1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Начин за одмазда

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Leala, 18 ноември 2010.

  1. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Jaс од што не вракав, од што не се одмаздував ми се качија на глава.Ке почнам да вракам зошто нема да дозволам некој да си игра со мене ко да сум партал на жица за алишта.Многу падови сум имала за мои години,секогаш се обидував да станам но по секое станување јас не сум истата.Епа човек треба да научи да биде некогаш и ладнокрвен.Оставете тоа ке му се врати еден ден како бумеранг,да да,5-6 години се врака.Да ке се врати ама самата јас ке го сторам тоа.Доста беше заебавање.
     
  2. brunete

    brunete Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    39
    Ако те повредувале толку многу пати што си им простувала ??
    Како и да е,мислам дека одмазнтата не е најдобро решение,ипак вистински живот е ова,не е сапуница па одмазда да бараш :^) Остај се како што е,стај ги тие личности на игнор и крај.Тркалото се врти!! ;)
     
  3. Sm.real

    Sm.real Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    64
    Јас од постовиве што ги прочитав сватив дека ти некогаш си била во центарот на вниманието (врвот) но твоите бивши 3-4 другарки незнам дали од љубомора или што почнале да јадат гом*а (извинете за изразов)
    за тебе и ги свртеле скоро сите против тебе(на дното).И сега ти се чувствуваш толку огорчено бараш начин да им се одмаздиш не затоа што сакаш да им го згрозиш животот туку сакаш и они да видат како ти е , дека не е убаво тоа чувство и ако им се одмаздиш ќе се чувствуваш посмирено дека не си само ти таа што ја газат дека си им вратила,несакаш да мислат дека те уништиле,тешко ти е да преминеш преку тоа нели? Мое мислење е дека колку и да ти е тешко нема потреба од одмазда апсолутно ,имаш неколку блиски пријателки (сепак не си сама) :!: кои се тука до тебе ти веруваат и ја имаш нивната подршка и ги имаш сите услови да ги игнорираш тие твои другарки кои ти нанеле зло.Да беше сама ќе се чуствуваше најверојатно 3 метри под земја и немаше да имаш храброст да се спротиставиш.(ако добро сум ти ја сватила ситуацијата ако не корегирај ме) :)

    пс:Не моли го Бога да ти го олесни товарот,туку моли го Бога да ти ги зацврсти плешките.
     
  4. Queen-Nefertiti

    Queen-Nefertiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    46
    Најдобар начин за да им се одмаздиш на тие што ти нанесуваат зло е да Успееш во Животот,без разлика во кое поле ќе успееш дали ќе се надоградиш во своето образование,или било што,верувај тогаш ќе немаат никаков начин како да те уништат бидејќи и тие а и самата ќе знаеш дека си подобра од нив во секое поле а тие само ќе можат да пукнат од мака. :*
     
    На Lux и MrsH им се допаѓа ова.
  5. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Многу често сум имала желба за одмазда, ама и таа брзо ќе поминела. Јас не би се труела со такви ствари. Едноставно оставам на времето и на самите луѓе.
    Човек сам на себе како што може да си направи, никој друг не може. ;)
     
  6. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Нема подобар начин на одмазда од тоа, да заборавите некого и да си продолжите со животот. Самиот факт дека сте успеале да го направите тоа ќе го измачува оној што ви наштетил, мада не тоа треба да ви е причина поради која ќе си продолжите по патот со облаците. Лично за вас го правите, за да се чувствувате подобро.
     
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Па ти како што гледам цела енергија ја насочуваш кон одмазда и зборуваш доста негативно без лутење,а
    зошто кога толку те повредиле со секое повредување не елиминираш луѓе од твојот живот кој не вредат па цела таа енергија која ја имаш ја насочиш во твојот љубовен живот во твоето образование или било што па за тие кои те повредиле да успееш на било кое поле ќе биде најголема казна и навреда што изгубиле некој како тебе а ти ќе си го тераш напред животот.
    Мислиш дека никој од нас не бил повреден?па се лажеш секој од нас бил повреден е и ќе биде таков е животот има падови и искачувања неможеш да очекуваш и да мислиш дека од сега па натаму нема поќе да бидеш повреден до крајот на животот едноставно тоа е против природата,луѓето грешиме повредуваме навредуваме истото ни го прават и нас тоа ти е животот
     
  8. Pinball

    Pinball Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Според мене најдобар начин на одмазда е да успеам во животот, да си докажам самата дека можам да бидам уште подобра. Да застанам цврсто на нозе и секако билошто да се случи тоа да ми биде плус лекција во животот. А времето си го прави своето на непријателите животот ќе им наплати дупло.
     
  9. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да се одмаздуваш, тоа животот сам си враќа...
    Најдобра одмазда за непријателот е личниот успех :rock:
     
  10. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Најдобра одмазда - БИДИ СРЕЌЕН. Креирај си го животот како што сакаш. Кога ќе видат дека не им обрнуваш внимание и дека си го тераш животот - полудуваат. :!:
     
  11. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Само еднаш ми се има случено да мразам некој од дното на душата, да посакам да и се случи се најлошо на таа особа...но не превземав ништо нормално, оставам тој горе да си ги реди коцките...
    Но сепак и после толку време поминато, и покрај тоа што чуствата се изладени, ако некогаш ми падне во раце совршена прилика за одмазда, нема да се двоумам...
     
  12. Beauty161

    Beauty161 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    И јас сум била понижувана и исмејувана..но не преземуви ништо во свои раце..се ќе им се врати..Господ гледа од горе и тој знае што и како ќе биде :)
     
    На Lady-Cha и Leala им се допаѓа ова.
  13. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    најдобар начин за одмазда е да ти љубоморат на твојот успех оној на кој они го немаат!
     
  14. CurlyD

    CurlyD Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    И јас имав една таква "другарка". Прво ме отфрли, без некоја посебна причина, и по некое време пак ме бараше затоа што веќе немаше кај кого да се обрати (кутрата, немаше другарки од толку зборење го**а за другите, пардон на изразот). Се сложувам со претходните постови, дека да успееш во животот и да продолжиш понатаму е најдобрата одмазда, односно да си се држиш до својот став! After all, животот не запира тука, нели? :)
     
  15. crtanfilm

    crtanfilm Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    79
    па немој да им простуваш веке зошто им простуваш?
     
  16. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    На начин на кој они тоа ти го прават на тебе........
     
  17. perlaa

    perlaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2011
    Пораки:
    1.223
    Допаѓања:
    788
    Животот сам враќа нема потреба од одмазда.
     
  18. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    856
    Трпение.
     
  19. honorthyself

    honorthyself Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.273
    И јас мислев дека ми го уништи некој животот, но не било така. Тоа помина, јас преживеав и на крај памет не ми падна да ја мразам таа личност. Тоа е .. толку интензивно негативно чувство што не мислам дека некогаш ќе го доживеам. Не велам дека сум светица, но многу луѓе ми згрешиле во животот, а јас на никој од тие не сум им посакала лошо.
    Кога се случи тоа што се случи јас кажав едно
    И така се случи. Повеќето луѓе видоа, сфатија.
    Не можам да кажам дека ми е мило, но не ми е сеедно. Си го доби заслуженото.
    Was that karma or what? :)

    СОВЕТ: Нема потреба од одмазда, ослободи го твоето срце од омраза, почувствувај ги позитивните вибрации, гледај на светлата страна на животот. Никој не може да ти наштети без твоја дозвола. Ти избираш дали ќе се нервираш и ќе се одмаздуваш или ќе го живееш животот понатаму. :)
     
    На WarriorAngel и Hayley им се допаѓа ова.
  20. Kristina.R

    Kristina.R Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    ПОМОШ!!Имам една наводна другарка која не третира мене и уште две другарки како тестери(така и кажала на едно друго девојче)Кога сме заедно ќе земе една ќе ја одвлечка на страна и ќе шепка нешто.. :^) Сите тајни што ги знае ги издава и кога ќе помине некое машко или ме бутка во него или вика оваа те сака(Ќе испадне јас сите ги сакам)Незнам како да и ја затнам таа чорапата ..