1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Науката покажува дека 29 од 30 мажи НЕ ЗНААТ да читаат знаци на заинтересираност...

Дискусија во 'Сингл' започната од aleknovy, 9 јануари 2011.

  1. aleknovy

    aleknovy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    194
    Се извинувам за таблоидниот наслов хахаха :lol:

    Случајно ова денеска го видов у некој блог американски, а и порано сум го чул по ТВ и документарци, али сеа видов некој конкретно истражување спомна.

    Сум чул и други истражувања со други проценти, али генерално она што го пронаоѓаат е дека мажите НЕ ЗНААТ да читаат знаци на заинтересираност. Под знаци на заинтересираност, овде мислиме знаци кој девојката кога ги дава мисли дека е очигледно и јасно дека покажува интерес и дека флерта.

    Многу девојки не го сфаќаат ова, би рекол бар 99% девојки. Кога мислите дека мажите се понашаат и реагираат чудно, сетете се дека не се жени :lol: Со други зборови, не го зборат женскиот јазик. Кога ти мислиш дека директно му кажуваш нешто, тој воопшто го нема тој дел од мозокот да го чуе тоа. И да му дадеш пари да точно идентификува и познае кога женско му покажува интерес, нема да може.
     
  2. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    7.088
    И конечно го добив одговорот на многу мои прашања :D Не било до мене, они не знаеле да читаат знаци!
    Фала! Шалата настрана, ова е многу индивидуално, зависи од тоа какви знаци дава девојката, пошо некои се тооооолку очигледни шо нема шанси и најретардираниот да не ги сфати. Барем ја така мислам :)
     
  3. aleknovy

    aleknovy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    194
    Така мислиш зашто си женско :rofl: Пази, во овие истражувања под знак дефинираат знак кој девојката е сигурна дека е очигледен. Значи кога велат дека 29 од 30 мажи не гледаат знаци, девојките во тоа истражување биле УБЕДЕНИ дека знакот е 100% очигледен и нема шанси да машкото не го видело. :geek:

    Нормално, со по-очигледните знаци мажите осетиле дека има нешто различно, али пак не се сигурни дека е знак. Со посуптилните знаци, мажите уопште не ги ни гледаат, значи ништо не ни осеќаат разлика. А со овие нај-нај-очигледните, мажите велат (хмм, оваа нешто различно се понаша)... али пак не го гледаат како знак.
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.063
    Допаѓања:
    72.334
    Пол:
    Женски
    како да го препознааm тој 1 во тие 30, што не е ретардиран?
    Бај де веј, осеќам тој 1 е педер. :D :D :D
     
    На AnaKlarc, cupcakeb, LittlePinky и 8 други им се допаѓа ова.
  5. aleknovy

    aleknovy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    194
    Точно хахахах.

    Во ова истражување тоа не го спомнуваат, али знам у некои други што ги имам видено... Дека да, генерално, тие мажи што препознаваат знаци се или педери или социопати и психопати :devil:

    Така да, по дефиниција, жените кога сакат асален тип да фатат со давање знаци играат лотарија и привлекуваат социопати, психопати и остали говеда.
     
  6. sonuvacka

    sonuvacka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    34
    :rofl: :rofl: :rofl: точно :)
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.039
    Допаѓања:
    199.173
    Пол:
    Женски

    Ова истражување гарант некоја жена го правела, или некој педер. :lol: :lol: :lol: :lol:
    Чисто како оправдание зошто не може да си најде партнер. Не е до машките секогаш, и ние женските некогаш не знаеме баш да покажеме дека некој ни се допаѓа. Може јас да мислам дека сум направила којзнае што за некому да му навестам дека ми се допаѓа, а всушност ништо не сум направила. И нормално дека машкото нема да знае да го протолкува тој знак.

    Како и да е, не е тоа дека мажите се ретардирани, туку се едноставни суштества. Едноставно, јасно и гласно треба да покажеш дека некој ти се допаѓа, а не да вртиш „као киша око Крагујевца“, надевајќи се дека тој ќе сфати. Па мислам дека некогаш ниту ние самите не можеме да се сфатиме себеси.
    Жени, без навреда, ама факт е дека многу го тупиме и анализираме :)
     
    На Espadrila, Aleksandar1212 и JuLleE им се допаѓа ова.
  8. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    а другата наука покажува дека

    од 30 од 30 жени мажите не можат да ги сватат .....
     
    На LittlePinky и zhap4e им се допаѓа ова.
  9. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Хах слатко си изнасмеав.
    Да донекаде е така, само јас не би го употрбила тој збор-ретардирани. Па ни ние не можеме да сфатиме што тие сакаат да кажат. Се додека не си ја отворат душичката и не бекнат, да си кажат онака ко што треба.
    Јас до сега не сум имала проблем, ама овој последниов, 8 месеци пробувам да го сварам. Значи, исто ко што велам сега јас, може истото и тој го мисли, дека јас сум комплицирана, зошто буквално и дајцата исто се однесуваме. Така да и за двете страни, треба да се каже се апла.
     
  10. aleknovy

    aleknovy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    194
    Па у првата реченица на текстот одма се извинив за таблоидниот и претеран наслов на темата :)

    Повеќе го кажав во форма на сарказам затоа што баш девојките често ги слушам како мрчат за мажи со слични фрази у типот "што му е на овој" - нешто не е у ред.

    Жените обично кога ги оценуваат мажите поаѓаат од себе, како да мажите се жени. Не сме. Мажите научно е докажано дека имаат екстремно пониска социјална интелигенција од жените.

    Затоа кога најнормален маж ќе почне да остварува комуникација со женско, таа одма го етикетира "неинтелигентен" - а заборава дека е машко. Машката социјална интелигенција е по дифолт екстремно ниска. Девојките ги оценуваат мажите по женски стандарди, што води до големи проблеми во комуникацијата.

    Мажите не читаат инсинуации, индиректни комуникации, симболи и сигналчиња. Со машко мора директно - буквално што се вика да му нацрташ на мапа.
     
  11. aleknovy

    aleknovy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    194
    Не бре, експериментов е БАШ за очигледните знаци. Значи во експериментов ги прашуваат девојките кои знаци СИГУРНО биле очигледни. Од тие ОЧИГЛЕДНИТЕ за кои девојката е СИГУРНА дека биле приметени, уствари не биле приметени 29 од 30 пати.

    Тие посуптилните е уште полошо.

    Или уште поубаво кажано...

    Искуството покажува дека 30 од 30 жени не пробуваат и немаат ни грам желба или интерес да ги сфатат мажите. :lol:
     
  12. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Мислам дека наукава би покажала дека 30 од 30 жени се ретардирани.
    Добро, ова е одење во крајност. Ретардирани? А тој 1 од 29 е геј или така нешто? Или со денешницава е обратно? Nevermind.
    Нема смисла истражувањево. Добро тоа со знаците е ОК, ама не значи дека машките се ќори туку дека женските се не доволно директни.
     
  13. sleepless

    sleepless Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Јас можеби малку доцнам со коментар ама ми се виде интересна темава...

    Како прво насловот си е ОК, особено затоа што уше на почетокот си стои извинување за истиот, ама се согласувам дека и ние жените сме по малку „шлакнати“ со претерани анализирања и очекувања од мажите да ја сфатат нашата комлицирана природа. Потполно се согласува дека за да се сфати еден маж треба, грубо кажано, да се сминеш на нивно ниво затоа што ретко кој маж ќе седне цел ден да размислува што сме сакале да кажеме и што ни значат некои постаки особено кога за нешто се лутиме.

    Ама според мене има еден и единствен одговор: Ако мажот не е за интерсиран за тебе не ги гледа твоите знаци или пак ги игнорира.

    Сите велат дека живееме во модерно време во кое и жените треба да го направат првиот потег, е па јас со ова не се согласувам. Така можеме да направиме само збрка од која ние (жените) не крај ќе бидеме повредени, затоа што по природа мажот е ловецот, а жената треба да биде „уловена“.

    Не би одолговлекувала повеќе само би ви предложила еден филм на кој налетав пред некое време: He is not that into you, во кој за мене ги имаше сите одговори- Ако некој маж е заинтересиран за една жена ќе ја најде и ќе биде со неа. Само на крај останува жалната вистина дека секоја било каква иднина на една врска зависи од мажот.

    Јас од се што сум поминала сфатив дека ако не ти го дава мажот тоа што го сакаш и што ти треба (со усул ама) едноставно ТОЈ не тој и нема потреба да си го губите времето еден на друг. Единствено останува да го бараш вистинскиот или пак тој да те најде. :)
     
  14. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Луѓе,никој не ни е крив кога ние по природа сме си суптилни суштества,сакаме да се разбираме со мимики и ишарети :lol: Не смее никој друг освен ТОЈ да разбере што сакаме да му соопштиме,а на крајот ни ТОЈ ете не не разбира.
    Тактички скроз погрешно! :rofl:
     
  15. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Пфффф...ако тој не ги дешифрира моите знаци, нема да го троши ни моето скапоцено време бре :D

    У секој случај преферирам комуникација со отворени карти, трепкање со очињата и ситуации во стилот “ не знам што се случува беее“ сведени на минимум, а глумење лудило искоренето у поим :D

    Тие мажи што имаат способност да се носат со тоа претендираат да ми бидат на врвот на листата на начини за емотивна рекреација :D ...шала настрана, неам нерви ни воља на некој да му цртам дека ми се допаѓа, неам желба да си играме првачиња ни под точка разно ;)

    И не се ретардирани (бтв уааа за насловот) само на моменти касно палат :D
     
    На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.741
    Допаѓања:
    150.831
    Кои лицемерни кучки сме.Не мрзи да научиме сообраќајни знаци од кои животот може да ни зависи,а очекуваме мажите да ги разликуваат нашите 1003 знаци за повик за спарување,а кога хормоните си го праат своето.Или кликате или некликате,ајт!
     
    На Espadrila, Gunshine и decko им се допаѓа ова.
  17. Lady.Rose

    Lady.Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    51
    Лелееееее дали тоа значи дека кога машките прават потег тоа е затоа што некој бог им ја дал храброста, а не поради тоа што НИЕ сме им дале знак? Боже божееееее што не ќе чујам.
     
  18. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Ахаххахахха, моето прашање е одгатнато, фала, пријатно :) :D
     
  19. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Мажите сакаат кога жените директно кажуваат и прашуваат,а не од околу зошто добиваат погрешен впечаток-ова сум го научила од машко :) :)
     
  20. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Хм, сепак мислам дека ова е претерано , ама истражување е истражување :D