Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

 1. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  195
  леле се изнасмеа на моја сметка, ете сега е ок, нели ? :lol: :D :D
   
 2. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  2.958
  Допаѓања:
  3.825
  правото и пајдушкото а како помала иако не го знам орото ќе си се фатам и како одат другите и ја :D
   
 3. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  993
  Допаѓања:
  496
  и јас сум некогашна играорка и секако дека знам многу ора. свадбарските ора ги сакам и ги играм сите, а од другите Калајџиско оро и Цвеќеберачка ми се омилени
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.490
  Јас знам дури две верзии на правото: 3 напред, 1 назад, и 6 напред, 3 назад. :D И толку. :^)
  Не знам зошто се смеам, ама срамота е, да не се знае барем Пајдушкото. :| Но, морам да признаам дека немам ни некоја голема желба да научам, можеби поради тоа и свадбите генерално не ми се интересни. Ама секако уживам да гледам луѓе-играорци, се восхитувам, сепак е потребно талент и вештина, а е дел од македонската традиција. Поздрав до сите играорки, опа-иха! ;)
   
 5. Malechk0

  Malechk0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  84
  Па со оглед на тоа дека идев 1 година на играорна ги знаам : Пајдушко, Циганчица, Паланечка тројка, Правото секако и тоа 6 напред 3 назад :lol: :lol:

  а ова лето имам план да ги доучам останатите :P
   
 6. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.094
  Допаѓања:
  1.190
  Идев 3 години на играорна и знам нешто од нешто ! :D
   
 7. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  140
  го знам правото и пајдушко ама многу многу многууу ретко се случува да играм такво нешто :)
   
 8. Lil-bitch

  Lil-bitch Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2010
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  22

  samee :) :$
   
 9. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.878
  Допаѓања:
  3.917
  Пол:
  Женски
  Одев на играорна кога бев помала и знам да играм неколку ора: Пајдушко,право,шестка,чамче (малку),Елено моме,чачакот... :)
   
 10. lukssy

  lukssy Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  odam na igroorna veke 9 godini i mozam da kazam deka znam dosta dovolno,,:)
   
 11. Anggie

  Anggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  34
  Ги знам основните :D ... Правото, Пајдушкото и 6ката (6 напред, 3 назад)
  Многу ми е интересно и со нетрпение чекам некоја свадба, ама играм само кога ке забрза правото и одам напред со мажите фатени за рамена и играм. Сите роднини ме научија и на која свадба и да одам слика-прилика сум... Можеби не доликува ама неможам да играам со жените :D :D
   
 12. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  101
  Си го знам само правото и колку за на свадба да станам да заиграм доста ми е. Откога сакам да го научам тоа Пајдушкото ама уште не дошол денот :)
   
 13. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.111
  Многу ги сакам нашите народни ора, впрочем тие се наше културно наследство и многу не нервираат типови на луѓе кои се однесуваат во стилот на тоа дека тоа е селска работа, и во никој случај не би се фатиле на оро. Епа многу е неубаво да се срамиш од минатото на своите предци, нешто што е дел од нас и нешто што треба да го негуваме. Не мора да ги знаеме сите ора, барем правото може да се научи да се игра а воопшто не е комплексна работа.
  Јас ги сакам нашите народни ора и многу ми е жал што не искористив во раната младост да членувам во некое Културно уметничко друштво за да научам поголем дел од нив и да бидам дел од тоа дружење и презентирање на тоа наше богатство во светот. Сепак на веселби многу сакам да играм и секојпат поголем дел од времето сум на оро одколку на маса. Знам да го играм правото, 6ката, пајдушкото, елено моме и циганчица.
  Инаку пак, лично не ми се допаѓа ако веселбата е кај луѓе кои се да речеме играорци и кога пола веселба е со некои тешки ора па човек не може да земе да игра, и од 200-300 луѓе играат само 20 души а ругите гледаат. Тоа ми е некако глупаво, затоа што сите сакаат подеднакво да играат а се знае кои ора народот најмногу ги знае.
   
 14. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.899
  Го знам Правото, Пајдушкото и тоа што е шест напред, три назад. :D Ама најмногу го сакам Пајдушкото, најубаво ми е. :)
   
 15. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  118
  хехе само едно оро знам :D ама за на стол и за на маса сум прва :rofl:
   
 16. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  104
  Правото, пајдушкото, 6ка, елено моме, грчкото... и немам мака да се вклопам и во некое ново што ќе го видам :D САкам да играм, посебно да свадби или какви и да се веселби каде има добро расположение, посебно со добро друштво и кога атмосферата е на ниво.
  Весел човек сум си :D
   
 17. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.881
  мислам дека скоро сите знам да ги играм,едно време одев на играорна ама незнам што ми текна да се откажам :D :tmi:
   
 18. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  Сакам Пајдушко, Циганчица, Ситното, Пембе и др.сите знам да ги играм освен Тешкото и Каламатија
   
 19. Biggie

  Biggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  62
  Ме бидува за орава наши. Ги знам повеќето, а и 3 години одев на играорна, така што убаво си скокам :D .
   
 20. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.677
  Знам да играм многу, но ете малешевката не ја знам. За свадбата морам да ја научам (иако ќе ми биде тешко со бебе во мешето да скокам).