1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Насоки во гимназија

Дискусија во 'Образование' започната од LovelyGirl, 10 февруари 2010.

  1. Uniqpro

    Uniqpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2019
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    618
    Здраво.Сакам да се запишам во Карев,смер ПМА.Доколку некој има информација како е во Карев и за смерот(дали е премн тешко или сл)Ве молам за одговор.Благодарам.
     
  2. Alex29

    Alex29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Јас за во Орце можам да ти помогнам ако те интересира затоа што јас сега таму сум прва година во ПМА иако мислев дека во трета се бира испадна дека не сум прочитала убаво во пријавата и сум заборавила да пишам па повторно одев дс пополнам пријава. Прашај ме во лп ако нешто те интересира можеби ќе смениш мислење до јуни има време. Како и да е за предметите што се учат можам да ти помогнам ако ништо друго.
     
  3. Uniqpro

    Uniqpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2019
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    618
    Me interesija koja e razmlikata pomegu smerovite pma i pmb?Koj smer poveke e nasocen koj programiranjeto?Koja e vistinkskata razlika pomegu ovie smmerovi?
     
  4. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.646
    Допаѓања:
    52.612
    Пол:
    Женски
    ПМА е повеќе насочен кон програмирање, физика и математика (ако сакаш да продолжиш за нешто од тоа на факултет иако не е услов). ПМБ е за биологија и хемија повеќе (медицина, фармација и сл. ако продолжуваш одговара).
     
  5. Uniqpro

    Uniqpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2019
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    618

    Blagodaram!!!!
     
  6. Sandzesss

    Sandzesss Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Здраво
    Сега сум втора година општа гимназија и треба да бирам некое подрачје.Ја сакам природно математичко б,но некој ми кажуваа дека е многу тешко она ова.Па да споделете некое искуство со тоа подрачје.Дали е тешко што се учи.Благодарам
     
  7. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво :) сакав да прашам за јазичен смер во гимназиите кој е третиот јазик кој може да го бираме и изучуваме ? Тенкс :l:
     
  8. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Мислам италијански јазик, или зависи од гимназијата..
     
  9. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Ме интересира за гимназијата Георги Димитров
     
  10. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Италијански :)
     
  11. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Италијански 100% е.
    Ама не ти препорачувам :D
    Многу ќе треба да учиш.
     
  12. Fisiisi

    Fisiisi Нов член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Me interesira dali navistina pravat problem pri upiss na fakultet ako imas razlicno podracje primer PMB a odis na kriminalistika
     
  13. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Зависи од заинтересираноста за смерот. Доколку има мала заинтересираност, ги примаат тие што имаат добар просек додека не се наполни квотата.
    Ако имаат голема заинтересираност, ги земаат предвид и другите околности.
    Како што е и за секој друг факултет.
     
  14. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Не, затоа што за факс улога играат поените. Што и да завршиш средно, ако имаш просек, избереш правилни предмети за матура и положиш со високи оценки нема врска ништо друго, освен ако нема и приемен. Конкретно за криминалистика мислам дека нема.

    Избери што сакаш.
     
  15. girly.cute

    girly.cute Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да каже нешто повеќе за ОХА и ОХБ. Здравје сакам да се запишам на психологија факултет. Па од тие два смера кој ми е подобар. Поздрав :)
     
    На MariNina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    ОХБ има предмети психологија, педагогија и сл. ОХА е повеќе со правнички и економски предмети. Секако ова не мора ништо да значи, со кој било смер може да се запишеш на факултетот кој го сакаш.
    Во твојов случај предметите на ОХБ на некој начин повеќе ќе ти одговараат со она што ќе го учиш на факултет.
     
  17. MitMax

    MitMax Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Машки
    OHB poveke bi ti odgovaralo ama toa nema vrska.Od koj bilo smer mozes da se zapises kaj sakas posle toa.
     
  18. swum

    swum Нов член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Јас сум 2ра година во Орце, можеш ли да ми дадеш некои типс или за смеровиве да ми кажеш кај да одам. Пошто да бидам реален изгубен сум во овие години на се мислам и мислам дека главава ке ми екслподира.
    Фала однапред.
     
  19. inchixx

    inchixx Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2022
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво! Ме интересираат природните науки особено физиката. Планирам да го одберам смерот ПМБ но имам неколку прашања.
    Дали има огромна разлика во изучувањето на физика во ПМА и ПМБ? Јас сум повеќе за ПМБ затоа што во четврта година се фокусира на физика, хемија и биологија (кои ептен ги сакам). ПМА не ми се допаѓа поради изучувањето на линеарна алгебра и аналитичка геометрија но од неколку луѓе слушнав дека ПМА повеќе ќе ми треба за во иднина ако планирам да студирам физика. Математиката малку ме плаши, свесна сум дека е многу потребна за физика но тоа е :) Знам дека и вака и така ќе ми треба многу математика но во ПМБ како што прочитав не е до тооолку обемна како ПМА (што е топ за мене). Што мислите?
     
    Последна измена: 1 октомври 2022
  20. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Има да. До трета сите смерови учат иста физика, во четврта само пмб и пма имаат физика, пмб е повеќе медицинска физика и само основни задачи се решаваат. Не е нешто многу тешко.
    Ако сакаш да студираш физика ќе ти оди повеќе во прилог да си пма.
     
    На inchixx му/ѝ се допаѓа ова.