1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Насоки во гимназија

Дискусија во 'Образование' започната од LovelyGirl, 10 февруари 2010.

  1. Musicforlife

    Musicforlife Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ми треба малку помош.Бидејќи планирам да одам на музичка академија,избрав ЈУБ.Ме интересира кој предмети ги има во тоа подрачје,ако некој веќе бил :) Фала ви однапред:)
     
  2. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    http://gimnazija-mk.weebly.com/1053...80-1080-10871086107610881072109511121072.html
     
  3. Musicforlife

    Musicforlife Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Може да ми кажете кои предмети се во 3та и 4та ПМА и ОХА?Се мислам на кое да одам а @Mishela со постаро мислење баш и не ме утеши со тоа дека нема смер без хемија и физика во 3та(facepalm)(facepalm):@
     
  5. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    Видов дека мислењето ми било за сосем други насоки :lol: Затоа го избришав.
    По години не памтам точно, едно знам дека во 3та сите имавме и физика и хемија.
    ОХА имаа Економија, Вовед во право(?), Логика и уште нешто, а ПМА Аналитика, Алгебра, Програмски јазици.
    ТОлку ме држи меморија :)
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sk.mk.mdj

    sk.mk.mdj Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Машки
    koj jazik se izucuva vo 3g. i 4g. na jazicen smer vo gimnazija nikola karev-skopje. kako tret jazik.
     
  7. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    ПМА во трета се учат сите предмети освен ликовно, музичко и географија. Алгебра и Геометриска алгебра(друг е насловот, за нас и двете беа "Алгебра" и само кажуваш од кој професор, а материјалот опфаќа вектори и матрици) заедно со Програмски јазик. Во четврта не се изучуваат хемија, биологија и историја, 10 предмети се вкупно. Заедно со Анализа и Програмски јазик.

    За ОХ не знам конкретно, трета исти се основните во сите подрачја, изборните се различни. Во четврта ниту ОХ, ниту ПМА, ниту јазична изучуваат биологија и хемија освен ПМБ. Е сега изборните се Вовед во право, Логика и Социологија ако не се лажам. Ама каков е распоредот по година не знам.
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.536
    Пол:
    Женски
    @DreamGirll во која гимназија сакаш да се запишеш? Јас кога учев немаше правен смер. Во трета година биравме насока - општествено хуманистичко подрачје или економија.
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DreamGirll

    DreamGirll Нов член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    @SummerGirl Не сакам да го спомнам името на гимназијата но знам дека долго време веќе покрај општи смер, во гимназиите има и два стручни смерови (правен и економски). И како што знам, предметите и образовниот систем е ист во сите гимназии.
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.536
    Пол:
    Женски
    Прва година - Македонски, математика, англиски, втор странски јазик, физичко, музичко, ликовно (овие два се учат во прва и втора), биологија, историја, географија, физика, хемија, информатика. Како изборен јас го имав латински јазик. Друга опција беше информатичка технологија.
     
  11. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Во некои места, бидејќи нема доволно деца да се отвори ново школо, има вакви смерови во гимназиите. Иначе во гимназиите во трета почнуваат смеровите: природно -математички,општествено-хуманистички и јазично-уметнички. Тие се само исти за сите гимназии во државата.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DreamGirll

    DreamGirll Нов член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Фала ти за појаснувањето. Инаку сега за тие смерови се определува уште од прва година.
     
    На Joi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DreamGirll

    DreamGirll Нов член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Предметиве во кој смер се изучуваат? (не те разбрав)
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.536
    Пол:
    Женски
    Општа гимназија. Во трета биравме насока.
     
    На DreamGirll му/ѝ се допаѓа ова.
  15. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Има општествено - хуманистички смер А и Б. Во општествено - хуманистички А се изучуваат правните предмети како изборни (право, економија, бизнис). Да не мислиш на овај смер?
     
  16. Alex29

    Alex29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Девојки помош малку ако може. Другарка во РЈК се запиша,а јас во Орце.На уписи тие си бирале подрачје мислам меѓу ПМА и ПМБ и ОХА другиве изг ги немало таму, но не е тоа битно.Зборот ми беше што кај нас во пријавата немаше такво нешто да се напише,а и колку што знам од трета се определуваш зошто секако прва и втора година во секоја гимназија низ Македонија се работи по иста програма и предметите се исти,а во трета остануваат исти оние задолжителните и имаш по три изборни во подрачје(секое различни).Отворив и на страната на БРО,не прочитав за никакви измени. Ај малку хелп околу ова ако некој е запознаен.
     
  17. Nane2356

    Nane2356 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.505
    Пол:
    Женски
    Уште од минатата година се измени ова, сега наместо од трета уште од прва се определува за насока
     
    На Ana2411 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    @Nane2356 така требаше да биде од лани поради воведувањето на Кембриџ во средно, и лани се запишуваа уште во прва година според подрачја, но потоа го укинаа и продолжија по старите програми. Сега во некои училишта повторно бираат во прва година иако нема измени во предметите. :)
    @Alex29 штом не сте одбрале сега, ќе бирате при крај на втора година и по подрачја ќе бидете од трета година. :)
     
    На Nane2356 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DreamGirll

    DreamGirll Нов член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам што е разликата во наставата по биологија помеѓу ПМБ смерот кој учат 4 часа биологија неделно и ОХА смерот кој учат 2 часа неделно? Дали ПМБ се понапред со материјалот?
     
  20. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Нема врска тоа со напредноста на материјалот, туку 4та година само ПМБ учи биологија и хемија. Ниту ПМА, ниту ОХА или Б, ниту јазичните класови учат. А материјалот кој се изучува е ист за сите, по програма се оди.
    Едит : Сега видов дека си пишала 4 пати имаат ПМБ, а 2 ОХА. Е не знам по која причина, нема таква програма мислам.