1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Наследство по смрт на сопруг

Дискусија во 'Правни совети' започната од orizarec, 7 февруари 2013.

 1. orizarec

  orizarec Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  zdravo nasi,

  jas ziveam dolgo vreme vo stranstvo i ne gi znam dobro makedonskite zakoni. ke ve zamolam da mi dadete nekoi soveti za da i gi jas posle kazam na majka mi.


  vaka, tatko mi si pocina pred 2 nedeli i majka mi e direkten naslednik. taa e vo postari godini i nema mnogu doverba vo prijateli i rodnini pa nas ne prasuva.

  1. moze da ni kazete sto treba taa da napravi za da moze da ima pristap na negovoto devizno konto?
  (ja ima bankovnata karticka)

  2. majka mi se somneva deka tatko mi i vo nekoi drugi banki ima bankovni konta i saka da znae na koj nacin moze toa da se proveri.

  tako mi dobivase makedonska penzija ca. 4000 den i okolu 100 EUR holandska.
  3. Dali ke se namali penzijata i sto treba da se naprave za da moze sto pobrzo penzijata na nejzino ime da stignuva?

  mnogu vi fala odnapred

  golemi pozdravi
  marika
   
 2. ComputerService

  ComputerService Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4
  Ако таткоти и мајкати биле во брак мислам официјално законски .. тогаш ништо не ја спори .. може слободно да појде да се обрати без никаков проглем мислам дека нема теорецка шанса да ја вратат
   
 3. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Марика,
  Мајка ти мора да покрене оставинска постапка, пред надлежен суд.
  Наследници од прв ред сте, мајка и ти како ќерка, исто и ако имаш браќа сестри.
  За проверка дали има сметки во други банки, мислам дека треба да се прати налог од нотарот кој ќе ви го одреди судот кој ќе биде задолжен за распределувањето на оставината.
  За пензијата сигуро не ја зема 100 посто од татко ти, мислам дека следува 80 посто или 70 не сум сугурна.
  Затоа најдобро е да се обрати кај адвокат, за да нема конфузии и неразјасноти.
  Колку ние можеме да ти помогнеме вака штуро само некој совет да ти дадеме.
  Битно сите теба да присуствувате на распарата и да кажете дали се прифаќате или не за наследници, не само мајка ти.
   
 4. orizarec

  orizarec Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  mnogu fala za brziot odgovor

  jas mislev deka majka mi e naslednik od prv stepen, a nie od vtor... posto tuka e taka.
  tuka e uste podobro objasneto
  http://www.vsrm.mk/Novosti.aspx?novost=5

  da, jas imam uste edna sestra, isto i taa ne zivee veke vo mkd.
  sega mi se nekoi raboti pojasni. jas nemam namera slednite 2-3 godini da döagam za mkd i sigurno ke moze i so polnomostvo nekoj da me zastapuva.

  gledam deka ke ima dosta trcanje

  mnogu vi fala na site
  cu marika
   
 5. pross

  pross Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Машки

  Марика, треба да правите разлика меѓу самото право на пензија кое може да премине врз вашата мајка според посебни прописи, доколку исполнува одредени услови, и самите средства кои останале по смртта на татко ви на неговите сметки, и за кои е потребно неговите законски наследници да поднесат предлог за поведување на оставинска постапка пред надлежен суд, кој понатаму ќе го отстапи предметот на нотар кој ќе ги повика наследниците и ќе се обрати до банките да му дадат информација кои и колку сметки имал оставителот, и понатаму со решение за наследување наследниците ќе може да ги подигнат парите од неговите конта во разни банки....