1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најбогата и најдобра држава во светот

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ch-lunde.no, 3 октомври 2013.

  1. ch-lunde.no

    ch-lunde.no Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Девојки ја отворив ова тема бидејки би сакала да знам кое е вашето размислување по ова тема, која според вас е најдобрата и најбогата земја за живот? Земја каде што се почитуваат законите, човековите права земја со највисоко ниво на демократичност идеален образовен здравствен и социјален систем? Да се разбереме идеалност никаде во светот не постои но најблизу до идеалот,што е секогаш на врвот по позитивностите и на дното по негативностите од било кој аспект и сегмент во светски рамки.
    Јас одсекогаш сум се восхитувала на Скандинавските земји што функционраат одлично.
    А посебно ке ја издвојам Норвешка како една од најбогатите и најсредените во светот. Во таа земја се почитуваат законите максимално, за секој поединец се гледа да има нормален живот стапката на невработеност е 3 % но тоа се луѓе што не сакаат да работат и примаат приход од 900 евра. одат во социјални продавници. Работа има за секој што сака да работи таму. Просечната месечна плата изнесува 4000 евра. Минималната саатнина е 16-17 евра зависи од работата. Прекувремената работа се плака екстра исто и за празници 133% но тоа важи само за здравството другото е строго забрането да се работи за празници. Норвешкиот јазик не е тежок, граматиката е боза штета што кај нас не е толку популарен како во Србија. Добро сега да се навратам за системот на Норвешка ,стапката на криминал е сведена на минимум,населението живее без стрес . и не се замара кој што работи и каков е едноставно си го живеат животот. негативности се само што има спора бирократија но нигде не е идеално. Ова е моето видување за држава каде што сакам да живеам. Извнете за долгиот пост и ги очекувам вашите коментари :D
     
    На vinozito1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Истото и мене ме интересира.Сум слушнала дека тоа се Швајцарија и Данска.
     
  3. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.477
    Допаѓања:
    39.706
    Пол:
    Женски
    Норвешка дефинитнивно е многу богата земја, односно работата таму е платена, трудот се цени и плаќа.
    Образованието незнам дали им е бесплатно.
    И тие што живеат под социјално зимаат огромни пари.
    Законите многу се почитуваат.

    Исто имам слушнато и за Луксембург, мала земја е, но богата.


    Дека е спомнато тука Норвешки јазик, мене ич не ми се свиѓа, многу ми е некако...незнам чуден :D
    Ама јазикот небитен е :)
     
  4. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.315
    Пол:
    Женски
    Cкандинавските држави највисоко котираат,посебно Nорвешка.A Швајцарија веќе опадна заради многу интерес од страна сеуште добро се држи но во најбогатите земји не би ја ставила.Cамо скандинавските држави се многу студени јас таму не би издржала плус како што имам страв од високо не би се ни качила во авион така да не е најважно само да отидеш во побогата земја за подобра егзистенција ,ако немаш блиски луѓе кој да ти го исполни срцето,џабе е :D
     
  5. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Дефинитнивно се државите кои се наоѓаат на Скандинавскиот полуостров ,јас доколку би имала можност да одам и да живеам таму уште со првиот авион би отишла :D
     
  6. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Роднини мои од Шведска ме премолија да одам кај нив, сеуште можам ама не знам како ќе поминам ,не ги познавам добро братучедите плус се машки,да беа женски ќе бев послободна. Ми кажуваат каков живот живеат и какви бенефиции им дава кралската земја, ама никако да се решам, па кој знае може таму да ми е среќата :D :D
     
  7. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека Швајцарија е најбогата држава. :)
     
  8. Kikka.C19.20

    Kikka.C19.20 Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    22
    Според мене Лас Вегас Холивуд! 8)
     
  9. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Не сум живеела во странство, но до сега што имам слушано и читано, Австралија, Швајцарија и Скандинавските земји важат за средени земји кај што се почитуваат прописите.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.