1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Насоки во гимназија

Дискусија во 'Образование' започната од LovelyGirl, 10 февруари 2010.

  1. SwiFtiE-7330

    SwiFtiE-7330 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    112
    Сега сум втора година гимназија и бидејќи ми одат јазиците мислам да одам на Јазично Уметничко А (а и мислам понатаму англиски јазик да студирам), ама не знам како е со математикава таму, како се учи, бидејќи не ми оди математика ич. А и други предмети кои се.
     
    На Anxe му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Математиката е иста за сите, без разлика кој смер си го избрала.
    Предметите во трета година се: македонски, математика, англиски, германски/француски, физика, хемија, биологија, историја, спорт, педагогија, латински јазик, италијански јазик, а во четврта се македонски, математика, англиски, германски/француски, филозофија, спорт, латински, италијански, психологија, компаративна книжевност и бизнис и претприемништво.

    И сега не знам дали во трета има бизнис и претприемништво или некој сличен предмет.
     
    На Anxe и SwiFtiE-7330 им се допаѓа ова.
  3. Anxe

    Anxe Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Може ли некој да ми каже во кој град има јазична гимназија ми треба итно .. :worried:
     
  4. sexymama

    sexymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    84
    novinarstvo nekoj sto studiral dali ima da pise iskustva?
     
  5. single.girl

    single.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    ОпштественоVSПриродно-математичко подрачје гимназија

    Девојки во дилема сум дали да се запишам на општествено или природно за во 3 година гиманзија.
    Инаку многу сакам да одам општествено ама изгледа нема да има доволен број на ученици за тоа подрачје.
    Проблемот ми е во тоа што некои професори ми викаат дека нема да можам да се запишам на општествен факултет(ниаку ќе одам на општествен) без полагање на некои предмети што се учат во општествена и некои други работи.
    Ако имате или сте имале вакво искуство споделете. :?:
     
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    ОпштественоVSПриродно-математичко подрачје гимназија

    Нема врска тоа со факултетот, можеш да си избереш и други предмети кои си ги учела, а кои сепак ти даваат бодови за одбраниот факултет.
    Побитно ти е предзнаењето кое го добиваш. Не дека не би можела да го совладаш материјалот преку предавањата, но сепак поголема предност ти е кога веќе еднаш си ја поминала основата на материјалот на пример, по Вовед во правото или Економија или што и да се учеше друго во ОХА. :)
    Мене лично многу ми помогнаа математичките предмети од ПМА кога полагав математика, статика и останатите предмети од оваа категорија кои се застапени на техничките факултети.

    Види си прво на кој факултет сакаш да конкурираш, разгледај ги предметите кои можеш да ги земеш за матура и тоа е тоа, не е ништо страшно.
     
  7. Sandokan123

    Sandokan123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    А да ве прашам доколку некој знае сигурно,дали може ако во 3 сум одбрал ОХА во четврта да се префрлам ПМБ?
     
  8. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Можеш да се префрлиш со тоа што ќе ги полагаш предметите што ПМБ ги има у 3та: Географија, Програмски јазици, а Латински нема зашто го учиш веќе!
     
  9. Sandokan123

    Sandokan123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    ОМГ,озбилно???во 4та гјаволот ке ни предава,па сакав да се префрлам,а ти сигурно знаеш?
     
  10. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Да, треба да се полагаат предметите. Зависи во кое школо учиш и во зависност од преофесорите, мораш изборните предмети да ги положиш најдоцна до крајот на првото полугодие. Кај мене во класот дојде едно девојче од математичко А во јазично А, мораше да ги полага нашите изборни предмети од трета. :)
     
  11. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Да, даа.. така си е!
     
  12. Sandokan123

    Sandokan123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    за оценка или само колку да положи? :D
     
  13. Sandokan123

    Sandokan123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    Па зар неможам коа ке се запишам 4 на уписот наместо ОХА да си пишам ПМБ?
     
  14. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Абе за пољупци, се разбира дека за оценка!
    Неможеш, ти мн паметна ти кажав за да бидеш ПМБ у 4та,
    треба најпрвин предметите нивни од 3та да ги положил.
     
  15. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Па да, затоа што ќе ти дадат ново сведителство, нема да ти важи старото од ОХА. Мислам, ќе си ги имаш оценките од општообразовните предмети, ама изборните ќе ти бидат други.
     
  16. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Сега сум втора и веќе од одамна сум одлучена дека ќе одам ПМБ бидејќи ми одат биологија и хемија а планирам да студирам медицина или фармација.
    Инаку не знам зошто велите дека демек смерот немал врска со факултетот. Па онда зашто не делат, зашто се елиминираат предмети кои одговараат за друг факултет. Не може некој што отишол на општествено и таму две години учел економии, вовед во право и не знам упте какви предмети, а не учел биологија да отиде медицина на факс. Тогаш зошто тој ученик се одлучил да учи економски премдети? Само од неодлучност? Значи две години учи и оп ајде после неќам право, сакам медицина. Секако дека има врска, кога во еден смер и во 3та и 4та се учат тие предмети кои се најпогодни за факултетот
    И читам наназад дека во Јб иделе најслабите. Да таму немаат многу за бубање на памет, ама не може некој што не фатил молив во рака да иде во ЈБ само за да му биде "лабаво". Ако нема којзнае колкава ителигенција за бубање затоа има ТАЛЕНТ И ДАРБА.
    И сега веќе џабе се бега од математикава кога на матура задолжително се полага.
     
  17. B12

    B12 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    10
    нема врска смер со факултет, верувај ! Mногу луѓе знам што беа на ЈУА па запишаа медицина и се супер студенти, јас лично бев на таа насока па запишав биохемија и немав никаков проблем со матура затоа што бираш предмети што ти се слушани најмалку 2 години за да полагаш матура, а тоа ти се скоро сите предмети. Насоките се разликуваат највеќе за 3 предмета и толку останати предмети сите насоки ги имаат, баш затоа секој бира во тој момент што му одговара. Верувај дека ќе се бира насока според факултет кога насоките ќе ги направат да одговараат за одредени факултети, а не како сега што се секој смер се разликува само по 2-3 предмета а не по повеќе колку да се каже дека таа насока одговара на некој си факултет и нормално ќе си бира кој што си сака. На пример еве на ЈУА кога бев во трета година имав историја,хемија,физика.... што тотално се непотребни за филолошки факултет, истите предмети ги имаа и на ОХА , па што ќе им се овие предмети на нив ? Наместо на ЈУА да стават уште јазици да ги има како еден вид на курс, тука да ги учиш, тие ставиле физика и те оптеретуваат со предмет кој воопшто нема да ти е потребен утре на филолошки бидејќи си избрала таква насока нели што ќе одговара за филолошки факултет :^) ...... Има многу работи за средување во образованието ако некогаш ги средат е тогаш ќе оди се како што треба а вака не ....
     
  18. single.girl

    single.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски

    Се запишав природна си сега како минува времето се повеќе се каам.
    Да ќе одам на општествен ф. само професорите ми викаат дека демек ќе ми крателе поени,ќе сум полагала пред да се запишам и т.н(facepalm)
     
  19. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    ^Нема врска тоа, братучед ми отиде на ФИНКИ со ОХА, и јас отидов ОХА дека е полесно од другите (ПМБ зборат дека во трета е лесно ама во четврта прилично тешко) а нема врска дека сакам на правен/економски, јас си планирам нешто технолошки/биохемија (а и безбедност ми се чини интересно:D)
     
  20. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Јас сум сега девето одд. и незнам што да изберам за понатаму планирам да одам гимназија ама после за у трета незнам што да се определам биологијата ми оди и хемијата тоа е повеќе за медицина ама јас не се гледам во медицината за понатаму а лесно ми е да ги учам тие предмети и сега сум во дилема што да изберам. ;););) ;)