1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобар начин да се инвестираат пари?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Zverot, 3 мај 2020.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Отвори секс клуб.
    Дефинитивно, без конкуренција ќе бидеш. :lol:
     
    На martiiinna, Zverot и Biljarkata им се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    Моја колешка работеше во Авганистан, купи стан, и шлепер кој го рента на фирми за да возат по странство, а таа зема пари од тоа. Размисли добро. Недвижен имот никако не губи, тоа е сигурно. Друг колега исто парите од Авганистан ги стави во банка, и од каматата живее, а паралелно си работи. Каматите се мали, но на голема сума, и не е за потценување каматата.
     
    На Zverot му/ѝ се допаѓа ова.
  3. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    [​IMG]
    Еве од сите банки каматна стапка
     
    На mssuniquee, Zverot, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Lagoon

    Lagoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Сумата не е многу голема, но не е и за потценување...

    Помалку ризична инвестиција, нормално дека ќе носи и помал принос (орочени штедни влогови, купување на државни записи и обврзници).

    Купување на недвижност можеби е ок опција доколку би имал поголема сума на пари и би инвестирал и во ова меѓудругото. Во твојата ситуација не би ги 'заробила' сите пари во инвестиција која има голем период на враќање.

    Добронамерен совет е да поразговараш со стручно лице од оваа област. Најважно од сѐ е да се направи диверзификација на ризикот, или по нашки кажано да се одберат помалку и повеќе ризични опции истовремено...

    Да сум на твое место, одреден дел од парите би ги инвестирала во лично образование и надоградба.
     
    Последна измена: 7 мај 2020
    На mira.mira, mssuniquee и Zverot им се допаѓа ова.
  5. 96kiko96

    96kiko96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2018
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    529
    Пол:
    Машки
    да би ги имал јас лично, дел од парите ќе ги искористам за отварање на бизнис, другиот дел акции.
     
    На Zverot му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Zverot

    Zverot Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Машки
    Сега засега вака имам во план.
    Имам голем имот исто наследен кој планирам да го продадам, и со тие пари би купил или изградил нова куќа. Ми остануваат уште пари од продажбата и со заштедата имам повеќе избор. Сепак мислам дека за некретнини би се одлучил.
    Два стана да издавам и моја плата ќе ми биде доволно за сите потреби.
    Секако не би ги вложил сите пари со дел од нив сакам да патувам но тоа ќе почекам дур си створам свое семејство :)

    Со криптовалути или акции искрено не,ем ништо не се разбирам во тоа а и не ми е битно да ги дуплирам парите туку да ми бидат на сигурно овие што ги имам.

    Ви благодарам многу на советите :)
     
    На Medical girl, Mom_3, Tanjamm и 5 други им се допаѓа ова.
  7. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Wow, планов ко милион евра да имаш... Со среќа, ќе ти треба. :)
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Zverot

    Zverot Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Машки
    На Tanjamm, СуперДевојка и queen007 им се допаѓа ова.
  9. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Апсолутно не, затоа и ти посакав среќа
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Zverot

    Zverot Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Машки
    Добро, бидејќи ги добив сите потребни совети би сакал да се заклучи или избрише темава. Многу се распишав дека споделив мои планови тука бидејки реално немам со кој ниту да се испосоветувам а другари не би сакал да мешам во ова.

    Имам чувство дека испаѓа како некоја фалба што реално не е, башка на анонимен форум на кој може секој сешто да пишува. Имајте на ум дека сум само млад човек на кој му се исподешава се и сешто за многу кратко време и незнае што понатаму. Фала ви и поздрав дами:f:
     
    На Tanjamm, mira.mira, Blue.Sky и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    Ма подобро да побараш совет на форум, тука луѓето се поискрени, отколку да прашаш пријател. Што има пријател да знае колку пари имаш или ќе ги имаш скоро во раце?
     
    На najjacha и Zverot им се допаѓа ова.
  12. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Sekako ne spodeluvaj so nikogo takva informacija.
    I da se znae deka imas spored nacinot na zivot ne znaat kolku imas,ne kazuvaj ni na toj na koj sto mislis deka imas doverba!
    So sreka sto i da odlucis,iskreni odgovori dobi od poveke gledista,se navedam ke uspees vo zamislata!!!
     
    На mira.mira, Zverot и Tanjamm им се допаѓа ова.
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Темите на форумот не се ствараат за да се затворат кога ете на авторот нема да му треба повеќе.
    Ќе се најде на некој друг што ќе му треба..

    Со среќа во бизнисот и дојди за некоја година да споделиш инфо како е со ќарот..
     
    На Dentina и Biljarkata им се допаѓа ова.
  14. 96kiko96

    96kiko96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2018
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    529
    Пол:
    Машки
    јас не би патувал да сум на твое место, плус какво е сега стањево, плус секоја пара до последен денар би ја искористил само за еден ден да ми извади профит, а кога веќе ке ти извади профит повторно ќе можеш да патуваш кај што си планирал, позз
     
  15. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Pisa deka bi patuval koga ke osnova semejstvo, ne vednas.
     
  16. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Форумџииве што велат дека СЕДУМДЕСЕТ илјади евра не е "богзнае" каква сума, би сакала да знам колку имаат уштедено, колку заработуваат и колку тргаат на страна. Во државава изгледа луѓе немаат проблем со пари. Ако немаш идеја конкретна и ако не можеш да си дозволиш да ризикуваш (и во најлош случај и да изгубиш дел од сумата или цела сума), најпаметно е да се орочат парите. Колку и да се ниски каматите, во подобар случај и на подолг рок (Стопанска нудеше едно време повеќе од 2% годишна камата за период од 4 години мислам, чисто како пример, а и веројатно има промени, убаво ќе прашаш во секој банка), тоа ти се околку 100-120 евра, може и нешто повеќе од тоа месечно. Во ова време на криза, на туризам на нула, на минимална куповна моќ и на несигурност за почнување бизнис, ако некому се сто евра месечно малце, еве не знам. Тоа е скоро како една кирија, освен ако не купиш луксузен стан, за кој немаш гаранција дека ќе ги добиваш секој месец, константно. Тој што не се заебавал со кираџии, поим нема колку е стресно. Подобро е пониска камата отколку голема неизвесност.
     
    На Tanjamm и Zverot им се допаѓа ова.
  17. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Тој што знае да заработи 70 000 евра, ќе заработи и 270 000 евра. Многу е едноставно.

    Најдобар начин за тие што не знаат за бизнис е да си вложат во некој дуќан. Толку. На се друго ќе изгубат пари и конкуренцијата ќе ги изеде.
     
  18. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.393
    Допаѓања:
    35.880
    Ма и дуќан не сигурно. Во еден од најизвиканите градови во европа, пријатели што купија дуќан, гадни проблеми имаа со кораџии. . Тука судовите и ги штитат кираџиите . Во мк е можда поинаку. Ама , каде дуќан? Не се ниту сите дуќани изнајмени и факт е за 70к тешко дуќан на прометно место. Јас издавам стан испод цена во ск, дека не живеам таму , само и само да се среќни парот со дете таму и да не ги мислам. За право, многу се коректни.
    Ама да заработиш јака пара, њама. Освен на странци , тие бараат луксуз.
     
  19. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Јасно.

    И, во Скопје веќе пресушува доселувањето од страна. Многу станови ќе останат празни, непродадени, нерентани, а становите губат цена. После 10 години нема за иста цена да го продадеш. Еден куп има што не можат со години да ги продадат становите.

    За 70К тешко дуќан на прометно место, но пак дуќаните не губат на цена. Носат пари. Становите не. Според мене подобра инвестиција е од купување стан.
     
    На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.393
    Допаѓања:
    35.880
    Можеби плац на убаво место, па со ортаци во иднина зградичка некоја да се направи на плацот.
    Сепак треба да си вичен за тоа..
    Планирам да почнам да читам, у ствари веќе читам за инвестирање.
    Колега на маж ми му падна секира во мед. Стан кој го купи 350к, за 3 години порасна на 550к . Зборувам за град во кој има експлозија од побарувачка. И тоа стан за живеење. Нормално го шитна и ваљда купил станови во мк со разликата од 200к:D
    То е ....секој со умот свој.
    Моите викендица си купија скоро во која вложија колку стан:rofl:
    Јас викендица ни милиони да имам , не купувам. Мразам да се врзам за место. Не бара леб да јаде, ама бара у ствари(facepalm)
     
    Последна измена: 22 јуни 2020
    На Mami3 му/ѝ се допаѓа ова.