Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

 1. lolita97

  lolita97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  37
  Правото и уше едно нз као се вика и невестинско хаха (тоа не го играат по свадби)
   
 2. Beauty161

  Beauty161 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  Ги знам ората..и не ми треба многу за да земам да го водам орото или кога ќе засвири некој чочек да заиграм на столот...:D :D
   
 3. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  733
  Пол:
  Женски
  Да барем го почитувам фолклорот одам на играорна веќе 3 години и ми се допаѓа,затоа и ќе продолжам да одам...инаку знам да играм скоро се уште од мала играм со татко ми по соба...многу го терав особено во зимата кога немаше што да се прави па пушти и играј...хахаха,не можев да не научам да играм покрај такво весело и разиграно семејство :)
   
 4. shy

  shy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Женски
  Не ги знам сите ора, ама оние што најчесто се свират на свадба ги имам докторирано :D :D
  Го обожавам македонскиот фолклор!!! :)
   
 5. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  616
  Допаѓања:
  2.366
  Пол:
  Женски
  Скоро сите ора ги знам, одев на играорна добри пет години :lol:
   
 6. mona.s

  mona.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  144
  не знам многу и нејкам да ги знам не играм многу прости и глупи ми се :@
   
 7. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  1.149
  Па ги знам скоро сите освен некој чочек и тоа едно шестка ли се викаше незнам баш точно :)
   
 8. feminamk

  feminamk Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  19
  да се пофалам..ги знам ситеее.:D :$
   
 9. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  878
  Пол:
  Женски
  Па не ги знам баш сите. Овие основните што се ги знам и некој чочек и најмногу се нервирам за еленото леле човече го грешев на свадба , го немав изиграно 2-3 години :fubar: :devil: , ај ќе се потсетиме на нардните свадби :(
   
 10. kika13

  kika13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  104
  Ги знам ама баш сите покрај татко, мајка и најблизок чичко кој биле први на коло во играорната група тешко да не се знае.........Омилено пааа хмммм еленото можам да го издвојам а од поспорите така гајдата можам да ја изберам........Абе тешки весељаци сме си во фамилија и кај можеш да пропуштиш некое оро??? За качување по маса па да не зборам.........на сестра ми апсолвентската ршум ја нправивме масата ем ни донесоја маса само за играње ние си доземавме уште една празна што беше па ај кај земавме 2ра па и таа што беше наменета само за играњето јас и сестра ми со штиклите ршум ја на правивме баааааап на пола масата :D :D :D
   
 11. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.096
  Знам да го играм правото, пајдушката и шеската. Другите појма неам, и не ни сакам да ги научам, а овие перфект ги знам.
   
 12. Night.Wish

  Night.Wish Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  33
  Како помала одев и на играорна, па ги знам повеќето. Правото, пајдушка, елено, и тн.. Ама не ми прават многу кеф, ич не сакам да играм ора. :)
   
 13. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.058
  Допаѓања:
  2.306
  Јас го знам само правото. Планирам да ги научам другите за кај брат ми на свадба. Не знам дали ги има на youtube некои од нашиве ора ама ке се потрудам да најдам. :rofl:
   
 14. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Хахахахаха мене ме научија на полуматура правото да го играм :$
  али пак го забораив :tmi:
   
 15. WinnieThePooh

  WinnieThePooh Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  201
  Знам неколку.... :$
   
 16. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  1.879
  Право, пајдушко, и од времето кога одев на играорна (цели 5 месеци :?: ) ги научив и Ѓурѓовден и Тресеница :) :)
   
 17. LUNA.girl

  LUNA.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  135
  знам да играм скоро се па токму затоа од секоја свадба или друга веселба се враќам со сандалите во рака,па што да правам многу сакам да играм а плус тоа нашиве ора се срце да ти заигра а не нозете :music: :music: :music: :ninja: :ninja: :ninja: :ninja:
   
 18. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.041
  Допаѓања:
  15.617
  Пол:
  Женски
  не ги знаам сите ора,ама сепак знам да играм
  нај омилени за играње ми се пајдушко,и ние во Прилеп си ја викаме шеската,знам по други градови поинаку го викаат тоа оро
   
 19. Dona-Ares

  Dona-Ares Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  210
  Пол:
  Женски
  знам да ги играм скоро сите ора и мошне добро играм,а и сега на 5 октомври сме на свадба,така што ке се изнаиграм :lol: :ninja: :music: :ninja: :ninja: :ninja:
   
 20. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Ги знам, ги играм, не само по свадби, туку и дома, кога сум ептен расположена и тоа не ми е проблем и сама да играм. :D