Наука vs Религија

Дискусија во 'Религија' започната од XMaN, 25 јуни 2012.

 1. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.730
  Пол:
  Машки
  Не само што те сфаќам, туку и апсолутно те поддржувам. Секој кој поради својата вера станал посреќен или подобар човек ја има мојата поддршка и разбирање. :)

  Да, ова е проблем. Селектирањето на научни факти и докази, нивното извртување, измислување или негирање, во цел „научно“ да се докаже некоја религиозна теза, за мене секогаш ќе биде проблем.

  Искуствата како „спознавање на Бог“ се лични и субјективни и не може да служат за извлекување некакви генерални и објективни заклучоци, а уште помалку да се презентираат како „наука“ или „научен доказ“ за настаните од Библијата.

  За пристапот „Јас го осознав Бог, а Библијата е негов збор и апсолутна и буквална вистина“ во науката нема место, и секој доказ кој произлегува од ваквата појдовна точка е јалов, барем од научна гледна точка. Теоријата мора да одговара или да се прилагоди на фактите, а не фактите на теоријата. :)

  Дека она што е напишано во Библијата е туку-така, колку нешто да се напише - не се согласувам - во Библијата има многу моќни поуки и пораки. Но, дали тоа по автоамтизам значи дека таа е книга по историја, со историско-археолошки потврдени факти? Апсолутно не.

  Поентата ми е дека пораките од Библијата се подеднакво валидни и вредни, без разлика дали се работи за поучна приказна и алегорија или историски настан.

  Не се сомневам дека Мирослав има одлични познавања од Библијата, веројатно и за Божјите закони. Но, од она што го видов, од природните закони и науки, или нема ни основни познавања, или ги има, ама се селективни. :)
   
  На Tiktaalik и theowndemon им се допаѓа ова.
 2. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.764
  Пол:
  Машки
  Јас искрено и не сум толку импресиониран од тоа.
  Не ги гледам работите како црно и бело, туку секако ги ставам на спектар. И оваа состојба каде поради неоправдано верување живееш подобро е ниско на спектарот.
  На пример: секако е подобро кога имаме ситуација каде луѓето не убиваат, но далеку е подобро кога луѓето не убиваат зашто го вреднуваат човечкиот живот, а не зашто се плашат дека ќе одат во пеколот.
  Не се само последиците важни, туку важни се и намерите и причините за делувањето.

  Затоа јас не и ја давам мојата поддршка и разбирање туку по мене таа е едвај над границата на моралност.

  Инаку еве едно интересно видео што објаснува како неоправданите верувања водат до насилство.  Кој има време и се интересира за филозофија, го препорачувам каналов.
   
  На Tiktaalik, Angie1432, INNERBEAUTY и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.730
  Пол:
  Машки
  Од моето искуство, тажната вистина е дека верата најчесто не ги прави луѓето подобри. Или се мање-више исти, или, во најголем број на случаи, ги прави да бидат полоши - полни со омраза. гнев, нетолеранција, завист, итн.

  Така да, верник кој ради својата вера успеал да стане подобар човек е реткост и, според мене, нешто достојно за почит. :)

  Човекот е нерационално суштество и, за жал, повеќето од нас живеат подобро поради некое неоправдано верување - дали се работи за организиран систем на верувања у облик на религија, хороскоп, некои њу-ејџ бесмислици за вибрации, енергии и нашата поврзаност со космосот, кармата и тркалото кое се врти и дели правда за сите или книги за самопомош и самоафирмација, кои не убедуваат дека сме повредни, попаметни и поубави отколку што стварно сме. :D

  Точно е тоа што го велиш, дека и меѓу овие неоправдани верувања може да се направи градација и некои да се стават на страната на „порационални“, а некои во „понерационални“, благо кажано, но суштината е дека како човештво, сме сеуште многу далеку од целосното напуштање на нерационални и неоправдани верувања.

  И во ваквата ситуација, каде што сме уште многу далеку од рационално размислување, морам да признаам, ќе прифатам свет во кој луѓе нема да се убиваат, без оглед на причината. Точно е дека постојат подобри и полоши причини за да се направи нешто, но еве, ја сум спремен да замижам на едното око, поготово затоа што и без оглед на се, сме многу далеку од посакуваниот резултат и последици. :)
   
  На Читател, Lella, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.237
  Допаѓања:
  44.756
  Пол:
  Женски
  За темава само едно ќе кажам. И науката има факти за постоењето на Бог, не е Бог само производ на оние кои веруваат во Него и нивна имагинација. Самиот Бог е вистина. Помудро е да се бараат докази за да го потврдат Неговото постоење отколку да го негираат. :)
   
  На EvAngelos, Rama, skylimit и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. skylimit

  skylimit Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Naukata ima fakti deka Univerzumot se siri so tocno opredelena brzina koja na nekoj nacin e idealna za postoenje na galaksiite, soncevite sistemi, planetite, prirodnite sateliti, zivotot i se sto postoi vo toj Univerzum. Posledovatelno na sirenjeto na Univerzumot, logicen zaklucok e deka se sto se siri mora da ima pocetok, toj pocetok naukata go narekuva Golemiot Prasok ili Big Bang. Za sekoj pocetok potrebno e da postoi namera a sekoja namera ima svoj izvor od kade sto doagja. Imajki vo predvid kako sovrseno funkcionira se vo Univerzumot, pocnuvalki od nasata planeta, ponatamu mesecot na koj sto sekogas mu ja gledame samo ednata strana iako orbitira okolu svojata oska a voedno i okolu oskata na Zemjata so neverojatno tocno opredelena brzina do milisekunda i se drugo sto e vo megjusebno sovrsena harmonija a ne ni e jasno kako, doagjame do zaklucok deka vakvata sovrsenost mora da doagja od sovrseno inteligentna namera voedno od sovrseno inteligenten izvor - BOG

  Potragata po vistina ne e bas lesna rabota, gi cenam i pocituvam site koi se trudat da ja najdat na svoj unikaten nacin preku razlicni tolkuvanja i razmisluvanja, vprocem raznolikosta vodi kon progresija.
  Mislam deka Svetoto Pismo, naukata i samospoznavanjeto mozat da ni dadat mnogu odgovori.
   
  На INNERBEAUTY му/ѝ се допаѓа ова.
 6. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Христијаните не веруваат во „создаден Господ“, туку во вечен Господ. Господ по дефиниција е Создател на се што постои. Ако нешто друго го создало него, тогаш тој автоматски се дисквалификува од дефиницијата за Бог т.е. не може да биде Бог.

  Не е познат механизмот т.е. деталите како Бог го создал човекот. Но создаден е од земјата, од земниот прав. Сите хемиски елементи што ги има во човековото тело - ги има и во Земјата.

  Бог можел и од само атомите на водород да ја направи Ева. А можел и од ништо. Поентата со тоа што земал дел од Адам е од сосема друга димензија, теолошка пред се. Поентата е за тие да бидат ЕДНО ТЕЛО во бракот. Затоа и денес кога маж и жена стапуваат во брак, велиме дека тие стануваат едно тело, бидејќи за тоа и се создадени од самиот почеток. Секако дека Бог го видоизменил тоа ткиво и по структура, но и по волумен за да ја создаде Ева.

  Инцестот не бил присутен на почетокот затоа што проблемот на инцестот, генетски пореметувања кај деца од блиски роднини, е резултат на поклопување на мутирани инфериорни гени кај деца од блиски роднини. Веројатноста за поклопување на мутирани гени кај деца од далечни роднини е драстично помала затоа што гените им се доволно различни. Но брат и сестра имаат прилично исти гени и веројатноста дека кај нивните деца ќе се поклопат и мутираните гени е голема. Но Адам и Ева биле создадени телесно совршени, без мутирани гени и затоа инцест проблемот не постоел на почетокот. Генетската совршеност на Адам и Ева ја гледаме и во нивната долговечност.
  Од друга страна, инцестот е забележан кај животните, а особено кај шимпанзата кои според Дарвин се наши далечни братучеди. Така што инцест проблемот не се избегнува ако некој одлучи да верува повеќе на Дарвиновата приказна, со таа разлика што Библијата има објаснување ЗОШТО инцестот не бил проблем во почетокот на човештвото.

  А и најновите истражувања од популационата генетика јасно покажуваат дека сите луѓе на планетава поттекнуваат од еден маж и од една жена. Прогуглај слободно Scientific Adam and Eve и ќе видиш еден куп еволуционистички сајтови што пишуваат за тој факт... кутрите обидувајќи се од петни жили да го интерпретираат тој факт со некои нови сценарија за тоа да се вклопу во еволутивната приказна :)

  Тој што го создал животот од нула, зошто за него би било проблем да создаде една жива клетка (зигот) во утробата на Ева? Светиот Дух е тој што ја создал таа клетка во утробата на Ева, а плодот била телесната природа на Исус.

  Повторно: Зарем тој што го создал првично животот од неживите хемиски соединенија, зарем за Него би било проблем да го оживее телото на Исус? Тоа технички е дури и полесна работа, бидејќи сите хемиски соединенија, нуклеотиди, амино киселини, организирани протеини, ензими, ткива, јагледни хидрати, липиди веќе си биле присутни во тогаш мртвото тело на Исус.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  890
  Пол:
  Женски
  Tи свесен си дека си идеш контра или само се правиш дека не го разбираш прашањето затоа што не ти одговара? Како се одвивало понатаму размножувањето од 1 пар до денес билиони ако не преку инцест на нивните деца (на адам и ева)? Зошто тој што го створил животот од нула како што велиш не создал повеќе парови туку само еден?
  И не верувам ни во еволутивна приказна да се разбереме и таа си има свои фаличности.
   
  Последна измена: 12 ноември 2019
 8. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Објаснив во претходниот пост. Не постои инцест онаму каде што нема мутирани гени. Научен факт е дека инсцест проблемот се јавува поради мутации во гените и нивно преклопување кај блиските роднини.

  Немало потреба од повеќе парови. Едноставно така сакал. Можеби сакал за сите да бидеме поврзани, едно големо семејство (човештво).
   
 9. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  890
  Пол:
  Женски
  O well ако он/ти така сакал/ш тогаш мора сите слепо да го прифатиме како исправно и валиден аргумент иако е небулозно и не постојат докази за исто.Само испран мозок може да на пише,прифати и брани ваква небулоза.Не можеш да докажеш само да тврдиш дека не постоеле повеќе парови уште од старт. Еве ме убеди со овој прекрасно формулиран аргумент :rofl:ќе ти верувам тебе и на книгата пишувана (и препишувана) од сумњиви менталитети не на инстиктот кој при самата помисла браќа и сестри/родители и деца да имаат секс и ствараат потомство(како и ова да е единствен начин што му паднал на памет за креација на живот на вистински интелегентно суштество) ми вели дека е погрешна.Umm да имало потреба од веќе наведени причини.И btw не е он туку они get your facts straight ;)

   
  Последна измена: 12 ноември 2019
 10. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Епа не му верувај на инстинктот, туку верувај во науката. Тековните научни сознанија од популационата генетика јасно потврдуваат дека сите поттекнуваме од 1 маж и 1 жена. Докажано е дека сите мажи на планетава поттекнуваат од 1 маж (Y-Chromosomal Adam), a сите луѓе од една жена (Mitochondrial Eve). Дарвинистите се служат со многу хипотези за да го интерпретираат овој факт во рамките на Дарвиновата хипотеза, но настрана нивните филозофски толкувања, фактот си е факт.  Еве ти студија и од лани:
  https://www.dailymail.co.uk/news/ar...iving-200-000-years-ago-scientists-claim.html
   
 11. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  890
  Пол:
  Женски
  Истата таа наука што ја тврди(недокажано)како и оваa еволуциската приказна? Припази на зборот may не е исто што и do. It's a no from me.Иначе се сложувам дека вистината може да се најде и во библијата и во науката но не 100постотно, исто така можат да се најдат и доста фаличности(како и небулози) и во едното и во другото.
   
  Последна измена: 12 ноември 2019
 12. Sweet Harmony

  Sweet Harmony Активен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2020
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Pred BING BANGOT sto postoelo?Ako VREMETO i UNIVERZIUMOT pocnale OD BING BANG,togas(moeto mislenje)e deka Antiuniverzalniot i Antivremenskiot i mn DENESNIOV VECEN MOMENT bil pred MALATA eksplozija sto se vikala"big bang"!!!!!...