Насоки во гимназија

Дискусија во 'Образование' започната од LovelyGirl, 10 февруари 2010.

 1. Uniqpro

  Uniqpro Активен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2019
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  16
  Здраво.Сакам да се запишам во Карев,смер ПМА.Доколку некој има информација како е во Карев и за смерот(дали е премн тешко или сл)Ве молам за одговор.Благодарам.
   
 2. Alex29

  Alex29 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2018
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Јас за во Орце можам да ти помогнам ако те интересира затоа што јас сега таму сум прва година во ПМА иако мислев дека во трета се бира испадна дека не сум прочитала убаво во пријавата и сум заборавила да пишам па повторно одев дс пополнам пријава. Прашај ме во лп ако нешто те интересира можеби ќе смениш мислење до јуни има време. Како и да е за предметите што се учат можам да ти помогнам ако ништо друго.
   
 3. Uniqpro

  Uniqpro Активен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2019
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  16
  Me interesija koja e razmlikata pomegu smerovite pma i pmb?Koj smer poveke e nasocen koj programiranjeto?Koja e vistinkskata razlika pomegu ovie smmerovi?
   
 4. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.910
  Допаѓања:
  32.715
  Пол:
  Женски
  ПМА е повеќе насочен кон програмирање, физика и математика (ако сакаш да продолжиш за нешто од тоа на факултет иако не е услов). ПМБ е за биологија и хемија повеќе (медицина, фармација и сл. ако продолжуваш одговара).
   
 5. Uniqpro

  Uniqpro Активен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2019
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  16

  Blagodaram!!!!
   
 6. Sandzesss

  Sandzesss Активен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2018
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Машки
  Здраво
  Сега сум втора година општа гимназија и треба да бирам некое подрачје.Ја сакам природно математичко б,но некој ми кажуваа дека е многу тешко она ова.Па да споделете некое искуство со тоа подрачје.Дали е тешко што се учи.Благодарам
   
 7. Crumica

  Crumica Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2018
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Здраво :) сакав да прашам за јазичен смер во гимназиите кој е третиот јазик кој може да го бираме и изучуваме ? Тенкс :l:
   
 8. martiiinna

  martiiinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  2.146
  Пол:
  Женски
  Мислам италијански јазик, или зависи од гимназијата..
   
 9. Crumica

  Crumica Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2018
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Ме интересира за гимназијата Георги Димитров
   
 10. martiiinna

  martiiinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  2.146
  Пол:
  Женски
  Италијански :)
   
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.118
  Допаѓања:
  17.295
  Пол:
  Женски
  Италијански 100% е.
  Ама не ти препорачувам :D
  Многу ќе треба да учиш.
   
 12. Fisiisi

  Fisiisi Нов член

  Се зачлени на:
  25 март 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Me interesira dali navistina pravat problem pri upiss na fakultet ako imas razlicno podracje primer PMB a odis na kriminalistika
   
 13. martiiinna

  martiiinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  2.146
  Пол:
  Женски
  Зависи од заинтересираноста за смерот. Доколку има мала заинтересираност, ги примаат тие што имаат добар просек додека не се наполни квотата.
  Ако имаат голема заинтересираност, ги земаат предвид и другите околности.
  Како што е и за секој друг факултет.
   
 14. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.266
  Допаѓања:
  13.975
  Пол:
  Женски
  Не, затоа што за факс улога играат поените. Што и да завршиш средно, ако имаш просек, избереш правилни предмети за матура и положиш со високи оценки нема врска ништо друго, освен ако нема и приемен. Конкретно за криминалистика мислам дека нема.

  Избери што сакаш.
   
 15. girly.cute

  girly.cute Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Може ли некој да каже нешто повеќе за ОХА и ОХБ. Здравје сакам да се запишам на психологија факултет. Па од тие два смера кој ми е подобар. Поздрав :)
   
 16. Fantasy33

  Fantasy33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2019
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  356
  Пол:
  Женски
  ОХБ има предмети психологија, педагогија и сл. ОХА е повеќе со правнички и економски предмети. Секако ова не мора ништо да значи, со кој било смер може да се запишеш на факултетот кој го сакаш.
  Во твојов случај предметите на ОХБ на некој начин повеќе ќе ти одговараат со она што ќе го учиш на факултет.
   
 17. MitMax

  MitMax Активен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  107
  Пол:
  Машки
  OHB poveke bi ti odgovaralo ama toa nema vrska.Od koj bilo smer mozes da se zapises kaj sakas posle toa.