Натална карта

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Gordana10, 27 март 2010.

1. BelieberYeahh

BelieberYeahh Популарен член

Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.281
    Допаѓања:
    1.970
    Еве ја и мојата. Ако некој може, би била благодарна ако ми кажете нешто накратко. Исто така ако имате некоја страна каде што е добро објаснето како се толкува, пратете ми, би сакала да научам нешто околу ова.
    Screenshot_20200522_162530.jpg

2. BloodElf

BloodElf Истакнат член

Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    180
    Најпросто, аспектите ти покажуваат колку хармонично функционираат позициите на планетите.
    Пример месечината ја одредува емоционалната природа, меркур начинот на размислување, ти имаш Trine, значи се во хармонија (иако е голем степен, па нема толку влијание (кај аспекти, колку е помала разликата, т.е е помал степенот, толку е повлијателен)). Доколку имаше square ќе имаше конфликт, т.е она што ти треба за да се чувствуваш емоционално стабилна е различно од она што мислиш дека е правилно (пример).
    Еве ти поукрасено за твојот аспект.
    Инаку Trine значи дека планетите се под агол од 120°, т.е вообичаено би требало да се од ист елемент(исклучок има ако е голема разликата и некоја од планетите е на граничен степен, пример меркур и месечината кај тебе се под агол од 128° и ако една од планетите е блиску до другиот знак можи да не се, но инаку според венера, би требало да се или во знакот лав или во стелец ). Sextile е исто хармоничен аспект, агол од 60°, имаш меѓу огнен и воздушен знак или земјен и воден, што си одговараат(кај тебе пример ,според венера, сатурн треба да ти е или во водолија или близнаци). На другите и самото име кажува, Conjunction ти е кога планетите се поклопуваат, т.е се многу блиску, вообичаеноо во ист знак, Square е 90°, имаш два знаци помеѓу нив и не е баш хармоничен аспект, а Opposition се спротивни знаци, под агол од 120° (овен и вага, бик и шкорпија, близнаци и стрелец, рак и јарец, лав и водолија).

Applying значи дека планетата се приближува до точката, т.е точниот агол, а Separating дека веќе е поминат точниот агол (0° разлика) и се одделува од неа. Се смета од планетата што се движи побрзо.

@Justicija ако бараш соларен види на https://astromatrix.app/ (има и апликација за на андроид, можи и iOS, не знам). Ги вади убаво и сите аспекти со точни дати според моменталналните транзити. Е сега можи да се малку општи описите, ама е бесплатна.

На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Justicija

Justicija Истакнат член

Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    3.118
    Допаѓања:
    12.329
    Јас барам но ништо не разбирам :D

На BloodElf му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BloodElf

BloodElf Истакнат член

Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    180
    Па и јас не разбирам нешто многу. :D
    Едноставна е иначе апликацијата, баш јузер френдли е.
    Да не те плашам, јас прво забележав дека си подзнак риба, т.е дека во наредните неколку години сатурн ти транзитира во 12та (т.е. отприлика од јули се враќа назад во 11та, па декември пак во 12та).
    12та не е баш најлесен период, барем мене стварно не ми беше. Не знам, гуд лак :?:

5. Justicija

Justicija Истакнат член

Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    3.118
    Допаѓања:
    12.329
    Ти пишав во инбукс :)

Инаку и давам идеја на @Nigredo Odor професионално да се занимава со астрологија , стварно ја бидува многу е детална во анализите не е како остали површни астролози и слично
    Гуд лак :)

На BloodElf му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Shya

Shya Истакнат член

Се зачлени на:
    18 април 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Има некој што се разбира ако сака да биде добар да ми каже нешто за мојава натална карта? :D
    Имам читано и на англиски и српски сајтови се е објаснато одделно за секоја куќа позиција што ти знам јас, ама целосната слика што мислам е индивидуална за секоја личност е битниот момент што треба да се прочита.
    Има една страна astrodienst.com(extended chart selection) абе на неа ги има во напредни пребарувања сите астеороиди, планети што постојат да ти ги прикажат на наталната карта, па јас барај детално за сите нив објаснувања на нет. За juno( zodiac sign of marriage and commitment), eros, psyche, amor, сите четири видови лилит:lilith,black moon lilith, mean lilith, true lilith ептен навлегов со читање едно време интересни ми беа.
    Друго нешто... Дали некој е упатен во north node i south node, што кажуваат за кармата од минатиот живот и нашата цел во овој живот? Ако има некој libra north node и aries south node нека пише. :D

Последна измена: 23 мај 2020
  7. Аргентина *

Аргентина * Истакнат член

Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    540
    Вие шо тумачите пубо наведите извори и книги, сами да си провериме наместо да се "чека редици".

Иначе астрологија ми е мижи Асан да ти баам, мене секојпат 50/50 точност ми излегува, така да нешто ќе се погоди сакаш-нејќиш, чоек во се бара патерни и ги препознава. Најбитните случувања досега никој ми ги нема погодено, така да не би закажувала за овие работи. Не викам дека нема нешто во ѕвездите, ама мислам дека никој не умеј прецизно да ги прочита, шо се годи, то. Од искуство.

На tijanana и Justicija им се допаѓа ова.
  8. MitMax

MitMax Активен член

Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    107
    Инсталирајте ја апликацијата AstroMatrix се имате во врска со астрологијата и вашиот личен хороскоп и бесплатна е

На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Justicija

Justicija Истакнат член

Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    3.118
    Допаѓања:
    12.329
    Видов и ми се чини дека апликацијата е рекла казала , ништо детално .
    Она што можам низ интернет да го најдам општо тоа е и на интернет страната

На MitMax му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ysera

Ysera Активен член

Се зачлени на:
    26 февруари 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    72
    majka mi se napna edno vreme da i gledaat i ja iskontaktira, pravila na odnos za kaj zhenava ima ko da odish kralicata elizabeta da ja zapoznavash. shto znae znae, ama odnosot nikakov.

zoran krstevski mi e kako trchi-lazhi, poeftin od violeta ama nishto nema da ti kazhe. povekje vi se isplati na net da si stavite datum na ragjanje i na gugl da chitate aspekti - povekje info kje doznaete nego kaj nego.

aleksandar jankovich e edinstven shto mozham od srce da go pofalam, ama zimava majka mi ne mozheshe da si zakazhe od nekoja prichina, taka da ne sum sigurna dali raboti ushte

11. Justicija

Justicija Истакнат член

Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    3.118
    Допаѓања:
    12.329
    Годинава многу планети ќе се движат наназад ,ретроградно .... демек као крај на многу врски т.е кармичка година ...
    Венера (од 13 мај до 25 јуни)
    Јупитер (од 15-ти мај до 13-ти септември 2020),
    Сатурн (од 10-ти мај до 28-ти септември 2020)
    Плутон (од 24-ти април до 3-ти октомври 2020)
    Баш да видиме што точно ќе донесат овие еклипси ...
    Пишете повеќе ако знаете за оваа ситуација

На Elf му/ѝ се допаѓа ова.