1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Натална карта

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Gordana10, 27 март 2010.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не ми требаат линкови, сум читала доволно. Има разлика од општи написи на интернет за на пример, сонце во 11-та куќа, до човек кој се разбира и ти ја гледа наталната како посебна целина.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    И јас исто така
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.317
    Допаѓања:
    10.428
    Пол:
    Женски
    Женски, мене ми помина одморот, а многу кандидатки се пријавивте. :worried: Има и други теми на форумов, а имам и книжулиња за читање, не е на арно ако се преопседнам со натални карти. Мора да балансирам. :D
    Дај нека асистира некој, ако може. :)
    Има, минимална. Околу два степени "поместување" на асцендентот и врвовите на куќите. Тука дискутабилно е само доколку има планета во наталната екстремно близу до врв на куќа поблизу од два степени. Тука е апсолутно битно и точното место и точното време за да се определи во која куќа се наоѓа планетата. Ако нема ваков феномен во наталната, за лаик како мене не менува ништо. Значењето на степените уште не сум почнала да го проучувам.

    Околу вториот дел на твојата констатација, кој претпоставувам беше саркастичен :), разлика помеѓу две места во координати оддалечени за 1° географска ширина е еквивалентна на разлика од 4 минути во неталното време. Ако земеме дека Земјата за 24 часа прави 360°, временската разлика помеѓу два соседни меридијани мерено по оска на Екватор би дошла околу 4 минути.
    Е сега зоните се упростување за да си го олесниме животот. Не може кај мене во Дебар да е 10:00, а кај тебе во Делчево 10:03 минути. Уствари теоретски е така, ама математички прецизното сметање на времето не е функционално и не би ни било од корист.
    За пример, некое селце близу граница во Бугарија е географски поблиску до Делчево, а со тоа и временски. Но припаѓа во друга временска зона и се смета еден сат понапред од Делчево, а во Дебар кој е пет пати подалеку се смета истото време како и во Делчево. И тоа е уште едно олеснување каде географската граница е референтна помеѓу две две временски зони. Секако има држави, кај кои поради географски "габарит" е невозможно да се во една временска зона, Русија на пример има 11.
    Затоа, покрај времето и државата/временската зона, потребно е да се знае и точното место, пошто играат улога и координатите.

    Едит: @AliciaSilver душо :hug: сега гледам што си пишала. Не знам дали и кога ќе бидеш среќна. А и да знам не би се дрзнала да ти кажам. Немој да дозволиш да ти каже некој друг дали ќе бидеш среќна, ни астролог, ни водоводџија, никому. Скрој си среќа и негувај ја без таа да зависи од другите. Не е среќата ствар на астролошко толкување, погрешна перцепција имате повеќето. Ти посакувам со лесно да ја пронајдеш среќата. Толку можам да ти кажам. Биди поздравена.:l:
     
    Последна измена: 15 август 2018
    На Miss G му/ѝ се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Епа јас за два различни града на државава сум во два различни подзнаци.
    Мајка ми да требало да иде во друг град на пораѓај друга ќе ми била судбината :rofl:

    Најнов тренд во Србија е закажување на царски за да се определи однапред хороскопскиот знак на детето. Човековата глупост нема граници :D
     
    На Feminka192 и MarigoldA им се допаѓа ова.
  5. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.317
    Допаѓања:
    10.428
    Пол:
    Женски
    Си се родила тогаш и таму кај што требало. Погледот кон судбината не мора да има врска со астрологија. :)

    Ова второво е жива глупост. Граници и да има, кој да ги види. :doh:
     
  6. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Ако се сака се наоѓа време,а ако не оправдување.Со мало планче и има време за се❤.Ти благодариме однапред
     
  7. violet

    violet Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    astro_w2gw_violeta.79064.21797.png
    Dali moze nekoj da mi protolkuva aspekt za raganje i majcinstvo, pozdrav
     
  8. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    И јас сакав повеќе на таа тема,ама Мариголд А не сака да ни помогне,а на сајтовите е малку поразлично.Ја молиме МариголдА да ни помогне и однапред и благодариме.
     
    На violet му/ѝ се допаѓа ова.
  9. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    nemoze da vi pomogne nekoj koj e amater ako sakate stvarno nekoj da vi pomogne togas ke si platite kaj profeseonalen astrolog i jas sum ameter ali nie znaeme nekoj osnovni raboti od net i knigi nisto profesinolno i ne treba da ne sfakate zdravo za gotovo astrologijata e nauka koja se uci cel zivot i ne se uci od net sega sekoj moze da bide astrolog se ti pisuva na google samo treba da se potrudis prav astrolog ne mi treba google i onie karti sto se pravat na net on znae da ja nacrta sam natalnata a sega sekoj moze da glumi astrolog ete vi objasniv napravete ja kartata na astro.com i ke vidite od koj znak vi pocinja prvata kuka toa vie podznakot pisi na google na pr prva kuka vo bliznaci i ke vi dade tekst na pr planeta uran vi e vo vtorata kuka pisuvas uran vo vtrorata kuka vi dava sto znaci ali toa ne e toa toa e samo povrsinsko gledanje na natalnata karta isto i za aspektite koj i aspekt da gopises na google ke ti dade kakvo znacenje ima ama eden aspek ne prestavuva nisto se gleda celukupna natalna karta eve martka ako sakas amaterski pisi datum ke ti kazam nesto amaterski
     
    На g8lQQk, cresa-jagoda и Martka им се допаѓа ова.
  10. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу Јана.Не мора професионално онака колку ја толкуваш толку и што и како гледаш ама да ја разберам.
     
  11. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Еве податок.Фала уште еднаш
     
  12. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Prvata kuka ti vo oven znaci potznak si oven ovenot izbuvliv znak inplusiven svoeglav ali vladar na ovenot e planetata mars i kaj tebe e vo pasiven znak ribi i vo dvanastata kuka toa te staluzuva smiruva i te pravi pomalku implusivna osecajnia merkur ti e vo prvata kuka bi trebalo da si komunikativna mladolika i uglavnom sa vitka stava, plus merkur pravi sekstil so venera toj aspekt dava sarm elokventos mlad duh vajda sakas da se druzis so pomladi luge od tebe bi trebalo da imas prijaten glas i ubav ton koj na sekoj mu se dopaga da te slusa isto toj merkur pravi prekrasen trigon so jupitar koj dava potencijaj za zavrsuvanje na visoko obrazovanije i brzo ucenje.vladarot na prvata kuka ti e vo dvanesta sto dava odredena misticnos.Vtorata kuka ti e vo bik vladar na bik e venera koja se naoga vo edinaestata kuka toa odlicna moznos za steknuvanje na finisiii i zelba za golemi finasii edinaestata kuka e kuka na penzijata pa taka sto znaci golema i dobra penzija a i ne si nekoj stedac na pari znas brzo da trosis.Tretata kuka ti e vo bliznaci vladar merkur dava mozsnosti za dosta patuvanja a i sigurno si avanturista po priroda a i uspevas da bides primetena vo okolinata.Peta kuka ti pocnuva vo rak a se nadovrzuva na lav toa moze da dade sudbiska ljubov prvi vladar pete kuce e mesec koj se naoga vo setata kuka koj pravi kvadrat so sonce i mars a bidejki pogolemiot del ti vo lav sonceto tie vo dvanasta kuka i pravi kvadrat so saturn po tezok pat za deca ali isto taka go imas jupiter vo petata kuka koj pravi dobri aspekti so sonceto so uran i so merkur bi trebalo tesko da si gi dobila deca ali ta deca se pametni i odgovorni........Sedmata kuka ti e vo vaga bi trebalo da si nezna i romanticna licnost ali strastvena pluton ti e vo sedmata kuka koj pravi trigon so venera so dava brak zasnovan na mnogu strast isto pravi preubav aspekt so merkur vo prvata kuka bi trebalo da imate prekrasna komunikacija i razbiranje.Osmata kuka ti e vo skorpija brzo se regeneriras vladar ti e vo sedmata kukca pluton koj pravi preubav aspekt so venera te regenerira seks so partnerot i preubav aspekt so merkur komunikacija i razgovori,,Devetata kuka ti e vo strelec a vladarot jupiter ti e vo petata kuka sto dava moznos za patuvanja patuvanja od zabava turisticki patuvanja a neptun ti e vo devetata taka da skas patuvanja vo dalecni zemji. Ete nesto nakratko i uste ednas da napomenam amaterski pisi dali nesto sum pogodila?i prasaj sto te interesira pozz
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Јана ти благодарам многу❤❤❤И ако е аматерски погодено е.Можеш понатака да се надоградиш и да се занимаваш со астрологија професионално.Ти благодарам уште еднаш,сега за сега немам прашања а за понатака ќе те ке те консултирам.Секое добро
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Јана иако е аматерски така е,си ми погодила.Имам високо образование,младолика сум,комуникативна,мистична,сакам да се дружам со млади,сум патувала да и сакам да патувам,финансии да си трошам(ама малку ќе се стегнам),мм е лав имам добра комуникација емоции,романтика,љубов.....не може да е се перфектно и да во право си се обидуваме за детенце(малку тешко ни оди),повеќето резултати се ок ама....споро иде и немам дечиња сеуште...ама нема откажување.Ти благодарам ❤❤❤❤и секое добро
     
    На cresa-jagoda и violet им се допаѓа ова.
  15. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    ti pisav imas preubav jupiter vo petata kuka so ubavi aspekti decinja ke imas pametni i odgovini potezok pad do decinja ali sigurno poleka no sigurno :)
     
    На cresa-jagoda, violet и Martka им се допаѓа ова.
  16. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам Јана.Малку ми олесна,за да увидам дали сим на прав пат.Одиме напред нема откажување.Секое добро
     
    На cresa-jagoda и violet им се допаѓа ова.
  17. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Има некој да ме протолкува, макар во 3 реченици?
     

    Прикачени фајлови:

    • Untitled.jpg
      Untitled.jpg
      Големина на фајлот:
      67,2 KB
      Прегледи:
      29
  18. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    И јас би, ако има некој добродушен :wasntme:
    Само нека пише во лп да не се објаснуваме тука на долго и широко.
     
  19. Azalea Bonsai

    Azalea Bonsai Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Драга @MarigoldA те молам барем во неколку реченици раскажи ми ја наталната, секоја чест девојко на веќе дадените коментари
     

    Прикачени фајлови:

  20. Miss G

    Miss G Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2017
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    813
    20180915_185020.jpg @Miss G февруари 2005 си родено? Толку си мало? :wasntme:
    Или 1975?[/QUOTE]
    @MarigoldA ne sum 2005 :) Izvini, duri sega ja citam porakata, ne sum se vklucila dolgo vreme. Bi cenela dokolku odvois vreme da ja poglednes mojata natalna. Eve ti postiram edna taze napravena denes :)
     
    Последна измена: 15 септември 2018