Натална карта

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Gordana10, 27 март 2010.

 1. BelieberYeahh

  BelieberYeahh Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  1.281
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Женски
  Еве ја и мојата. Ако некој може, би била благодарна ако ми кажете нешто накратко. Исто така ако имате некоја страна каде што е добро објаснето како се толкува, пратете ми, би сакала да научам нешто околу ова.
  Screenshot_20200522_162530.jpg
   
 2. BloodElf

  BloodElf Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  180
  Пол:
  Женски
  Најпросто, аспектите ти покажуваат колку хармонично функционираат позициите на планетите.
  Пример месечината ја одредува емоционалната природа, меркур начинот на размислување, ти имаш Trine, значи се во хармонија (иако е голем степен, па нема толку влијание (кај аспекти, колку е помала разликата, т.е е помал степенот, толку е повлијателен)). Доколку имаше square ќе имаше конфликт, т.е она што ти треба за да се чувствуваш емоционално стабилна е различно од она што мислиш дека е правилно (пример).
  Еве ти поукрасено за твојот аспект.
  Инаку Trine значи дека планетите се под агол од 120°, т.е вообичаено би требало да се од ист елемент(исклучок има ако е голема разликата и некоја од планетите е на граничен степен, пример меркур и месечината кај тебе се под агол од 128° и ако една од планетите е блиску до другиот знак можи да не се, но инаку според венера, би требало да се или во знакот лав или во стелец ). Sextile е исто хармоничен аспект, агол од 60°, имаш меѓу огнен и воздушен знак или земјен и воден, што си одговараат(кај тебе пример ,според венера, сатурн треба да ти е или во водолија или близнаци). На другите и самото име кажува, Conjunction ти е кога планетите се поклопуваат, т.е се многу блиску, вообичаеноо во ист знак, Square е 90°, имаш два знаци помеѓу нив и не е баш хармоничен аспект, а Opposition се спротивни знаци, под агол од 120° (овен и вага, бик и шкорпија, близнаци и стрелец, рак и јарец, лав и водолија).

  Applying значи дека планетата се приближува до точката, т.е точниот агол, а Separating дека веќе е поминат точниот агол (0° разлика) и се одделува од неа. Се смета од планетата што се движи побрзо.


  @Justicija ако бараш соларен види на https://astromatrix.app/ (има и апликација за на андроид, можи и iOS, не знам). Ги вади убаво и сите аспекти со точни дати според моменталналните транзити. Е сега можи да се малку општи описите, ама е бесплатна.
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.118
  Допаѓања:
  12.329
  Пол:
  Женски
  Јас барам но ништо не разбирам :D
   
  На BloodElf му/ѝ се допаѓа ова.
 4. BloodElf

  BloodElf Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  180
  Пол:
  Женски
  Па и јас не разбирам нешто многу. :D
  Едноставна е иначе апликацијата, баш јузер френдли е.
  Да не те плашам, јас прво забележав дека си подзнак риба, т.е дека во наредните неколку години сатурн ти транзитира во 12та (т.е. отприлика од јули се враќа назад во 11та, па декември пак во 12та).
  12та не е баш најлесен период, барем мене стварно не ми беше. Не знам, гуд лак :?:
   
 5. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.118
  Допаѓања:
  12.329
  Пол:
  Женски
  Ти пишав во инбукс :)

  Инаку и давам идеја на @Nigredo Odor професионално да се занимава со астрологија , стварно ја бидува многу е детална во анализите не е како остали површни астролози и слично
  Гуд лак :)
   
  На BloodElf му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Shya

  Shya Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  [​IMG]
  Има некој што се разбира ако сака да биде добар да ми каже нешто за мојава натална карта? :D
  Имам читано и на англиски и српски сајтови се е објаснато одделно за секоја куќа позиција што ти знам јас, ама целосната слика што мислам е индивидуална за секоја личност е битниот момент што треба да се прочита.
  Има една страна astrodienst.com(extended chart selection) абе на неа ги има во напредни пребарувања сите астеороиди, планети што постојат да ти ги прикажат на наталната карта, па јас барај детално за сите нив објаснувања на нет. За juno( zodiac sign of marriage and commitment), eros, psyche, amor, сите четири видови лилит:lilith,black moon lilith, mean lilith, true lilith ептен навлегов со читање едно време интересни ми беа.
  Друго нешто... Дали некој е упатен во north node i south node, што кажуваат за кармата од минатиот живот и нашата цел во овој живот? Ако има некој libra north node и aries south node нека пише. :D
   
  Последна измена: 23 мај 2020
 7. Аргентина *

  Аргентина * Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  540
  Пол:
  Женски
  Вие шо тумачите пубо наведите извори и книги, сами да си провериме наместо да се "чека редици".

  Иначе астрологија ми е мижи Асан да ти баам, мене секојпат 50/50 точност ми излегува, така да нешто ќе се погоди сакаш-нејќиш, чоек во се бара патерни и ги препознава. Најбитните случувања досега никој ми ги нема погодено, така да не би закажувала за овие работи. Не викам дека нема нешто во ѕвездите, ама мислам дека никој не умеј прецизно да ги прочита, шо се годи, то. Од искуство.
   
  На tijanana и Justicija им се допаѓа ова.
 8. MitMax

  MitMax Активен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  107
  Пол:
  Машки
  Инсталирајте ја апликацијата AstroMatrix се имате во врска со астрологијата и вашиот личен хороскоп и бесплатна е
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.118
  Допаѓања:
  12.329
  Пол:
  Женски
  Видов и ми се чини дека апликацијата е рекла казала , ништо детално .
  Она што можам низ интернет да го најдам општо тоа е и на интернет страната
   
  На MitMax му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ysera

  Ysera Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2020
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  majka mi se napna edno vreme da i gledaat i ja iskontaktira, pravila na odnos za kaj zhenava ima ko da odish kralicata elizabeta da ja zapoznavash. shto znae znae, ama odnosot nikakov.

  zoran krstevski mi e kako trchi-lazhi, poeftin od violeta ama nishto nema da ti kazhe. povekje vi se isplati na net da si stavite datum na ragjanje i na gugl da chitate aspekti - povekje info kje doznaete nego kaj nego.

  aleksandar jankovich e edinstven shto mozham od srce da go pofalam, ama zimava majka mi ne mozheshe da si zakazhe od nekoja prichina, taka da ne sum sigurna dali raboti ushte
   
 11. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.118
  Допаѓања:
  12.329
  Пол:
  Женски
  Годинава многу планети ќе се движат наназад ,ретроградно .... демек као крај на многу врски т.е кармичка година ...
  Венера (од 13 мај до 25 јуни)
  Јупитер (од 15-ти мај до 13-ти септември 2020),
  Сатурн (од 10-ти мај до 28-ти септември 2020)
  Плутон (од 24-ти април до 3-ти октомври 2020)
  Баш да видиме што точно ќе донесат овие еклипси ...
  Пишете повеќе ако знаете за оваа ситуација
   
  На Elf му/ѝ се допаѓа ова.