Најдобра колекција за чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од Scarlet88, 2 април 2010.

 1. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  321
  Според вас која е најдобра колекција (тоник, гел, крем) за лице? Се мислам дали да ја купам таа од Нивеа или да пробам друга? Иначе имам ( по мое сфаќање ) мрзна т-зона и сува обравчиња! Што ми препорачувате? Пробав Нивеа крема, супер, ама пак ми се прават подкожни мозолчиња! ;( :o

  Модератор:: Мислењата пишувајте ги на кирилица.
   
 2. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  492
  Јас сум верна на производите на Алкалоид. Секоја вечер и секое сабајле прво го бришам лицето со Бекутан влажни марамици (што ги користам и за отстранување на шминка), потоа го чистам детално со Јанг Дерм лосионот и на крај нанесувам од заштитната крема Јанг Дерм. Користам и Нивеа гел (со сини камчиња кои ја тријат кожата), барем еднаш неделно го чистам лицето со тоа. Досега не сум имала проблеми или несакани последици, а инаку и јас имам мрсна кожа.
   
 3. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  321
  Se mislam pomegu Nivea Young, Clean&Clear......Sakav da poracam kolekcija od oriflame tea tree...ama za zal ne ja ima povejke vo katalogot.....ova ke bide mn teska zadaca :? ! Inaku young derm......hmm skeptik sum ama doaga vo kombinacija i toa! Isto taka mi ja falea edna bugarska krema zdravje se vika.....!!! Ke isprobam sve zivo i divo, i ke pisam za rezultatite :D :D :D :D
   
 4. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  12
  земи си за миење сапун бекутан, лосион ако имаш мрсна кожа хлорамфеникол, а крема нивеа висаж со заштитен фактор таа со зеленото капаче супер е!
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.176
  Пол:
  Женски
  Немам да речам најдобра колекција за чисто лице,користам само тоник од Витаскин,со кој го чистам навечер лицето и потоа нанесувам крема Green Line и толку.Внимавам кога купувам козметика,посебно за лице,затоа што кожава на лицево ми стана нежна и почнува да реагира на некои креми што ги користев претходно,незнам зошто така,веројатно и е до промена на организмот,порано ми беше лицево чисто,стакло и го миев само со вода и ништо друго не ставав,самата кожа си се регенерираше,а сега внимавам какви тоници,кремови,пудри,користам.Можеби и годините си го прават своето,ама го кажав ова како да имам 50 години,ама не е како што било некогаш на 20,во однос на 25 години,но мислам дека и самото користење на секаква козметика за лице придонесува за промена или пак иритација на кожата на лицето.
   
 6. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  321
  Lele ako me veruvas, eve jas sum 22 god, koga bev vo pubertet..ete i do 20 god imav staklo belo lice...ubavo cisto! Sega kako pocna da mi se prave liceto...celo so mozolcinja, akni......strasno! i jas ne koristev kremi porano i4 ama i4! Izgleda koga pocnav da se sminkam...mi se izrasipa celo lice, i sega neznam sto da pravam, i sto da koristam! I vistina kako sto vikas kolku pojke stareeme treba da vnimavame sto koristime!.....
   
 7. Amelie

  Amelie Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  6
  Порано имав перфектно чисто лице но со годините почнаа да ми се јавуваат некои црвенила на образите и ситни брунчиња, откако почнав да ја користам кремата од Forever Living со алое и прополис лицето ми се препороди црвенилата исчезнаа а и брунчињата полека ги снемува, таа е за секаков тип на кожа. Како дневна варијанта и подлога за шминка користам крем-лосион за сува кожа исто на база на Алое и исто од Forever Living и сум презадоволна. :)
   
 8. Dreamer

  Dreamer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  40
  Гелот за миење и кремата од колекцијата на Avene..Прилично се скапи,но одлични се за проблематична кожа :)
   
 9. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  321
  Kade mozam da ja najdam taa krema??? :D
   
 10. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  321
  Mn mi se skapi......koristev krema od Avene, so zastiten faktor 50 ka! Bev prezadovolna, ama tubata bese ednas da se namackas i tolku! Pa bese okolu 700-900 denari, ako ne se mamam!
   
 11. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.553
  Допаѓања:
  1.548
  Јас ги корстам производите на ДОКТОРС и сум премногу задоволна
  прво лицето го мијам со сапунот, па лосион од камилица, па гел од камилица и на крај крема..
  цела колекција отприлика чини 350 денари.. односни лосионот гелот и кремата од камилица се по отприлика 100 и сапунот е 50-60 денари..

  http://businesshouse.com.mk/doctorsproducts/index.php?option=com_content&task=view&id=61&Itemid=74
  еве на овој линк можете да ги видите..
  позз
   
 12. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.469
  Dosega mng kolekcii imam probano od razlicni proizvoditeli, i mislam najdobri deka se AVENE i EUCERIN. eh ke zaboravev da ja spomnam i EXFOLIAC mng dobra kolekcija ama mislam deka ja nema poveke vo Makedonija odmana ne sum ja sretnala po apteki.
   
 13. marinapet

  marinapet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1

  Se slagam deka Avene e edna od podobrite kolekcii za lice, osobeno linijata za problematichna kozha. No isto tolku, ako ne i podobra za edna nijansa e kolekcijata na Clinique. Za zhal ne im veruvam na makedonskite distributeri i mislam deka ima dosta razlika pomegju proizvodite na nashiot pazar i onie koi gi kupuvam od stranstvo.
   
 14. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  12
  и ја имам пробано многу колекции сега еве ја користам зелената линија на EUCERIN дерматолог ми ја препорача па да видиме какви резултати ке има..
   
 15. anije

  anije Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  38
  Леле па што знам секакви препарати сум пробала хахах
  А за тие поткожните п**** им матерна хахаха ( извинете ама морав) само козметичар ги спасува :@
  јас на кожно ги вадам :(
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.917
  Допаѓања:
  150.966
  Пол:
  Женски
  Јас имам комбинирана кожа на лицето и тешко ми беше да си најдам колекција со која лицето ќе ми биде топ. Немам многу проблематична кожа, имам чисто лице, со тоа што понекогаш знаат да ми излезат акни (тоа повеќе во периодот од 16-22 год, сега многу ретко). Кожата ми беше најубава кога ја користев колекцијата на L'Oreal - Pure Zone - гел, тоник и крем - лицето ми беше мазно, чисто и дури ни пори не ми се познаваа. Сега таа колекција не ја користам, преагресивна е за мојата кожа, ама немам најдено соодветна колекција 25+. Еуцерин не ми се погодија, освен кремот за околу очи, а AVENE не сум ги пробала. Некој предлог за добра колекција 25+? :)
   
 17. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.176
  Пол:
  Женски
  Јас прекинав со користење на лосиони за чистење лице,сега почнувам со бекутан,па незнам како ќе биде,ама чим е бебешко,сигурно нема да има несакани ефекти,кога ќе подразмислам се е вештачко што ставаме на лице,тело,од Авон па до Орифлејм,па како иначе ќе мириса едно млеко за тело на јагода или незнам на што,а и којзнае што стават,а ние тука го мачкаме лицето со секакви работи,па после флеки,акни и што уште не.Сметам дека најдобрата варијанта е да се користат бебешки производи,затоа што не се штетни,бидејки нормално се за бебиња,отколку нешто друго,за што незнаеш што содржи,и плус тоа ти го оштетува лицето.
   
 18. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  43
  ехх гордана не на секој му одговараат бебешките препарати зашто тие повеќе се масни а на тие со масна кожа доволно им е маснотијата што си ја имаат и не им треба уште таа од бебешките препарати.. затоа ке си купиш медицински тестирани препарати од аптека а не од орифлејм и авон ( па нормално дека ке имате проблеми од тие )...
   
 19. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.216
  Јас користам тоник од орифлејм! А крем користам од Нивеа бебешки пошто ми стана мн чувствително лицето и ова мн ми помогна.
   
 20. cakii

  cakii Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  18
  Clearasil дефинитивно! :)