1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Насоки во гимназија

Дискусија во 'Образование' започната од LovelyGirl, 10 февруари 2010.

 1. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  zdr jas sum nova na forumot i sega sum 2 godina sredno ucam gimnazija i sega pocnuva tenzijata koj na na koe podracje da se zapise. Site profesori ni zboruvaat kako treba da se odlucime sto ke ucime ponatamu na fakultet pa spored toa da se zapisime i na toa podracje koe e poblizu do fakultetot sto go sakame. Jas sum vo mislenje kako ke znam toa sto ke go odberam deka e vistinsko za mene i deka nema da se premislam do 4ta godina sredno bas koaga se maturite. Ve molam da mi pomognete sto da pravam :?
   
  На biser_girl и StRoWbErrY им се допаѓа ова.
 2. Angie.J

  Angie.J Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  lele istiot problem go imav.. ne se sekiraj voopsto ne e bitno. prvo vidi so najpoke te vleci.. i od prilika so ke polagas za matura .. imas makedonski i angliski/matematika i uste dva predmeti... od koi eden sigurno ke bidi filozofija :) jas bev opst A i se iznamaciv za dzabe ...
   
 3. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  Одбери ги тие предмети кои повеќе ти „лежат“ и што ги сакаш.Јас завршив природно-математичко Б, и во тој момент се двоумев, не знаев што ќе се определам да студирам,во прашање беа уште две години,ама си велев што ќе запишувам општествено коа со историја мака мачев :lol: .И сеа гледам дека правилно сум одлучила.
   
  На biser_girl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  ЕЈ,мој совет тии е воопшто да не се замараш со тоа,јас бев гимназија,се запишав на јазично-уметничко подрачје,а не ни планирав да одам на јазици,сакав нешто сосем друго ,а се запишав на економски.Се што се учи е добро за надградба на твоето знаење.Јас сум многу против тоа насочување,не е реално,затоа што не секој ученик е сигурен измеѓу втора итрета година што ќе се одлучи да студира.Затоа запиши што ќе ти одговара!
   
  На biser_girl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Irena93

  Irena93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Леле реално ни јас не знам :? Само знам дека сакам математичко а дали А или Б стварно појма немам. Предметите од математичко Б онака ми се поинтересни ама тоа е за на медицински а јас и медицина....НЕМА ШАНСИ можда ќе завршам на некој технички факултет со оглед на тоа што ми иде математика али стварно не знам што да правам :?
   
 6. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  irena i jas ne znaev sto da odberam za potoa na fakultet da nemam problem, no nasokata ne e problem,nema veza vo koja nasoka ke odis,ne pravat problemi vo fakultet
   
  На Ata_zayn му/ѝ се допаѓа ова.
 7. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  стварно ова подрачјата немат врска, јас сум на математичко А(мака мачам само со програмски, другото е супер, бидејќи проф е цар :D ) сега ке полагам англиски оти ме фаќа страв од 70-80 задачи по математика, а ќе се запишам на сосем трет факултет(уште не сум одлучила). така да не се секирајте.што си сакате тоа и одберете, не мора да мислите до толку :) :) :)
   
 8. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  kako sto kaza i irena stvarno poveke mi lezat predmetite od matematicka B a najmnogu biologija ama jas i medicinata ....nema sansi a drugo nesto povrzano so biologijata bas i neznam :?:
   
 9. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Па нема баш врска тоа подрачјата, освен ако си одлучила на кој факулетет сакаш да продолжиш, па во тој случај поарно запиши се на подрачјето што ти одговара. Јас сум Природно-Математичко под а) и да ти кажам лесно си поминувам, ама не затоа што е лесно, туку затоа што професорите се такви арни и не тражат многу знаење од нас. Иначе предметите Алгебра, Линеарна Алгебра ( што се учат во 3 та ), и Програмски и Математичка анализа ( што се учат во четврта) се прилично тешки!
   
  На biser_girl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  mislam deka treba da se odbere onaa nasoka koja planiras i potoa da ja ucis na fakultet,bidejki sekoja nasoka si ima razlicen nacin na ucenje(razlicno se uci psihologija i etika od matematika i biologija).a ako odberete sosema drug fakultet od nasokata e mnogu potesko za na fakultet,bidejki tamu ne se uci poleka i etapno,tuku so mnogu pobrzo tempo
   
 11. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Јас не знаев на кој факултет ќе се запишам ни кога ја земав дипломата за завршено средно :) Одбрав Општествено - хуманистичко под Б, со социологија, психологија, педагогија, етика, филозофија и супер ми беше. Баш ги сакав предметите и со мерак ги учев. Потоа се запишав на правен, и иако немам учено правни предмети во средно, сега добро се снаоѓам.
   
  На Chocolate.me му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Malechk0

  Malechk0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  87
  Значи нема врска што ќе одлучиш сега.
  Сега можеш да учиш било што, а од пакетите најлесно е Општествено - хуманистичко под Б.
  Се одлучува тогаш кога ќе полагаш матура, зависи на кој факултет ќе одиш, и според него ги одбираш предметите што ќе ги полагаш.
  Мене така ми објасни класната. :*
   
 13. barbiegirl

  barbiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  49
  Во мојата генерација во средно дел од смеровите веднаш беа елиминирани така да изборот беше стеснет. Секако немојте да се водите по тоа само за да си поминете полесно. Од лично искуство `зборувам` дека ако планирате да продолжите на некој од техничките факултети, математика А ви е правиот избор. Јас студирам информатика и од огромна помош ми е тој материјал од средно. За останатите смерови не сум компетентна да дискутирам. :)
   
 14. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  Вака. И јас оваа година одбриав така, и се одлучув за општествено-хуманисточко А. Инаку нас ни објаснија дека со тоа што сега ќе одбереш ќе ти биде полесно за после на факултет. На пример ОХА за на економски, правен.. Математичко А е за ПМФ, Математичко Б за медицина и така натаму. Значи, тоа НЕ те определува на кој факултет мора да се запишеш ама со самото тоа што сега на пример во Општествено-хуманистичко А ќе учиш вовед во право, нормално полесно ќе ти биде ако зе запишеш на правен одколку на медицина. И плус има тоа некоја врска со предметите кои се полагаат на државна матура ама не сум уште сигурна како иде, ама мислам дека треба да одбереш да полагаш тредмет кој си го слушал најмалку 3 пати неделно, а тоа нормално ќе биде некој од пакетот кој ќе го одбереш, сите други се со помал фонд на часови. Се надевам помогнав барем малку. Гушка! :) :)
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  3 пати неделно мора да си го слушал, ако си го учел САМО ЕДНА година. Таков беше Филозофија кај нас (во 4та).
  Иначе може и два пати неделно да си го учел, ама минимум две години (или три), така нешто.
   
 16. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Девојки, ако ве влечат правен и економски земете како и јас ОА-подрачје..ако сте повеке по математиката (досега сте откриле дали сте за математика или не сте) земете си МА па потоа можете да си одите комотно на ПМФ,Машински..како и да е ако сте по јазици, филолошки филозофски факс земете си ЈА.. ЈБ и ОБ во некои средни прават групи во некои само едната,зависи ви пишува таму се на листот!
   
 17. stefiiM

  stefiiM Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  54
  Сеуште не треба да бирам насоки но ме интересира кои се тие ?? ако можее некој да ми ги напише сите ??
   
 18. white.kitten

  white.kitten Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  76
  Природно-математички смер А
  Природно-математички смер Б
  Општествено-хуманистички смер А
  Општествено-хуманистички смер Б
  Уметничко-јазичен смер А
  Уметничко-јазичен смер Б
  Не сум сигурна дали точно ги напишав ама вака се отприлика :)
   
  На biser_girl и blueeparadise им се допаѓа ова.
 19. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  621
  Moze da mi kazete koi predmeti gi ima vo Opstestveno-humanisticki smer A ???
   
 20. smiley-94

  smiley-94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  321
  македонски математика 2 странски јазици историја физика хемија биологија спорт социологија вовед во право латински