Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

 1. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.034
  Де бре ни правото? :D Инаку ее пушти си дома музика и разскокај се. Посебно ако си со добро друштво има да се утепате од смеење. :rofl:
   
 2. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  291
  со обзир на тоа што идев 4 години на играорна знам доста ора...мада на свадба не играм баш многу ора...подобро ми е бес нив
   
 3. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Знам да ги играм повеќето наши ора (Правото оро, Пајдушко, Циганчица, и други). Особено ми се допаѓаат побрзите...
  Ората се богатство на еден народ, и добро е да знаеме да ги играме, па барем правото, ако не други. ;)
   
 4. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.372
  Допаѓања:
  6.195
  Леле...ау...мојата оми...неомилена тема.
  Од ора,го знам само правово,и до пола Пајдушкото.
  Леле кој труп сум бе,како две леви нозе да имам,ама и тие лево искривени. :tmi:
  Си се гледам на снимки од свадби...живи срамотилаци.Сите играат правилно, јас 5 напред,3 назад,10 назад...зависи.
  Па и кога ќе почнат да ме тегнат,сигурно ви е познато тоа, се осеќам како на оние машинине за мачењe, е баш вака,само вертикално . :D

  [​IMG]

  Не многу пријатно чувство, не не :shake: Кога сме стиснати барем,никој не гледа толку,ама кога ќе те развлечат вака,мислиш дека сите зјапаат во тебе.
  :tmi:
  Морам да поднаучам уште некое...ама ај,млада сум,има време. 8)
   
 5. Blumarine

  Blumarine Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  186
  Мене многу повеќе ми се допаѓа кога на прослава свират ора, а не само чочеци :))
  Ги знам повеќето ора што се играат по свадби, крштевки, матури :))) - правото, ситното, шест пати напред-три назад (на песните од Гоце Арнаудов :D ), пајдушкото, елено моме, каламатија, циганчица, грчкото :))

  А омилени ми се побрзите ора, како ситното и елено моме, да се запотиш дури да го изиграш :rofl:
   
 6. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.813
  Пол:
  Женски
  Како не знам...везам везам...играорка по свадби...не седнувам, а утредента не станувам :lol:
  Ептен сакам свадби, само таму играм :dance: .... Не сум одела на играорна, самоука бев, по свадби се научив да играм и мајка ми ме учеше некои ора.
  Најмногу го сакам пајтушко или како што мм вика-ци*котрес :D
   
  На Phyramide, kate21 и Hipica им се допаѓа ова.
 7. fs-fs-fs

  fs-fs-fs Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  800
  Пол:
  Женски
  Обожавам ора....сите ги знам кога ќе дојде свадба нема шанси да седнам, многу сакам кога луѓето си ја почитуваат својата традиција и го учат својот мелос, не сега децава на носта да учат Виенски валцер, ало Минхен орце им треба :P
   
 8. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.054
  Пол:
  Женски
  Јас сакам да знам да играм, но незнам. Неможам да се научам, сепак на некои свечености кога се развеселам, а па и ако потпинам сите ги знам. :D
   
 9. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  34
  Подобро да молчам :?: само правото,и тоа може го заборавив хахахааха :worried:
   
 10. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  705
  идев на играорна едно 5-6 години, ама сега баталив. А инаку знам доста ора, порано знаев повеќе ама сум ги заборавила. :)
   
 11. S-i-m-o-n-a

  S-i-m-o-n-a Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2011
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  135
  Сите ора шо се играат по свадби и слични некој прослави, ги знам сите :$ ... Обжавам да играм ора... КОа сум на свадба не седнувам.. Единствено само за вечера ... :D :D
   
 12. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Леле колку сум тапа за ора не ми се верува :tmi: Жими правата што ја знам и 6 напред, 3 назат ама и таа ја грешам :tmi: Морам да научам срамота е кога ќе се мажам ќе мора само на средина да играм :)
   
 13. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Ги знам скоро сите што се играат по свадби, и многу сакам да играм. Кога ќе отидам на некоја свадба не седнувам. Ме бива за ова си признавам. :$
   
 14. Aglaja

  Aglaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  16
  мразам ора, традиционални игри. многу ми е мака кога има такви настани, а маката е поради тоа што јас сакам да играм, ама ако се фатам ќе треба да останам до крај, а обично песните преминуваат од една во друга, ората од едно во друго, и ако не е право туку се скршнува, скока многу, јас се уморувам од всушност уцење чекори.
  се ми е три напред и едно назад, шест напред и три назад за кое имам забележано дека напред правиш чекор, два повеќе, на крајот ми излегуваат седум или осум напред. :D
   
 15. Ulata

  Ulata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  100
  Пајдушкото..Ситното...Правото...Грчкото ете толку знам и она шо е осум чекори напред четири назад незнам како се вика орото :D :D :D
   
 16. eemmiilliijjaa

  eemmiilliijjaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  213
  обичното,пајдушкото,водарка ии незнам коии др :lol:
   
 17. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.461
  Допаѓања:
  754
  за срамота само 2 ве правото и пајдушкото :$
   
 18. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Правото (добро тоа нема кој не го знае :P ),пајдушкото,ситното и уште едно...шест пати напред три пати назад (не сум сигурна дали вака се викаше :D )
   
 19. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Да јас многу ги сакам нашите македонски ора и ги играм а не знам зошто најубаво ми е пајдушко
  http://www.youtube.com/watch?v=VbLsubekohY
   
 20. swetty

  swetty Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  24
  ситее ораа гии знамм :D обожавам народни песни и ора :D