Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

 1. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  1.733
  Допаѓања:
  11.731
  Пол:
  Женски
  Ги знам само правото ,пајдушко и уште едно оро ама незнам како се вика ,и доволни ми се овие три ора за да се изнаиграм на свадби и да си поминам супер :D
   
 2. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.705
  Допаѓања:
  4.782
  Пол:
  Женски
  Го почитувам Македонскиот Фолкор.Е сеа колку знам да играм па незнам многу, само пајдушко,право и ситното оро :D Иначе одев 4 години на играорна и ништо не научив :D
   
 3. bluegirl7

  bluegirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  929
  Не ја сакам нмногу народната музика. Но сум член на КИТКА-Истибања и ги знам скоро сите ора ;)
   
 4. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.027
  Допаѓања:
  933
  Одев на играорна многу долго време околу 7-8 години така да знам многу ора само што имам подзаборавено кое како се викаше.Не сакам народна музика,ама за играње по свадби многу ми е мерак :D
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Ги знам сите ора, многу ми се убави, и обавезно ги играм на свадба
   
 6. DeadMary

  DeadMary Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  53
  Ги знам само правото,грчкото,пајдушкото и три напред три назад :talk:
   
 7. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.686
  Пол:
  Женски
  Правото оро, го научив на една свадба, сите ги испобуљав во нозе, ама битно научив.
  А во школо ги научив пајдушко и елено моме, само ако не сум сконцентрирана во орото, може да се испобркам цела.
  А да, за полуматура, играв едно оро, ама незнам како се вика. :)
   
 8. HeelsLover

  HeelsLover Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  654
  Пол:
  Женски
  Ги знам правото , 6-ката и пајдушкото оро овие ми се доволни за на свадба :D
   
 9. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.996
  Допаѓања:
  2.276
  Пол:
  Женски
  Ги знам сите.Башка од основните.Одев во играорна и знам и сплетој и 300 чуда,ама се откажав и то е то.
  А пишман сум :D
   
 10. Tannaa13

  Tannaa13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  36
  ги знам правото, пајдушкото, елено моме, куцаното
   
 11. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.236
  Допаѓања:
  6.894
  Пол:
  Женски
  Ги знам сите. :) Одев на играорна ама се откажав :lol:
   
 12. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.552
  Допаѓања:
  17.594
  Пол:
  Женски
 13. Natti

  Natti Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  5
  Повеќето ги знам но има некои кои ми се тешки...кон крајот на април сум на свадба но до тогаш ќе ги научам :)
   
 14. MilaKunis

  MilaKunis Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  25
  Ако незнаеш ниедно орце тогаш не си Македонец.Што се однесува до мене знам еден добар дел од ората.
   
 15. tessi

  tessi Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  504
  Ги знам само правото и пајдушкото ама зошто сум голем љубител на свадбите и играњето на секоја свадба си станувам и да не го знам орото,ги гледам луѓето во нозе ,го фаќам ритамот и темпото и забавата може да продолжи :)
   
 16. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Го знам рамното, а го усовршувам пајдушкото.

  Другите не ми будат некој интерес, на свадби одам за јадење, не за играње. :rofl:
   
 17. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.044
  Допаѓања:
  2.309
  Пол:
  Женски
  Го знам правото, пајдушкото и едно друго не знам како се вика ама знам да го играм :rofl: :rofl: Би сакала и сите да ги знам ама не сум некој голем играч така да и овие ми се доста.. :D
   
 18. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.545
  Пол:
  Женски
  Правото, пајдушкото и 6 напред три назад. За другите не се замарам ни да ги знам, кога ќе ги пуштат тие на свадба јас тогаш одмарам :)
   
 19. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.496
  Допаѓања:
  4.985
  Пол:
  Женски
  не знам ни едно оро, ама ни едно :rofl:
   
 20. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.701
  Пол:
  Женски
  Само пајдушкото, обичното, и тоа 3 напред 2 назад. Слабо ората слабо слабо. :D