1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Натпревари

Дискусија во 'Образование' започната од sarricka, 10 декември 2012.

  1. Sckarlet90

    Sckarlet90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    7
    Се пријави некој за ФИЗИКА натпреварот на 20ти ?! Ај кажете ми нешто повеќе ако сте биле порано !!
     
  2. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    со физика имам 4 годишен стаж веќе
    според годинките 3 година си ,м
    епа вака
    ќе отидете прво на регионален, тој изгледа вака
    ви даваат едно ливче со 5 задачи http://www.dfrm.org/documents/55natprev ... p_2012.pdf еве ови беа лани слични се секоја година имаш мислам дека беа 2 саати за решавање, си земеш со себе чоколада, вода 10тина пенкала а тетратка ти даваат они(асистентите од пмф)
    ќе ве пазат проф од училиштата кај шо се одржуваат натпреварите, ама на 2-3 минути поминуваат асистентите така да единствен начин на препишување е од позади на дигитронот да си напишеш некој формула но ништо повеќе
    иако имаш 2 саати за решавање нема шанси да седиш толку ќе се здрвиш бре, ја за пола саат излегувам :D
    чекаш резултати 4-5 саати зависи во кои регион си и ги гледаш асистентите надвор како пушат цигари а ти од нив чекаш резултати
    и секако пола од учесниците си заминуваат без да ги видат резултатите
    кога конечно ке стигнат резултатите под шифри и сите ќе видат дека највеќе поени има првиот и тоа 30тина пишуваат приговори, со приговорот ти даваат 5-6 поени и така со филозофијата
    КАЛИМЕРО-НЕМА ПРАВДА си одиш дома а по пат си се смеете сите заедно од училиштето и измислувате што ќе лажете кој колку бода имал
    Е сега ме излажале твоите годинки и зборуваме за натпревар од 7 или 8 одд наместо 30тина бода првиот има 100 бода и одиш на државен..
    да не ги замарам другите пиши што конкретно те интересира

    ааа да и за регионален последната тема од книгата по физика не влегува, а за државен е целата книга
     
  3. anna.jerry

    anna.jerry Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2013
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    16
    наставничката ме пријавила на натпревар по биологија, прв пат одам. малку сум возбудена :) темата ми е Бременост. треба да направам презентација и после пред комисија да презентирам. презентацијата ми е готова уште нешто интересно треба да смислам за да направам/покажам додека презентирам. некоја идеја? :P
     
  4. Sckarlet90

    Sckarlet90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    7
    Фала за одговоров, иначе јас сум прва. Отприлика колку задачи реши ти, и колку највеќе поени освојуваат другиве??
     
  5. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Јас бев лани на натпревар по математика
    Оваа година ми рече наставникот дека нема мене да ме прати дека ќе прати некој други да им ададе шанса и на нив а догодина пак јас ќе одам :D
     
  6. zaki288

    zaki288 Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    8
    Дали некој има информација за овогодинешниот државен натпревар по македонски јазик и литература?
     
  7. Lily52

    Lily52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    36
    сум била по математика и Гимнастика
     
  8. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Сум била скоро на се ! :rofl: Математика (иако неам појма, кеиф и беше на професорката у 8мо одд) Физика, Хемија, Информатика, Ликовно, Македонски, ОТП, Електро, Мехатроника, Висок Напон, Локомотна Техника, Роботика (ај да не редам, многу технички натпревари) Астрономија, Латински, Англиски, Француски... Абе за све ме бива :lol:

    Ако некој има прашање за било кој натпревар, слободно ЛП или овде :)

    П.С. бизниси, менаџменти, сметки - тоа не, никако ! :puke:
     
  9. LoveIsAllAround

    LoveIsAllAround Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    92
    Некоја за натпреварот по Прва Помош има некакви информации,има некоја од вас учествувано?
     
  10. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121

    ЕЕЕ ако мислиш на градскиов за оснивни школа сега што ќе биде на 22 ја ќе идам :!: :D
     
  11. yeayea

    yeayea Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Shto se odnesuva do temava ,,Natprevari'' me interesira shto vie kje kazhete mislam na toa kakvo e vasheto mislenje: Dali nekoi od natprevarite se namesteni? :rofl:
     
  12. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Бејби, скоро СИТЕ се наместени ;)

    Некогаш не се, но обично се, а кога не се - едноставно знаеш :) (зборувам за оние кои се на есеи, на песни, на цртежи, па дури и задачи. практичните не се местени никако)
     
    На yeayea му/ѝ се допаѓа ова.
  13. richgirl998

    richgirl998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    286
    Во основно си грмев со земањето на награди :clap: Не знам на каков натпревар не сум била. Секаде се пријавував и секаде земав награди. Веќе во средно ме фатија бубачките и не се замарав со натпревари. Единствено на некои литературни конкурси учествував и тогаш земав награди :D
     
  14. supersonic

    supersonic Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    49
    Имал некој искуство/учествувано на конкурсите од Ноќ на истражувачи ?? Тоа е настан организиран од Европската комисија за да се покажат преку литературни, ликовни творби, научни трудови оние кои се заинтересирани за науката како субјект, и колку е таа присутна во секојдневниот живот.

    Сакам да учествувам на литературниот конкурс на тема “Науката е во тебе, љубопитноста е … насекаде: Кон европски развој! , и не знам што да пишувам :D
    Бараат да имало силна поента, оригиналност и слично, па затоа нешто гуглав на темава, али некако ме збунува ова за европски развој, треба да полемизирам што не сме во EУ или како да ја унапредиме Европа ?? :D И се ова во 500 збора..

    Идеи, луѓенца ? :D
     
  15. BlackPiano

    BlackPiano Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2012
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Касно одговарам, ама ајде и јас да кажам мислење за темава. :D
    Јас одам на математика натпревари и на регионалниот има местенки. На државниот може да се случи некоја ама потешко, а на олимпијадата мислам дека нема шанси. Ова што го напишав, како што знам не се случува само на математика натпреварите, туку и на сите кој што се со решавање задачи. Најмногу местенки има на оние натпревари со есеи или пак со преокт кој ученикот (читајте менторот) треба да го спрема пред натпреварот. Факт е дека сите натпревари се намести, ама оние кои поминале со помош на менторот, кога ќе одат на натпревар на повисоко ниво и со појаки критериуми ќе бидат во последните. Од наместени натпревари ништо не се добива, тие што имаат талент и без менторот пак ќе се меѓу најдобрите. А да и да кажам мислам дека натпреварите по музичко нема шанси да се наместени. :!:
     
  16. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Тие што учествуваа на натп. за наноматеријали ги добија сертификатите?
     
  17. AquaBlue

    AquaBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    571
    Јас секогаш одев на натпревари по математика, и СЕКОГАШ го освојував 2 место :) Освен на регионалниот.
    Ама оваа година ни ја сменаа наставничката, и незнам дали новава ќе ме зема на натпревари.

    И по ликовно оваа година ќе одам, зашто многу убаво цртам, па ќе видиме што ќе биде :D
     
  18. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Годинава има некој заинтересиран за наноматеријаливе?
     
  19. Sckarlet90

    Sckarlet90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    7
    Јас се пријавив :)
     
  20. skolo

    skolo Нов член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дали некој има одено на натпревар по македонски јазик и литература јас оваа година одам прв пат и некој ако е одел ако се сеќава на некои прашања нека ги напиша овде. Однапред фала :lol: