Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

 1. PeTrEtO

  PeTrEtO Нов член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Знам да ги играм сите ора само на чачакот малце ја грешам.
  ;)
   
 2. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.245
  Допаѓања:
  116.444
  Пол:
  Женски
  Не знам да играм, никогаш не научив, едино правото можам да го управам некако додека не го забрзат. Поиграв по малце и на матурска и на апсолвентска и тоа беше. На 2 ептен блиски свадби станав, завртив еден круг и толку. Не ме бива. За веселење ке кревам раце, ке пеам не е проблем, ама со нозе не можам да мрднам салам
   
 3. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.031
  Само правото го знам и само тоа го играм на свадби. :D
  И пајдушко знам ама неможам да го играм, многу ми е трчање и тресење, смешно ми е многу кога ќе видам како рипаат на оние брзине ора, незнам како се викаат. Се тресат свадбарките, градите, боси се соблекле ама битно се игра :D.
  Еј, а она машкине што го играат клекнати на колена, незнам како се вика ама ме асоцира на Ооо Тешкото. Пресмешно е :lol: Мислам дека тоа е врвот, секогаш на свадби ја свират пред крај на свадбата односно пред да почне „забавното„ во тој момент мажите кулминираат, секако најпијаните први се фаќаат.
  Малку шала, го почитувам фолклорот. Еднаш ме запишаа на играорна и бев само на еден час, им реков на моите дека несакам да бидам селанка, еее смотана, една другарка цел свет го прошета со Танец.
   
 4. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.245
  Допаѓања:
  116.444
  Пол:
  Женски
  Aу ќути :lol: И обично најразиграни се некои небитни гости кои младоженците не ги познааат. Па некои на време што им текнало си зеле во ташна домашни влечки, ало бре кај стои свечен фустан со плишани влечки. А бе комедии. Дали јас оти не играм си фаќам само сеир или стварно глупаво изглеа? :D
   
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.493
  Допаѓања:
  47.362
  Пол:
  Женски
  Само правото :D
   
 6. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.693
  Допаѓања:
  20.081
  Пол:
  Женски
  Во Африка повеќе знаат за мојата Битола да играат отколку јас на оро кога ќе се џиткам...
   
 7. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.109
  Пол:
  Женски
  Okolu 10god odev na igraorna i ja sakam narodnata muzika i gi znam site ora.Ne gi sakam sega ovie novi pesni sto gi svirat na svadbite kako sto kazaa pogore za tresenje.I mrazam koga ke vidam bosi na oro,ima niski papuci,baletanki sto i da e poubavo izgleda otkolku nekoj doteran,iznasminkan i so fustan ke vides bos (facepalm)