Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

 1. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Ги знам правото , 6ката и Пајдушко и уште едно забравив како се вика :lol: Баба ми ѓи знае сите па кога сме на свадба поднаучеме на некое оро :clap:
   
 2. FortuneTeller.xD

  FortuneTeller.xD Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јули 2010
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  381
  Јас ги знам само правото, пајдушкото, елено моме, ситното, грчкото и циганчица. На свадба нема ни мали шанси да ме видите да седам. :rofl: А никогаш не сум одела на играорна, но од секогаш сум имала желба.
   
 3. elenna89

  elenna89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  25
  Мене ми е криво само Елено моме што не го знам да го играм...а мое оро :) Срамота, морам да го научам ;)
   
 4. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.294
  Допаѓања:
  2.210
  Иако одев на играорна одредено време не научив многу ора а искрено не ни имам желба :D
  тоа не е бидејќи не го почитувам македонскиот фолклор , туку не ме привлекувасат ора ...го знам правото оро и грчкото ... на свадба ги играм тие .. :)
   
 5. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.849
  Играорка во душа сум. Лесно учам и сакам да научам нови ора. Одев 7-8 години на играорна, но и таму децата почнаа да ги делат партиски (според родителите) па ми се однеќе да одам. Сега чекам само свадби, да се изнарипам. :)
   
 6. ma4o4female

  ma4o4female Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  351
  Ејјј ме погодивте во срце :P Да не се фалам :wasntme: ама ги знам сите ора од три напред два назад до чачак, малешевско...Ги сакам брзите ора, елено моме, пајдушко ( кое веќе ми здосади :lol: ). На свадби сум прва, и ме бидува многу за ороводец :D Абе што да правам ко дома се се играорци, баба ми, мајка ми, вујко ми :) Весели луѓе сме што да правиме :$ :)
  Каламатија?? Еве не сум ги знаела сите Какво е ова оро? Линк нешто имаш?? ПОзз :*
   
 7. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  622
  Едино знам да ги играм Пајдушко, правото и 6ката... други не знам а и немам некој посебен мерак да научам! Повеќе сакам да вртам газ на чочек отколку да играм оро! :P
   
 8. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  743
  Пол:
  Женски
  Ма ги знам сите (без елено моме) :tmi: Играм на свадби (а кој пак не игра :D )
   
 9. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.442
  Допаѓања:
  7.681
  Пол:
  Женски
  Јас ги знам само пајдушко,3ката и правото и некои чат-пат не знам ни како се викаат :D
   
 10. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  291
  многу време идев на играорна така да ги знам сите па уште научив и српски неколку
   
 11. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  Многу ценам македонско изворно богатство, ама орава не можам никако да ги научам. Тамам ќе научам едно, одма ќе го заборавам.
  Правото го владеам :lol:, пајдушко знам и егејското. Ако воопшто постои некое така што се вика, важно во тој предел се играло. :D
   
 12. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.872
  Кој бе?
  Па за орцава сум мајка бе браќа мили. [​IMG]

  Си ги знам сите, да не набројувам, оп-чујам музиче и јас сум на копитца и си почнувам.. шајна-нај-на руд-дум-тудум!!! [​IMG]
   
 13. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Ја не сум многу по орава, ама од денес почнав на играорна да одам.(да не речам на брукање :$ ). Појма сум за играње, али ајде, ме премоли водачката на групата да одам, па ајде, атер нејзин... И сега, од денес, јутјуб пред мене и ги барам ората. Слушам ќе сме оделе ваму-таму, па ако не друго шетањето вреди. :lol: И плус убаво е да ги знаеш ората, па и песните...сепак, ако не си ги знаеш своите народни песни и ора, народното богатство, џабе ти е се друго.
   
 14. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.465
  Го почитувам македонскиот фолклор и македонската народна музика и ќеиф ми е да играм на неа. Секоја веселба, било да е матура, крштевка, а да не правиме муабет за свадба, не поминува без нив, а богами и без мене фатена на оро :) Уште од мала сум мераклија на играње и уште оттогаш со мерак ги учев ората и ги терав родителите да ме учат да ги играм, па за кога ќе одевме некаде на свадба да ги знам :) До пред 2 години одев на израорна (5 години) и научив многу народни ора од сите краеви на Македонија. Омилени ми се Ситното, Еленото, Беранче ( или уште се вика и Нешето) а од „ професионалните“ - Копачија, Преспа, Невестинското, Цвеќеберачка и Женско чамче.
   
 15. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.584
  Допаѓања:
  7.481
  Не сум многу по орава и глупо ми е што на скоро секоја веселба оро се игра.
   
 16. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  538
  Многу сакам да ги играм :) Прво одев на играорна така да во принцип знам доста ора :)
   
 17. katerina777

  katerina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  32
  јас па ич не сакам ора можеби затоа го знам само правото она три напред едно назад :D
   
 18. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.188
  Jaс без разлика каде и да сум, свадба, матура, било каква манифестација, не седнувам буквално на столче.

  Ората ги знам, и секогаш ги играм сите. Ниту на едно не седам, неретко и ги водам. Дефинитивно најубаво ми е чачак. Многу е брзо и тешко, треба доста кондиција, ама мене ми е преубаво. За тоа кредити на професорот по физичко му давам, толку убаво не научи да ги играме ората, алал да му е.

  Ексик, ми се приоде на свадба да заиграм... Аморе феминки дајте некоја нека се мажи, ми се игра многу :D :D
   
 19. i.am.me

  i.am.me Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  126
  Ме погодивте, уште една поранешна играорка! :rofl: Уживам кога ги играм, обично сум меѓу последните кои остануваат кога сите други ќе се изморат. Не знам зошто, но отсекогаш ми било омилено Елено моме! :)
   
  На baby.90 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.572
  Допаѓања:
  17.899
  Пол:
  Женски
  значи голем љубител суммм..играм секој ден со крпата и околу маса ихихи...ги знам скоро сите..освен куцаното или беранче..сегде различно го викат :)