Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

 1. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.050
  Допаѓања:
  3.732
  Јас цел живот го учам пајдушкото, никако да го научам.
  Само правото,ама тоа како што треба не го терам. :D
  Смешна сум, али тоа го играм... :D

  Кога играм оро се осеќам како македонски фудбалер кога игра фудбал.
  Желбата е тука, талент јок.

  Ама јас не се срамам за пајдушко и едноставно си седнувам.

  Ама затоа мешам чочек џоа професионалец.
  Љубител на веселби со ора, али пусто антиталент за играње оро сум. :D
   
  На sanjalica му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  133
  Го знам правото, пајдушко, она 3 напред - 3 назад или незнам како беше :tmi:, циганчица.. :rofl:
  Едвај чекам некоја свадба да си се изнаиграм, па да научам и некое ново :D
   
 3. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.021
  Допаѓања:
  8.560
  Пол:
  Женски
  ^ 6 пати напред,3 пати назад. ;)
  Инаку го знам правото,пајдушкото,ова горе,елено моме,ситното и тие. :D
   
 4. perlaa

  perlaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2011
  Пораки:
  1.224
  Допаѓања:
  792
  Нема оро што не го знам. Не сум баш некоја народначка ама еве ората ги знам.
  Посебно овие брзата што се :D Елено моме :)
   
 5. love.butterflies

  love.butterflies Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2012
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  23
  Охооо.. јас сите ора ги знам. Одев на играорна 7 години и си имам став да играње (А)
  Ги сакам сииите ора и на сите свадби прва сум за играње, ретко седнувам да одморам ...хихихиих
   
 6. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  293
  Право, Елено Моме, Пајдушко и Егејско. Само тие. А не сум љубител на фолклор и ора, овие ора ги знам колку да не се бламирам кога одам на свадби. :D
   
 7. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.891
  многу сакам ора. знам неколку ама сакам да научам уште.
  освен стандардните право и шеска знам пајдушко, елено, чачак, егејско и грчко :) :dance:
   
 8. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  па секако дека да. Ниедна свадба, веселба не поминува без оро :P
   
 9. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.513
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  Само правото, па и тоа го грешам!
   
 10. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  4.700
  Допаѓања:
  59.727
  Пол:
  Женски
  Ги сакам народните ора, им се воодушевувам на луѓето кои со задоволство и енергија ги играат. Знам неколку, правото и пајдушко ми се задолжителни, кој не ги знае не е македонец :lol:
  Едно време другарка ми ми покажуваше некои ама не можев да ги научам така, полесно ми е кога ќе се фатам на оро и веднаш се вклопувам.
  Само колку и да сакам да играм премногу сум крута. Не можам да се опуштам и луѓево мислат дека се правам дама из Париза. Многу тешко играм за вака слабо човече. Мерак ми е кога ги гледам некои кои ко да не ја допираат земјата. Што се вели- везат.
   
 11. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.803
  Со пајдушкото живци кинам и никако да го научам. :@ Инаку сите во фамилија сме играорци, со мерак играме. И јас имам желба да научам уште повеќе ора, а имам и чувство за ритам, не сум дрвендељ :D Сега за сега ги знам онаа право и уште едно знам ама не знам како се вика. Другите не знам да ги почнам, ама кога се фаќам на оро ми треба неколку секунди само да погледнам и се вклопувам. Оние ситните мерак ми се за гледање, ама ич не ги знам. Мајка ми ги обожава, многу убаво ги игра. Но како што кажав имам желба да научам, па се надевам ќе биде што поскоро. :lol:
   
 12. Abby

  Abby Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  76
  Аууу ниедно оро на свадба не поминува без мене. :lol:Сите ора ги знам и секогаш сум прва.Играорци сме цела фамилија, шта чеш.Уште како мала ,имав желба да научам да играм и секогаш го терав тато да ме учи. :D
   
 13. bal0n43

  bal0n43 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  80
  Не поминува оро на свадба без мене. Едвај чекам да стигне покана за свадба или крштевка и да се изнаиграм :D
  Се’ знам освен жикиното. Е со тоа оро живци кинам и никако да го научам.
  Како мала учев дома со моите, после се запишав на играорна и таму ги научив поголемиот дел од ората.
   
 14. elinela

  elinela Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  20
  Освен правото и пајдушкото други појма немам ич не ме бива за играње ора ко 2 леви нозе да имам кога играм :D
   
 15. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.481
 16. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.867
  Допаѓања:
  2.032
  Ги знам само правото и она 6 напред 3 назад незнам како се вика :$ , ама пајдушкото :x џабе ми е колку и да се трудам неможам да го научам и неможам :!:
   
 17. Pirana

  Pirana Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  1.493
  Јас пајдушкото мислам дека го знам подобро и од правото :D Па и само тие 2 ги знам, правото и пајдушкото, а и она 6 напред 3 назад, ама да почнам сама да играм или да водам нема шанси, не знам да го погодам. Како затнати да ми се ушите, само чекорите ги знам :D
  Абе проблемот ми е додека да фатам ритам, 2-3 круга ке се плеткам со нозете ама после ке го фатам редот и баш тогаш ке ми заврши орото. Желба имам голема и да играм и да пеам, ама не ме бива :)
  Aко, битно секогаш станувам играм, не дремам како мисир. ;) :D
   
 18. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.181
  Паа околу 5 ора, знам да играм.. повеќе не :D
   
 19. Lady17

  Lady17 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Исто ;)
   
 20. connie

  connie Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  203
  Да, одев на играорна. :)