Населување на други планети

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од buba4e89, 20 декември 2017.

 1. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.392
  Допаѓања:
  9.323
  Пол:
  Машки
  2030 и некоја, мислам дека последната дата им е 2036 и најмногу им зависи од финансии. Трамп ги подржа и ако тоа не се смени, ќе бидат до 2036.
  https://www.nasa.gov/content/nasas-journey-to-mars
   
  На Annath, Lianna Anna и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 2. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.755
  Допаѓања:
  15.245
  Пол:
  Женски
  https://www.nasa.gov/feature/ames/k...-details-of-trappist1-least-understood-planet

  Еве ти линк. Мене очиве ми истекоа веќе денес од пишување. :rofl: Освен тоа, почнав веќе и во размислување да се губам. :rofl: :devil:
   
  На Bender Rodriguez, EvAngelos, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  13.589
  Пол:
  Женски
  Баш пред некој ден ја анализирав статијава и искрено се согласувам донекаде. Прочитај ...

  https://www.space.com/37530-trappist-1-planets-atmospheres-stripped.html
   
  На EvAngelos, buba4e89 и Lianna Anna им се допаѓа ова.
 4. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  Ти благодарам. За транзит-методата знам исто така. :)
  Само не знаев дека има ваква планета која е именувана по Јоханес Кеплер. Обично ги означуваат со бројки планетите (во поголемиот дел од случаевите).
  До 2100 година сепак Земјата ќе стане премногу населена и ќе мора да се бара друго решение. Земјата има ресурси т.е. капацитет да издржи популација од максимум 11-15 милијарди луѓе, барем тоа ми кажува моето знаење. Најголем проблем сега во моментов за да се изведе таква работа е немањето можност да се стигне до ваква егзо-планета од проста причина што немаме ние сè уште таков систем развиено кој ќе може да поминува толку големо растојание за кратко време а и не знам дали и ќе ни успее во иднина да развиеме таков систем.

  Јас искрено би бил среќен ако доживеам да откријат нова форма на живот надвор од нашата планета. Најголем кандидат за ова е месечината Европа. Претпоставуваат дека под тој дебел мраз на оваа месечина можно е да има живот зошто сепак, и во најдлабоките места на нашата планета, каде не продира ниту еден сончев зрак, има живот. Али ќе видиме.
   
  Последна измена: 26 декември 2017
  На Briar Rose, Lianna Anna и buba4e89 им се допаѓа ова.
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.262
  Допаѓања:
  122.587
  Пол:
  Женски
  Хмм ме замисли ова со капацитетот на Земјата.
  Можеби затоа расте бројот на смрттни случаеви.
   
 6. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  Искрено не знам и Трамп дали ќе издржи со овие афери и крајно нестабилен кабинет уште четири години на власт. Тој дали ќе успее овие четири години да ги истера како што треба. Мислам дека ова ќе зависи многу повеќе од друг претседател. Али тоа во друга тема, ајде.


  Него знам исто така дека и Русите планирале да испратат своја екипа на Марс. Некаде читав дека имаат во план за 45 дена да стигнат до Марс и тоа со нуклеарен погон али колку е вистина ова не знам.
  Но според мене најблиску до тоа се во моментов Американците. Главно поради финансиите.
   
  Последна измена: 27 декември 2017
  На Lianna Anna, Briar Rose и EvAngelos им се допаѓа ова.
 7. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  13.589
  Пол:
  Женски
  Во врска со прашањето на @buba4e89 за капацитетот на Земјата, би одговорила само дека се претпоставува дека иако моментално Земја е населена со 7,6 билиони луѓе, планетата има капацитет да издржува од 9 до 10 билиони луѓе.

  Всушност, ова ме потсетува на една претходна тема која ја отворив а беше поврзана со Малтусовата теорија, односно за филозофот Томас Малтус од доцниот 18 век кој ги напишал овие омразни зборови:

  "The power of population is so superior to the power of the Earth to produce subsistence for man, that premature death must in some shape or other visit the human race."

  Поентата на неговите зборови искажува дека непоколебливата желба на човекот да се репродуцира, на крајот ќе не доведе до пренаселување на планетата, да ги изеде сите свои ресурси и да умре во масовен глад.


   
  На Lianna Anna и +++ им се допаѓа ова.
 8. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  Imas pravo za ova sto go pisuvas, deka moze samo da se pretpostavuva vo momentov. Brojkata moze da bide i pogolema od 15 milijardi na primer a moze i da bide pomala kako sto pisa devet ili deset milijardi. Nikoj ne moze da kaze so sigurnost i za toa mislam deka glaven vinovnik e tehnologijata. :) Mozeme primer poradi tehnologijata da najdeme nacini da opstaneme vo uste pogolema brojka a mozebi i toa nema da se sluci. Fakt e deka poradi nemanjeto resursi kje mora da se kolonizira planeta i da se bara resenie za ova zosto koga-togas kje go dostigneme maksimumot.

  Izvinete za latinicava. Pozdrav.
   
  На Lianna Anna и Briar Rose им се допаѓа ова.
 9. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  3.490
  Пол:
  Машки
  Русофилите цело време се во некаков лет, меѓу облаци, со умот не само на Марс, веќе се и надвор од Млечниот Пат...
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048

  Зошто толку отворено ги мразиш Русите? :D

  Јас лично мислам дека имаат доста добар кадар и способни научници, само немаат пари како Американците на пример.
  Ај ќе видиме, имаат најверојатно некоја замисла можеби и ќе им успее, не давај ти одма црни прогнози.
  Али да, не е Ружа Црна Ружа ако не ја покаже малку својата сатанистичка страна и мрачините сили кои го имаат опседнато. :devil: :)

  Последново е шега.
   
 11. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  3.490
  Пол:
  Машки
  Не е омраза туку ме интересира тој феномен на русофилија, необјаснив и мистериозен, ете и отворив тема пред 33 секунди околу тоа:D пошто ќе ме тера ѓаолот на оф-топик тука, иначе колективен наметнат идентитет како и сите на светот, сличен на многу други.
   
  На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  13.589
  Пол:
  Женски
  Па иако ова е главно претпоставка, сепак и таа е базирана врз основа на претходни факти кои нам ни се познати - големината на планетата, количеството на вода, животинското месо, растенијата кои се дел од нашата исхрана итн.

  Сметам дека технологијата служи за да ни ги олесни животот, но според тоа што јас го гледам, технологијата само создава идни генерации на мрзливи идиоти. (брутална искреност овде)

  И не е само немањето ресурси, туку и големиот степен на загаденост. И покрај тоа што луѓето се свесни (а и да не се свесни, нема да бидам изненадена) дека ние колку и да се трудиме да пронаоѓаме нови потенцијални планети слични на Земја, сепак факт е дека ние во моментот немаме резервна планета а дури и да пронајдовме, сигурна сум дека истата би била светлосни години доволно оддалечена од нас за да не можеме да стигнеме до неа додека ни трае нашиот ограничен животен век.

  И за да бидат работите полоши, и истовремено ја опишува вистинската природа на човекот, тој загадува и го остава непотребното ѓубре зад себе дури и кога е надвор од планета Земја, а типичен пример за ова е самата Месечина, единствениот природен сателит на Земја.

  Всушност, имам направено едно мошне обемно и детално истражување, како и разни пресметки во врска со отпадот на Месечината и истото сум имала можност да го презентирам...
   
  На Annath, Lianna Anna и +++ им се допаѓа ова.
 13. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  Со 95% од коментарот се согласувам. Само со ова тука делумно се согласувам. :)
  Не знам зошто мислиш дека технологијата служи само за да ни го олесни животот? Да, тоа е точно но технологијата може исто така да донесе решенија за овој проблем за кој дискутираме, во врска со капацитетот на самата Земја и нејзината загаденост која е исто така голем проблем на пример.

  Иднината не можеме да ја предвидиме. Еве на пример кога се појавила чумата во Европа (чие потекло е од Кина и била пренесена од стаорци т.е. од бувите кои се присутни во стаорците) и тогаш луѓето велеле дека Господ ги казнува, дека е крај на светот и.т.н. па на крајот после подолго време човекот открива антибиотици кои се ефикасни при лекувањето на чумата. Таа додуша не е искоренета и е присутна сè уште во Африка ама смртните случаеви се многу намалени.

  Ова е малку надвор од темата, извини за ова, но поентата ми е дека има големи шанси да најдеме начин да живееме во уште поголем број од десет милијарди луѓе на пример, човекот е способен за тоа. А може и да се случи тоа што ти го велиш на пример не велам не.

  Али едно е факт и тој е дека Земјата ќе стане пренаселена и ќе мора да се бара друго решение.
   
  На Lianna Anna и Briar Rose им се допаѓа ова.
 14. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  13.589
  Пол:
  Женски
  @+++ мојата главна поента во врска со технологијата беше дека најголемиот дел од луѓето ја користат за сопствени задоволства, а не за откривање или учење нешто повеќе за светот и над тоа.
  Луѓето, особено младите, се повеќе заинтересирани за најновите модели на мобилни телефони отколку нешто поврзано со науката или конкретно со овој проблем.
  Сепак, свесна сум дека технологијата може да се искористи и на многу други начини, секако кон подобра иднина за човештвото, за кое инаку се сомневам. :)
   
  На Lianna Anna и +++ им се допаѓа ова.
 15. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  Во ред, се извинувам. :)
  Јас мислев нешто друго ама нема врска, се разбравме. :D
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 16. IvanaJenner

  IvanaJenner Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Мислам дека има живот на некоја др планета. На Марс има минимални услови за живот. Љубопитна сум. Но како напредува технологијата, за илјада години сигурно земја нема да е единствена населена планета.:)
   
 17. rolulika

  rolulika Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2018
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  mislam deka isto kako da sme na druga planeta... site se nekako "padnati od mars":)