1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нарцисоидна другарка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sugarcane, 19 мај 2020.

  1. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Е баш и јас сакам да прашам нешто. Сега ја видов темава. Мојата кумашинка исто само за себе си зборува. Јас ќе кажам нешто, таа игнор и одма како таа има убава работа, како заработува, па и се јавувале многу луѓе, не знам ти таму што. Искрено ми оди на нерви. И јас имам да се пофалам, ама не го правам тоа,а таа нонстоп. Едноставно немам веќе што муабет да правам со неа кога ќе ја видам. И пазете ќе се сретнеме по подолго време и не ми обрнува внимание иако јас ќе ја прашам нешто, туку само бебешки на ќерка ми и се обраќа или па си гледа во телефонот. Демек јас небитна.Ок, знам дете, мило е, моја ќерка е, ама па да не ми прозбори мене.
     
  2. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Примерот во воведот на темава, а и останатите, само покажуваат колку луѓето се примитивни.

    Искрено, ама вистински искрено ми е жал за луѓе што мислат дека кул е да имаш јако его, па како никој не смее да им го допре, па како они се уствари недоприливи од страна на никого, што и да значи тоа.
    А уште пожално е величење на нарцисоидноста. Колку и да одрекуваат нарцисите дека не се замараат за туѓото мислење туку само се сакаат самите себе, во тешка заблуда се, бидејќи нарцисоидноста е некаква испревртена рефлексија на самите себе преку туѓите очи. И нема речиси никаква врска со самодовербата, баш спротивно. Луѓето со вистински цврста и здрава самодоверба не се замараат со нарцисоидност зошто тоа е најпримитивна форма на самофалење.

    Конретно за проблематиката на членката што ја отворила темава; @Sugarcane не си троши време да менуваш некого, не е твоја должност да превоспитуваш. Нејзината нарцисоидност е нејзин проблем, верувај. Пријателството е повеќе од само дрдорење и ислушување, мора да има обострана почит, подршка, разбирање и грижа. Јас мислам дека најдобро би ти било постепено да намалуваш се' повеќе контакт и ако евентуално забележи дека започнуваш се' поретко да комуницираш со неа и те праша зошто, тогаш би и' одговорила искрено.


    П.С. Сите овие горди нарциси гарант ко дрес носат маичка од бибириби. :lol:
     
    На Indiegurl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mona Sax

    Mona Sax Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Нарцисоиднос комплекс да бидеш сакан и почитуван, сега има и добра нарцисоидност да се гржиш за себе за твоето тело ок, а сега други да те величат тоа не ми се допаѓа.
     
  4. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Што знам ја па често знам да си се пофалам што убава сум.. стварно сум убава..најубава сум.. си се сакам..
    Ама не тоа секој ден еве денес и кузнај кога пак.
    Ете еднаш си реков на глас у школо гледав моја слика и си викам колку сум убава си се сакам бе
    и таа една другарка ми вика Самобендисана си и јас на тоа возвратив со смеење.

    Јас би ја посоветувала членката што бара совет комуникацијата да ја сведе на минимум разговарај за општи теми и ако продолжи со нарцисоидноста остави ја пробај кажи и како не е во ред само за себе да збори кажи и дека најдругарски ја советуваш .. Луѓе сме сосема е во ред да се пофалиме пред друштво али секој ден по цел ден да се фалиш не е во ред.
     
  5. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Очигледно не знаете што е нарцистик па мешате со нешто сосема друго ,гледам многу на темава "најубава сум нарцис сум " хехенце. Нарцисоидна личност е многу повеќе од "убава сум нарцис сум" (facepalm) Изгуглајте бе луѓе едуцирајте се имате едукативни видеа на Јутуб .
    https://www.mayoclinic.org/diseases...onality-disorder/symptoms-causes/syc-20366662
    Еве едно линкче да стане појасно ,зошто гледам пола од членовите кои коментирале на темата мислат дека нарцистик е да се сакаш себе си и да кажуваш колку си убав. :|
     
    На Hubby и flawless_ им се допаѓа ова.