1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобар македонски машки вокал во моментов

Дискусија во 'Музика' започната од Anja.F, 15 јули 2011.

  1. la.chocolada

    la.chocolada Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    25
    Toшка ни беше врвот на македонс...т.е. каква македонска, на балканската музичка сцена и факт е дека никој неможе да ни го замени како вокално, така и како појава и како човек и кажано е се, нема што повеќе да се збори.
    А за моменталната состојба на македонскава сцена, најдобар македонски машки вокал ми е Влатко Лозаноски.Ем пее убаво, ем песните му се unique и со убави содржини, a не ,,твојот гз мала спушти го доооле'' :puke:
     
  2. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Joрдан Манов можеби не е најдобар, но е еден од најдобрите. Не го знаев дечково додека не дојде во диското кај нас да пее. Од тогаш се заљубив во неговиот глас. Не знаев како се вика, но некако го најдов на јутуб и навистина има прекрасен глас! Воодушевувачки. Браво Јордан. :clap: :inlove:

    http://www.youtube.com/watch?v=-jdx2KXh5zE
     
  3. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Сите знаеме дека Тоше е и ќе биде најдобар вокал.Инаку мене ми се допаѓат Влатко Лозановски,Ламбе Алабаковски,Ѓорѓи Крстевски,Владо Јаневски,некои од Идоливе шо останаа,и други не ми текнува.
     
  4. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Размислувам 5 минути и неможам да издвојам ниеден.
    Јасно е дека Тоше беше број еден, па 10 празни места па сите останати.
    И така ќе си остане за мене, број 1, се додека не се појави рамен на него, а таквите се 1 во 1000 години, што значи нема да го дочекам сигурно.

    Да не бидам офф, ете Лозано има солиден глас, иако ми ги нема другите карактеристики за да го прогласам за мој фаворит во моментов, а исто ми се допаѓа и дечкото од Аренси Бенд, знам во МОБ работи, школован глас, баш си грми, а и мил е.
     
  5. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Од некст тајм,не знам дали е Мартин или Стефан...д бест :)
     
  6. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Тоше Проески и никој друг! :inlove:
    Моментално можам да го издвојам Влатко Лозановски, меѓутоа Тоше е незаменлив. :l:
     
  7. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Сашо Гигов Гиш!! Глас... гром
     
  8. GuardianAngel

    GuardianAngel Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
  9. Elenaaaaaaaa

    Elenaaaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    31
    Mногу точно тоа што сте кажале за Tоше, после него има 10 празни места, се сложувам во целост.
    Eпа после тие 10 празни места според мене најдобриот машки вокал го има владо јанески.
     
  10. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Според мене дефинитивно тоа е Владо Јаневски, може затоа што не сакам дечки кои сеуште мутираат во гласот и се “дерат“ на микрофон. Да речеме и дека не се разбирам многу во музика но сметам дека ние и немаме баш преголем потенцијал на вокали. Има добри дечки но не се нешто што се издвојува како што беше гласот на Тоше (иако никогаш не сум била негов фан, гласот му беше нешто што се издвојува, а имаше и добри песни, кои поретко ги слушам).
     
  11. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Лозано дефинитивно
     
  12. perlaa

    perlaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2011
    Пораки:
    1.223
    Допаѓања:
    788
    Комшија ми :^)
    На цел глас пее :D
     
    На Abby и sanjalica им се допаѓа ова.
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Тоше - еден и единствен е, но сепак мора да се спомнат и Ламбе Алабаковски,Ѓорѓи Крстевски,Владо Јаневски.
     
  14. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Нека звучи клише и сувопарно, али Тоше дали во моментов, дали пред 2007ма или за 7 години отсега броено, пак ќе биде за мене најдобар. Неговото место ќе биде секогаш прво, имам милион причини за да го мислам тоа, што како човек, што како вокал, многумина пробале, или мислеле дека пробале, ни приближно нема да бидат како него.


    Други машки вокали, кои вредат после него се: Ѓоко Таневски (колку сака човеков нека се резили со неговото основно непознавање на англискиот, неговиот глас е извонреден, моќен, точен, и човеков има одлични песни, со одлични текстови), Влатко Лозаноски (талент, мало надоградување, и ќе си го бара патот и во иднина, мислам дека новиов албум ќе биде уште подобар од претходниот, добар тим се со Лазе), Владо Јаневски (стара гарда, многу плагијати или преработки благо речено, но ако ги тргнеме нив на страна, текстовите се совршенство), Димитар Андоновски (такоџе преубави песни, не му гледам на човеков утка со песниве, има гласиште, поише не му треба) и последен во листава е Ламбе (доста со тралалајкиве, нека праи Дарко поубави песни, ко за Елвир да пишува текстови).

    И поради луѓево, сеуште имам надеж во македонскава поп-сцена.

    За жал, Гиш беше и остана цар, скромно момче сега веќе маж, гласиште да може на пола естрада часови по пеење да им држи, штета што не му се сака да праи музика ко порано, или си свирка и пее за своја душа, ама неговата појава те ежи во текот на цела негова изведба, и те остава да се ежиш и после минути откако го испеал последниот стих. Немам коментар. :x
     
  15. Cakica

    Cakica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    7.664
    Пол:
    Женски
    Владо Јаневски
     
  16. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Елвир Мекиќ дефинитивно :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC_5475.JPG
      DSC_5475.JPG
      Големина на фајлот:
      248,3 KB
      Прегледи:
      120
  17. xoxo.Martina

    xoxo.Martina Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    198
    После Тоше најдобар вокал има Владо Јанески и Дарко Илиевски :inlove:
     
  18. B.Waldorf

    B.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    33
    Тоше - незаменлив. После следува Владо и секако дечките од Нокаут. :)
     
  19. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Борис Трајанов.

    Сериозно се е поп срање кое во студио е измиксирано речиси до совршенство. Јас со најужасен глас ако посакам може да ме направат пејачка и супер да ми е гласот, се додека пејам на плејбек нормално, а 80% од македончињава пејат плејбек. Денес нашиве "ѕвезди" немаат кондиција ни 10 песни асално да испејат во низа во живо и никој не заслужува посебно од машките да се рече најдобар.
    Мене најомилен ми е Владо, но заради песните пред се, а дека има некој си фасцинирачки глас дефинитивно не.
     
  20. belluci

    belluci Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    12
    Лозано