1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

  1. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Де бре ни правото? :D Инаку ее пушти си дома музика и разскокај се. Посебно ако си со добро друштво има да се утепате од смеење. :rofl:
     
  2. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    со обзир на тоа што идев 4 години на играорна знам доста ора...мада на свадба не играм баш многу ора...подобро ми е бес нив
     
  3. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Знам да ги играм повеќето наши ора (Правото оро, Пајдушко, Циганчица, и други). Особено ми се допаѓаат побрзите...
    Ората се богатство на еден народ, и добро е да знаеме да ги играме, па барем правото, ако не други. ;)
     
  4. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Леле...ау...мојата оми...неомилена тема.
    Од ора,го знам само правово,и до пола Пајдушкото.
    Леле кој труп сум бе,како две леви нозе да имам,ама и тие лево искривени. :tmi:
    Си се гледам на снимки од свадби...живи срамотилаци.Сите играат правилно, јас 5 напред,3 назад,10 назад...зависи.
    Па и кога ќе почнат да ме тегнат,сигурно ви е познато тоа, се осеќам како на оние машинине за мачењe, е баш вака,само вертикално . :D

    [​IMG]

    Не многу пријатно чувство, не не :shake: Кога сме стиснати барем,никој не гледа толку,ама кога ќе те развлечат вака,мислиш дека сите зјапаат во тебе.
    :tmi:
    Морам да поднаучам уште некое...ама ај,млада сум,има време. 8)
     
  5. Blumarine

    Blumarine Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    188
    Мене многу повеќе ми се допаѓа кога на прослава свират ора, а не само чочеци :))
    Ги знам повеќето ора што се играат по свадби, крштевки, матури :))) - правото, ситното, шест пати напред-три назад (на песните од Гоце Арнаудов :D ), пајдушкото, елено моме, каламатија, циганчица, грчкото :))

    А омилени ми се побрзите ора, како ситното и елено моме, да се запотиш дури да го изиграш :rofl:
     
  6. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Како не знам...везам везам...играорка по свадби...не седнувам, а утредента не станувам :lol:
    Ептен сакам свадби, само таму играм :dance: .... Не сум одела на играорна, самоука бев, по свадби се научив да играм и мајка ми ме учеше некои ора.
    Најмногу го сакам пајтушко или како што мм вика-ци*котрес :D
     
    На Phyramide, kate21 и Hipica им се допаѓа ова.
  7. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Обожавам ора....сите ги знам кога ќе дојде свадба нема шанси да седнам, многу сакам кога луѓето си ја почитуваат својата традиција и го учат својот мелос, не сега децава на носта да учат Виенски валцер, ало Минхен орце им треба :P
     
  8. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да знам да играм, но незнам. Неможам да се научам, сепак на некои свечености кога се развеселам, а па и ако потпинам сите ги знам. :D
     
  9. PoisonGirl-Valo

    PoisonGirl-Valo Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    35
    Подобро да молчам :?: само правото,и тоа може го заборавив хахахааха :worried:
     
  10. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    идев на играорна едно 5-6 години, ама сега баталив. А инаку знам доста ора, порано знаев повеќе ама сум ги заборавила. :)
     
  11. S-i-m-o-n-a

    S-i-m-o-n-a Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    135
    Сите ора шо се играат по свадби и слични некој прослави, ги знам сите :$ ... Обжавам да играм ора... КОа сум на свадба не седнувам.. Единствено само за вечера ... :D :D
     
  12. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Леле колку сум тапа за ора не ми се верува :tmi: Жими правата што ја знам и 6 напред, 3 назат ама и таа ја грешам :tmi: Морам да научам срамота е кога ќе се мажам ќе мора само на средина да играм :)
     
  13. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ги знам скоро сите што се играат по свадби, и многу сакам да играм. Кога ќе отидам на некоја свадба не седнувам. Ме бива за ова си признавам. :$
     
  14. Aglaja

    Aglaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    24
    мразам ора, традиционални игри. многу ми е мака кога има такви настани, а маката е поради тоа што јас сакам да играм, ама ако се фатам ќе треба да останам до крај, а обично песните преминуваат од една во друга, ората од едно во друго, и ако не е право туку се скршнува, скока многу, јас се уморувам од всушност уцење чекори.
    се ми е три напред и едно назад, шест напред и три назад за кое имам забележано дека напред правиш чекор, два повеќе, на крајот ми излегуваат седум или осум напред. :D
     
  15. Ulata

    Ulata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    100
    Пајдушкото..Ситното...Правото...Грчкото ете толку знам и она шо е осум чекори напред четири назад незнам како се вика орото :D :D :D
     
  16. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    обичното,пајдушкото,водарка ии незнам коии др :lol:
     
  17. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    за срамота само 2 ве правото и пајдушкото :$
     
  18. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Правото (добро тоа нема кој не го знае :P ),пајдушкото,ситното и уште едно...шест пати напред три пати назад (не сум сигурна дали вака се викаше :D )
     
  19. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Да јас многу ги сакам нашите македонски ора и ги играм а не знам зошто најубаво ми е пајдушко
    http://www.youtube.com/watch?v=VbLsubekohY
     
  20. swetty

    swetty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    25
    ситее ораа гии знамм :D обожавам народни песни и ора :D