Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

 1. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  190
  ихиихихих како не сум ја забележала до сега темава :D
  Јас ли??? Ма сите ора ги знам, играм, кршам нозе, се плеткам, фрлам штикли ехеееееее кој е ко мене.
  Опа иха :D Секогаш издржувам до крај и не пропуштам брзи орца. Најбитно е дека многу сакам да сум коловоџа :D хахахах
  Одев извесен период и на играорна така да кое било орце не ми бега ;)
  Единствено оро кое не го знам а сакам да го научам е паланечка тројка, а најомилено ми е Бувчанско, интересно орце :)
   
 2. Elina

  Elina Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  56
  Јас баааш и не ги владеам орцата, а искрено би сакала, ама тешко да ме види некој на столче(добро освен додека трае ручекот/вечерата и тоа за да соберам енергија не за друго :tmi: :P ) не се откажувам така лесно бре :rofl: :rofl:
   
 3. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  549
  Пол:
  Женски
  за оро сум тата мата,сите ги знам а и да не ги знам доволно е малце да видам како се игра и одма го факам,едноставно имам ритам ме бива(ама си се пофалив :D )одев и на играорна како помалечка,ама не е до тоа до талентот е :D кога играм највеке сакам или да сум прва на оро или последна..најубаво можеш да играш да шараш по свое..а нај ме нервира ко ке се нафакаат некои тетки до тебе и те кочат не можеш да играш туку мораш да се влечеш.ај наскоро одам на свадба па ке се одрипам.. ;)
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 4. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.676
  Пол:
  Женски
  Се едно прочитав мој пост. Истото го кажувам и јас, но без последната раченица...ама ми се оди на свадба [​IMG]
   
 5. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  238
  Се декларирам како бивши играорец. Ехее едно време одев, рипав, скокав, арно ама пропадна школава и кога се отвори повторно од други не продолжив :( Гоолем минус ми е тоа :doh:
  Сите ора ги знам, и мерак ми е да играм. Со душа чекам некоја свадба да одам да се изнаиграм, ама пустото одамна не сум била :^)
  Ајде феминки, нека рипне некоја втавче и нека не’ кани на свадба да кршиме нозе ;)
   
 6. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.770
  Опа - иха! (на колена!) :)

  Еј колку само си ги сакам нашите ора. Е сега не ги знам сите, ама ме бива, танцот ми е во крв (не баш скромно да признаам), така да ако ми објасни некој веднаш знам да се фатам на орото и да го играм до крај.
  Ги знам основните (оваа прилика ја користам да ја поздравам нашата професорка по физичко од средно која не научи да ги играме ората) - значи Пајдушко, Елено моме Елено, 6 напред 3 назад, 3 напред едно назад - не знам како се викаат :lol:
  Е сега ова Циганчица ме буни ама на свадба една малку го изгледав и се фатив брзо.
  И српските исто ми идат, цики цики цики цак! Ситно, ситно.

  Обожавам да го гледам Тешкото! Се ежам секогаш на изведбата. И најомиленото ми е Тресеница! И тука исто сите влакненца депилирани биле ил не, ми стојат! Преубаво ми е како полека почнува, па се убрзува, и отсекогаш сакав да си носам една таква носија па да тресам со рамениците.

  Да ви кажам една тајна. Кога ме фрка некоја патриотска носталгија, си ги пуштам орава на youtube (поздрав!) и си играм сама дома, околу маса вртам :wasntme: Пред да одам на свадба кај најдобрата другарка, ме фати паника дека не го знам Елено моме, Елено па преку youtube си го вежбав.
  И на секој гостин кој ми беше дојден на кафе или пијачка, му го покажував. Најдобар беше коментарот на мајка ми - не знам што правиш ама ова ни моме не е, не пак Елено :D
  Пих! Ама затоа на свадбата главна бев - имам сведоци дека орово од едвај моме, се разви во убава Елена, особено кога е играно со мерак, па и уште кога ќе ги чуеш звуците на зурлата и тапанот, priceless!!! :)
   
  На Wild-GirL, Hopeful, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  Пирамидке делиме слична судбина, само јас не вртам околу маса, патам од фобија дека некој ме набљудува и срам ме пука :D туку си ги гледам само. На Тешкото автоматски сум најјака македонка и тука пцујам се живо и диво што ќе прокоментира лошо во коментари на јутуб.
  И она слушалка на уво, звук до даска, стандард...уште ракија на екс и зајдов.
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.770
  ^^Кажи а? Тешкото ме ежи ептен! И секогаш во глава ги имам стиховите на Блаже Конески и си ги рецитирам, а понекогаш и по некоја солза пуштам! :$
  Така, емотивна сум по ова прашање и да - патриот сум голем кога се во прашање прекрасни уметнички аспекти на нашата традиција! И јас сум способна да се карам дека Тешкото е уметност.
  Орото - е уметност!
  Поезијата - секако дека е уметност!
  Ората ми се еден вид на фолкорна поезија, одраз на историјата на нашиот народ. Во нив нема политики, нема исправање криви Дрини, нема - вака било, онака било, мое било, твое било. Ората се - НАШЕ било и е.

  Токму затоа ги сакам. А каде се луѓето еднакви, ако не фатени на едно оро?! :)
   
  На Hopeful и Sephora им се допаѓа ова.
 9. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.050
  Допаѓања:
  1.650
  Пол:
  Женски
  Ги знам сите,ај да не претерам може некое не знам,ама цел живот сум играорка и мн си ги сакам ората наши.НАјмногу ги сакам Елено моме,циганчица,пајдушко и сл
   
 10. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.764
  Допаѓања:
  9.867
  Пол:
  Женски
  Сите ги знам, не за џабе толку години во играорно друштво бев :) . Ама тој пуст чачак неможам да го научам, а знам и дека никогаш нема штом до сега не ми успеало. А не е тежок. Ама ете.. не иде
   
 11. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  566
  Обожавам да играм, повеќето ги знам...само елено моме никако да го научам..некако многу ми е брзо. Иначе на свадби не седнувам :D
   
 12. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.811
  Допаѓања:
  2.100
  Штом чујам нешто народно, ама одма ми се приидува на свадба и ми се игра :lol: Ретко идам на свадби во последно време, ама тогаш бар од душа знам да си изнаиграм...
  Пајдушкото ми е омилено,и тројката, а чочек и Елено моме ги неам научено... :$
   
  На Sunshine88 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. beautiful1

  beautiful1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2010
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  33
  Јас единствено го знам правото и тоа шест напред три назад и толку хехе можда е за срамота али што да правам... На свадбите и на другите веселби со народна музика играм цела вечер гледам од другите како играт и јас така али да ме пуштат сама да ги играм другите ора нема шанса ке се збркам. Е единствено брзото неможам да го играм ниту сама ниту со некој друг.
   
 14. PinkPrincess

  PinkPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2011
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  121
  Знам и тоа доста добро.Најубави ора ми се: Ситното,пајдушкото,циганчица,елено моме...
   
 15. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  66
  Воопшто не знам ора го знам само обичново и малку Пајдушкото други не знам,а криво ми е баш има прекрасни Македонски ора.
   
 16. s.u.n.s.h.i.n.e

  s.u.n.s.h.i.n.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2010
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  32
  Одев на играорна скоро 7 години и сум голем обожавател на народните ора.Знам прилично доста и навистина ми претставува задоволство да ги играм.
   
 17. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.687
  Пол:
  Женски
  Ги научив во школо. :rofl: Ги знам пајушко, елено моме и правото. :)
   
 18. Fallin-ForHisSmile

  Fallin-ForHisSmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  179
  Не сум одела на играорна ама скоро сите ора ги знам, моите дома се опасни :D . Инаку срамота е бе Македонче правата барем да не ја знае. :D
   
 19. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.034
  Леле обожавам да играм оро. Ехее кога ке се развеселам :D Инаку одам на играорна доооолго време веќе десетина години така да извежбана сум бајаги. И башка си се изнашетав. Ем играм оро ем си шетам по светов, абе уживанции 8)
   
 20. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.637
  Пол:
  Женски
  Леле, за жалење сум, не знам ниедно оро.Па и ретко одам на свадби, така да и да ги знам, не би имала каде да ги играм 8)