1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Натпревар во состави

Дискусија во 'Образование' започната од EMILI1999, 30 октомври 2012.

  1. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки! ајде сега да ве видам......оваа тема ја создадов за да се натпреваруваме во состави...значи секој треба да напише по едно составче од темите што ви ги давам јас!....и секој понеделник ке прогласуме победник со најмногу допаѓања...... до понеделник имате време да напишете за следниве теми: 1.судбината на јазикот е и судбина на народот(во воведен дел-објасни ја мислата на Гале Тододровски(судбината на јазикот е и судбина на народот), главен дел-се за македонскиот јазик од историјата до сегашноска со ваше објаснување,завршен дел-заклучок) 2.природните убавини на мојата татковина(воведен дел-кратко за МК, главен дел-опишување на било кое место во МК, завршен дел-заклучок) 3.впечатоци од гледан филм(кој било) (воведен дел-зошто тој филм и свое мислење за него, главен дел-прераскажување на филмот, завршен дел-заклучок од него)..........составите треба да бидат литературно и најважното опфатено... ;)
    ако има ваква тема се извинувам и ставете и клуч
     
  2. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Хахаха :rofl: , темава ја отвори зашто гарант ќе правиш писмена по македонски па сакаш готов состав, а кога ќе ја правите следната писмена ќе ни дадеш нови теми :rofl: офффф лелееее :rofl:
     
    На antonina и Umbrella22 им се допаѓа ова.
  3. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    тошно ми требаат за писмена по македонски јазик но јас не правам состави секој понеделник па да ви давам теми од писмената....а и ти да беше на мое место исто ке направеше а јас да бев на твое ке се потрудев да помогнам ...но темава ја направив и за забава па кој несака или незнае немора да учествува никого не терам
     
  4. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    И мене така ми изгледа :rofl: :rofl: :rofl:
     
  5. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Си можела да побараш помош во темата состави а не одма нова тема да отвараш.. Треба да се стави клуч на темава бидејки воопшто нема да биде активна . И онака во темата состави има се помалку помош па тука ни две форумџики нема да се натпреваравуваат....
     
  6. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Јас кога правев писмени по македонски уживав, сакав сама да си прочитам и да си составам состави, да го уклучам мозокот за да не ми закржлаве а и да си ја развијам логиката и креативноста. Никогаш не сум барала од некого на готово решено, особено не за писмени по македонски, а да, сум им составувала на некои мои блиски луѓе, ама сум имала желба да им помогнам.
    За било кој предмет не сакам готово одговор, не им верувам на тие одговори, сакам сама да се потрудам без разлика дали било македонски, математика, хемија итн... Обиди се, прочитај сама и пробај да составиш сама, па ако не ти оди тогаш барај помош.
    Срамота е по македонски да бараш помош за состав.
    И можеше да отвориш тема како што има повеќе во стилот-хелп ми плиииз, нид а хелп плиииз, хитно е ве молам итн. а не да не "заебаваш" демек ќе се тркаме кој бољи состав ќе напише :rofl:
     
    На kravce и T.e.d.d.y им се допаѓа ова.
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    А во ЛП да не треба да и ги праќаме нашите состави па таа после да одбере кој е најубавиот? :rofl:
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Па нормално, бидејќи, ако бидат тука постирани, може некој нејзин соученик да ги види составите тука па ист да напишат и кец да добијат за препишување :lol:
     
    На antonina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    И + мислам дека темава е многу интересна, бидејќи има многу ученички овде, не секоја недела, секој ден ќе се избираат ,,најубави,,состави..
     
  10. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    а да ве прашам зошто сте ја отвориле темата состави па нели и таму се испракаат состави што корист ако секој ги гледа????????? и не треба да се испракаат на лп прво прочитај што сум напишала погоре па после збори!!!!! ]:) и ако не ти се допага темава не пишувај како што напишав (а ти не читаш) погоре НИКОЈ НЕ ТЕ ТЕРА!!! и оваа тема е за ученички па изгледа ти не си? и не си ни била
     
  11. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Видиш како си паметна, си призна дека има тема за состави, ај сега оди таму види што те интересира, а темава не само што треба да се заклучи туку треба да се избрише. И да, не сум била ученик, бидејќи бев многу паметна ми рекоа директно на факултет да одам :lol:
    И не се дериии ( !!!!! ) :rofl:
    Тебе човек и да ти каже дека има ваква тема (бидејќи си призна дека ти е за писмена а не за културен натпревар помеѓу народите) ти не се разбираш и се инатиш.
     
  12. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    знаеш што мн си дрска и да си била паметна за на факултет (што не е возможно, и не се прави глупа)немаше да се расправаш на тема која не е за тоа така да ако веке не помагаш за составите не треба ни да седиш на темава ај чао!!!! и ке се дерам (!!!!!!) колку што сакам!
     
  13. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Добро бе Емили1999 толку неразбираш кога некој постар ти збори ... Па ,сеа знеме дека си нервозна што немаш состав ама додека се караш тука и ги вреѓаш сите , досега не три , шест состави ќе напишаше . А не верувам дека имаш 15 години . Јас мислам дека си 11 ... Девојка од 15 години нема шанси вака да се однесува ...
     
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Abeja сигурно и јас и ти кога сме биле на 15 год. сме отварале теми да ни напишат состави на нет....па затоа не сме воспитани и не сме завршиле факултет, како што кажува емили...
    Туку да се тргнеме на страна,го вознемируваме девојчето, губи концентрација
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Девојчево е многу паметно али и ние не сме глупави :!: ...пиши во тема состави и таму ако сака некој ќе ти даде состав :!: ..
    ии зошто нема нови теми затоа што нема да преве писмена... :D :D :D
     
  16. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Емили, зошто ја поставуваш истата тема, на која јас ти дадов состав? :^) Маломорген можеби ќе дадам уште еднаш состав. Јас ќе си ја мачам главата моја, а после па некој на готово ќе си бара состави по форуми... ;)
    Иста возраст сме, не мисли дека сум некоја поголема, и нашла да ти соли памет...Барем вакви теми нема да поставуваат на 14 годишно девојче.
     
  17. Gica Prasica

    Gica Prasica Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Pomoshhhhh!!
    Mi treba sostav na tema "Likot na Neda od poemata "Serdarot" mi nalikuva na likot na majka mi" vi blagodaram :l::*
     
  18. Оливера21

    Оливера21 Нов член

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Да не има некој состав на тема "Ликот на Рафаел де Валентин" од Шагринска кожа???