1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Начин на плаќање-државна квота или кофинансирање

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 12 август 2012.

 1. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Нели постојат два начини на плаќање на студирањето: државна квота и со кофинансирање.
  Знам дека ако си примен на факултетот под државна квота, целото студирање си плаќаш партиципација колку што е државната квота, независно од успехот.
  Е сега, дали доколку си примен во квота со кофинансирање, и одржуваш просек (над 8,5) може да ја плаќаш наредната студиска година во државна квота. (пр. запишана сум во квота со кофинансирање, во прва година просекот ми е над 8,5 и дали може втора година да плаќам како за државна квота или нема никаква врска просекот?)
  Ве молам ако знае некој нешто подетално нека ми објасни.
  Благодарам.
   
 2. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.291
  Пол:
  Женски
  Ако си примен во 1ва со кофинансирање сите 4 години ќе си плаќаш исто. Просекот нема врска, не влијае за да се префрлиш во државна квота.
  На УКИМ е така, за другите факултети не знам. :)
   
  На Victorya му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.947
  Допаѓања:
  79.576
  Пол:
  Женски
  Така е и на другите факултети, Лолипоп. :)
  Инаку, тоа со условот да фатиш просек, важеше конкретно на УКИМ мислам многу одамна, не ми текнува кога братучетка ми беше студентка на економски, влезе прва во квотата со кофинансирање, па фати просек и ги исчисти испитите за даден рок и ја префрлија во државна квота.
  Одамна беше тоа, сега си тераш до крај во која си примена. :)
   
  На Victorya му/ѝ се допаѓа ова.
 4. FroggyLover

  FroggyLover Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2021
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Женски
  Може некој да ми каже колку се плаќа по семестар доколку си државна квота?
   
 5. Indiegurl

  Indiegurl Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  1.816
  Допаѓања:
  6.288
  Пол:
  Женски
  100E
   
 6. quattro

  quattro Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  1.856
  Допаѓања:
  3.957
  Пол:
  Машки
  100 евра + адм. трошоци.