1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Насилство на телевизија

Дискусија во 'Слободно време' започната од referentka, 6 октомври 2017.

 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.702
  Допаѓања:
  322.359
  И покрај стресовите кои ги имаме во секојдневието, телевизиите сепак прикажуваат вакви сцени.

  upload_2017-10-6_8-18-2.jpeg upload_2017-10-6_8-18-34.jpeg

  upload_2017-10-6_8-27-32.jpeg upload_2017-10-6_8-27-56.jpeg

  Не се внимава што се продуцира, не постојат рески граници кои насилните сцени би се забраниле за слободно прикажување во термини кога сите би биле пред ТВ.

  Во САД е направена група за контрола на медиумите која дошла до заклучок дека (цитирам) ,,исто како што вдишувањето на чадот од цигарите на другите е штетно, така и долгите часови „голтање“ ТВ програми, без да се прави внимателен избор, има штетно влијание — особено врз децата,,

  Какви пораки носат ваквите сцени, филмови и реалити шоуа и дали мислите дека тие го потхрануваат насиството кај младата популација?
   
  На SummerGirl, Someonespecial, КикиМаус и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Caci55

  Caci55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2018
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  526
  Пол:
  Женски
  Насилството е прикажано во скоро секој филм. Секако дека, штом и ако ги гледаат и децата, ќе почнат и тие да применат такво нешто на школо. Ама, од друга страна, криви се родителите што ги оставаат децата да гледаат.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 3. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.078
  Допаѓања:
  6.642
  Пол:
  Женски
  Насилство во овие турските серии и тоа на жени, мали деца ми се гадат незнам кој дозволува такво нешто да се имитува посебно оваа серија како беше Мелек тоа ти е незнам вознемирување вистинско.
   
  На Someonespecial, КикиМаус и Feminka22 им се допаѓа ова.
 4. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.282
  Допаѓања:
  44.023
  Пол:
  Женски
  Повеќето такви серии и филмови се age restriced ама кој да го почитува тоа.Највеќе насилтво има по турскине серии, него по филмовине а децата тоа гледаат и од таму учат..страшно.
   
 5. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.138
  Допаѓања:
  17.722
  Најранливата категорија гледачи се секако децата, но во онаа порана возраст, ние сме тие кои ги насочуваме на такви филмови.
  Верувам дека добри 90% од мајките кои не сакаат децата да им гледаат насилни сцени, гледаат турски серии и играни филмови во кои преовладува насилство. Што значи оние сами ги на некој начин наведуваат децата да гледаат и они.
  Нели дома кога е пуштен телевизор на кој во етер оди "Јас се викав Мелек" со почеток од 19:44 часот, сите како хипнотизирани гледаат и децата кои секако не спијат тоа време, имаат ли избор?
   
  На Lella, SummerGirl, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.078
  Допаѓања:
  32.939
  Пол:
  Женски
  Телевизииве и интернет порталите треба да внимаваат што прикажуваат. Со некои снимки се претерува. А за реалните шоуа ќе пишам само едно - катастрофа.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Scott Weiland

  Scott Weiland Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  2.753
  Допаѓања:
  11.588
  Пол:
  Машки
  Би рекол се си има своја публика, ке се пази рејтинг/гледач колку може, но нема корелација измеѓу насилни филмови и насилство, исто и за насилни игри. Не сум претепал никого сеуште. Се сомневам дека ке се смени нешто.

  Но да, не е се за секого.
   
 8. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.186
  Пол:
  Женски
  Не може и јаре и паре, народот сака (не оти сам дошол до идеја и знае што сака :D) слобода на избор и сака пристап до информации - ќе треба да се носи и со експлицитноста на импликациите. Сигурно знаете дека порано имало цензура, ретки биле телевизиските содржини со прикази на насилство и обично тие програми се прикажувале доцна во ноќта. Дури ни на вести не пренесувале црни хроники. Ама сега е друго време.