1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Научете го детето само да заспие и да ја преспие цела ноќ

Дискусија во 'Бебе' започната од LoVeR, 3 август 2016.

?

Дали се согласувате со овој метод?

  1. Да

    46 глас(а)
    60,5%
  2. Не

    30 глас(а)
    39,5%
  1. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    I kaj nas e isto I jas ne bi ja ostavila sama vo soba da spie krevetceto I e domene a za metodot uspesen Mi e Mada so kaj nas to si dojde samo od sebe taka uste na pocetok bez niskanje lulanje I taka I si se nauci Mada so neznaci deka nema da smeni
     
    На Nikita7 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Абе лулав многу кога се роди, па докај 6-7 месеци, многу плачлив беше. Сигурно имал некоја мака, но ние неможевме/незнаевме да му помогнеме. Единствено што можев е да го гушкам и нишкам за да му ги намалам тегобите. И да, голем е, тежок, грбов ми знае. Но би нишала уште сто години и никогаш не би го оставила да плаче,да се чувствува сам и така тажен да заспие, имал 1 или 101 година. Па затоа го родив, еднаш е бебе. Тоа е мое мислење.
     
    На ivon.93, Mari-Ja, sofi2107 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    752
    Пол:
    Женски
    Dali bebinja koisto bile na doenje, i stanuvale na sekoj cas vo tekot na nokjta za cicanje, otkako se odbile od cicanje ja prespiaat cela nokj? Iskustva?
     
  4. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми ја доев до 20 месеци, за тоа време се будеше секоја вечер на 2 саати. Само што ја одбив следниот ден почна да ја преспива цела ноќ.
     
    На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
  5. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Син ми го доев 20 месеци. Се одбивме и почетокот беше хорор. Исто толку стануваше само немаше како да презаспие. Има 2 и пол години и пак станува неколку пати навечер. Така да мојот одговор е не :)
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    752
    Пол:
    Женски
    :worried::(:whew: potajno se nadevav za odgovori samo kako onoj na @Mayyya :D
    e ako treba da se prezaspivame posle so drumkanje ke e strasno. sega i mene mi e polesno staj go bebe da cica i ke si zaspie pak, no ova cicanje na sekoi 40min- saat maksimum me pobrkuva:@
     
  7. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    @sunmoonstars колкаво е детето?
    Со мојата постепено се одбивавме, последниот месец цицаше само навечер. Вода, чаеви, сокови не сум давала навечер, не ни знаеше да пие од цуцла. А веќе разбираше се и зборуваше, цицето стана луто и не ни бараше да цица.
     
  8. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    752
    Пол:
    Женски
    bebe e 10+ cica samo nautro koga se bidi i navecer pred spienje, (i 10 pati vo tekot na nokjta) Isto i jas postepeno mu gi ukinav dnevnite podoi, od pricina sto odam vo tri razlicni smeni na rabota nemase kako da cica uste posle rabota. Inaku ima veke vovedeno tri obroka, a isto i moevo ne pie voda (sok i caj nesum davala dosega) so siseto samo si gi masira nebcata, neznae da pie. Od sise edinstveno nekako so sila moze jogurt da pie.
    Ovaa preterano budenje prvicno go povrzuvav, deka mu go ukinav naskoro cicanjeto porucek, ili poradi vadenje na zabi....no ovaa stana preterano, eden cas son nevrzuva, stalno se budi za cicanje. Koga probuvam da ja ignoriram koga osetam deka pocnuva da preta, ne samo sto prvicno zapocnuva da place, a se isprava od krevetceto se rasonuva, i ne dozvoluva da ja niskam za da ja prezaspijam, se protivi, se turka i uste poveke se rasonuva od nervoza.( Se izvinuvam za dolgiot post, no zbudalev veke )
     
  9. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Ние бевме на доење до 3 месеци, а после продолживме со АД. Од 5ипол месеци ја одвикнав да станува и си преспиваше по цела ноќ без станување.
     
    На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    @sunmoonstars малечка е уште, и да ја одбиеш ќе се буди, штом и досега се будела. Јас после 9 месеци откако тргнав на работа ја зедов со мене во кревет, па само ќе ја извадев градата, јас спијам она цица и си продолжува да спие. Верувај најлесно е кога цица, ако не ти е проблем земи ја до тебе ем ти одморена, ем бебе задоволно. И заби, и вознемиреност, плачки, доењето смирува.
     
    На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    752
    Пол:
    Женски
    Moeto bebe se dodeka ne se odbi od cicanje, nikako nemozese da ja prespie cela nokj. Odkako se odbi, uste od prvite denovi posle odbivanjeto zapocna da ja prespiva cela nokj. Predhodno sto li ne probav da ne se budi, no si bese naviknato da cica cesto preku nokjta, sto 40min son ne vrzuvase, kako alarm na 40m se bidi za cicanje. Toa bese i edna od pricinite sto go odbiv, zasto bukvalno cice mu bese kako cucla lazlivka. Eve kaj mene neuspea nitu edna tehnika i metod da go naucam da ja prespie cela nokj, bukvalno poluduvav veke, kako rastese se poveke i poveke se budese preku nokj za da cica.
     
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Секое дете е различно. Ние сме 2+ и ноќе станува само 1 до 2 пати за цицање. Ако спие, мирно е, преку ден е весело, зошто да се буди за цицање???
    Прашував и мајки и педијатри, секакви доктори, сите ми рекоа дете кога спие не чепкај.
    Колку ќе остане вака нр знам, знам дека може да смени, ама имаме ред.
    До 10 најдоцна е во кревет, станува кај 3-4 еднаш и во 7 сме насмеани.
    Цица на 2 саати, се бањаме кај 8-8:30.
    Денес ко за продолжен викенд сме топ наспани.
    Кај 9:30 заспа стана во 4 па во 7:45. Сега дремна ќе цицаме и идеме на воздух.
    Да напоменам, навечер се успива во раце без нишкање, само ј држам за подригнување, подригнува и си се успива.