Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

 1. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.436
  Допаѓања:
  3.607
  Пол:
  Женски
  Бев играорка 9 години и сите ги знам
   
 2. itgirl

  itgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  68
  Не знам многу народни ора, иако моите се по ората и тие работи.
  Ги играм правото, пајдушкото, 6 напред 3 назад и малешевката(ако така се викаше).
  За срамота сум, покрај такво семејство, појма немам :D
   
 3. QueenN

  QueenN Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  341
  Пол:
  Женски
  Одам на играорна веќе 6-7 години и ората што се играат по свадбите ги знам сите. Посебно ги сакам Елено моме и Пајдушкото, а од другите Пиринско пролетно цвеќе, Егејско, Калајџиско... :)
   
 4. Gargamel

  Gargamel Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  129
  Бев играорка 7 години и сите знам да ги играм..Чекам на некоја свадба да ме викнат, да се изнаиграм :D :D :D
   
 5. odbojkarka

  odbojkarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  78
  Пол:
  Женски
  Немам појма од играње ора...
   
 6. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  716
  Го знам нашево (не знам дали има име :worried: ), пајдушко и она 6 напред 3 назад :D
   
 7. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Сигурно мислиш на Правото (јас барем така го знам :?: ). Инаку и јас ги знам само овие трите. :$
   
 8. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Само куцаното не успеав да го научам досега, а мислам дека нема ни да го научам некогаш. Многу ми е безвезно :D
   
 9. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.744
  Правото, пајдушко и може уште некое ама сега не ми текнува. Ми текнува кога ке засвират и тогаш оп оп оп :D . А идев на играорна една година и што кога не ги учиме ко што се играат по веселби туку кореографија. Ама доста ми се овие неколку не сум голем мераклија за играње :P
   
 10. eutixismena

  eutixismena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  1.414
  Ората ми се јака страна обожавам на свадби да одам буквално не седнувам на маса.
  Ко мала почесто одев на свадби и скоро сите ги научив што ги свират по нашиве свадби: Елено моме, пајдушко, невестинско, чачак, циганчица(ми треба уште малку усовршување), грчкото и уште некое што не ми текнува во моментов, а омилен ми е чачакот :)
   
 11. Tanny

  Tanny Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  401
  јас ги знам : правото, пајдушкото,циганцица, црногорка, 6 напред 3 назад,елено моме, ситното ах има уште не ми текнуват :D
   
 12. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.562
  И јас исто :) Доста се... колку да можам да играм на свадба :lol:
   
 13. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.487
  Допаѓања:
  17.931
  Пол:
  Женски
  Не сум голем обожавател на фолклорот ама и не сум за тоа да се заборави да се игра :) Ги знам повеќето ора но не сите :lol:
  Ќе ги научам во скоро време се надевам :$ :D
   
 14. MoreNa-22

  MoreNa-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  73
  знам неколку ама кога не ме бива абе труп не знам ритам да фатам :D знам да играм неколку сакам и други да научам ама џабе не ме бива
   
 15. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  333
  Па знам дури ниту едно оро..

  го знам она само, како беше два напред, едно назад..
   
 16. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  исто :D
  доста се три :rofl:
   
 17. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  570
  Го знам тоа правото, пајдушко, елено моме (ваљда така се викаше :D ) и 6 напред 3 назад :)
  Доста ми се, колку да не сум труп да седам цело време :D
   
 18. House95

  House95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  27
  Дааа знам...Одев на играорна 2 ипол години ..Научив 9 можеби и повеќе :) :)
   
 19. love.edward

  love.edward Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  241
  Па знам бајаги ора, одев на играорна некои си 4-5 години ( јес да без мерак, ама дури сега ми е жал што се откажав, добро е за цврстување на мускули ама тоа е).
   
 20. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  1.271
  Пол:
  Женски
  Само пајдушко. И она обичноно на Македонско девојче што се игра.
  Инаку многу сакам да знам уште некое оро, ама антиталенат сум ептен. Најчесто се бутам на оро на свадби, ќе се уклопам минутка, а останатото време го растурам орото и рипам како патуљак на дугме. Пуста желба то праи :)