1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Наука

Дискусија во 'Образование' започната од Gordana10, 17 јули 2010.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.187
  Пол:
  Женски
  Пребарав во категоријата Образование дали има ваква тема или пак слична,не видов да има,но доколку има,слободно може да се заклучи,избрише итн.Ми текна темава да ја отворам,бидејки сакам да видам кои се вашите размислувања во врска со науката,вашите ставови.Значи вака,бидејки се сретнувам со луѓе кои своите размислувања ги ослонуваат на науката,конкретно науката им е темел на нивните размислувања.Денес се откриваат многу работи,има нови сознанија,можеби и археологијата им е темел на научниците во нивните истражувања,сепак сметам дека некои работи пример во однос на религијата,историјата кои науката ги презентира,дека не се точни,а тоа секако на основа на сопствени размислувања кои не се базирани на науката.Инспирација за темава,ми беше другата тема Необјасливи случки.Сите ние сме учеле,студираме/студирале,меѓутоа, за што сметате дека науката не секогаш е во право,дали може тотално да биде сигурна во своите истражувања?
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.098
  Допаѓања:
  4.454
  Пол:
  Женски
  Науката се занимава со она што може да се види, измери, создаде, раздели...
  Наука е општ поим , ама сметам дека ни едно истражување не може да се земе како апсолутно вистинито.
  Како инаку би се правеле други истражувања ако резултатот од првото истражување се земе како апсолутна вистина. Јас мислам дека се треба повторно да се истражува, да се потврдуваат, негираат или дополнуваат резултатите од првото истражување.
  А темата Необјасливи случки, не ја отварам, се ежам на такви работи , сакам навечер мирно да спијам,а не мојата потсвест да ми прави проблеми , да ми се меша во сонот :D
   
 3. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Не може науката да биде целосно во право. Научниците, барем според мене кога сакаат да истражат нешто како краен резултат сакаат да докажат некој свој став. А ние сите како луѓе правиме грешки и не секогаш сме во право. Има некои случки, поими кои не можат да се објаснат, па тоа се должи или на нешто надприродно или науката го нема достигнато тој степен, за да открие за што се работи.
  Но според она што досега е откриено, добри се :)