1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Научници

Дискусија во 'Образование' започната од sake, 6 септември 2012.

 1. sake

  sake Активен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  Девојки ај за малку помош! Вака ми треба научник што има нешто откриено.. Денес по историја учевме и наставничката ни зададе домашна за двајца научници што имаат направено. Таа на часот ни ги кажа следниве научници: Џејмс Ват, која ја открил првата парна машина, Роберт Фултон првиот брод на парен погон, Џорџ Стивенсон парна лакомотива, Никола Тесла и Томас А Едисон на струјата, Грахам Бел го направил телефонот , браќата Рајт леталото, Маркони првата порака по радио... Јас напиав само едне а на интернет барам ама само за Јохан Гутенберг и уште еден да ми кажите што има нешто откриано... Благодарам однапрет! :) :) :)
   
 2. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  621
  мислам дека има некоја ваква слична тема (поправете ме ако грешам)...ама еве: Пјер и Марија Кири ја откриле радиоактивноста/радиоактивното зрачење... :)