1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобра колекција за чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од Scarlet88, 2 април 2010.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски
    @presiosaP. Тoчнo , гелoт и кремaтa зa лице ги кoристaм и јaс лицетo стaклo ми гo нaпрaви и гo немaм прoблемoт веќе сo мрснo лице :)
     
    На joy1 и presiosaP им се допаѓа ова.
  2. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    исто и мене :)
     
  3. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Што ќе кажете за тие сапуните што се на природна база за лице доле на приземје во Сити Мол?
    Добри се?
     
  4. Queen^^

    Queen^^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Наутро: го чистам лицето со balea young tonic ( https://www.google.com/search?q=balea young tonic&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi10Ym4wr_KAhVHSBQKHfUeDj8Q_AUICCgC&biw=1366&bih=657#imgrc=pcxWhm-PXGTBoM: ) и потоа ја ставам утринската гел крема balea belebendes fluid.
    Навечер: го мијам лицето со balea young wash gel (https://www.google.com/search?q=balea young wash gel&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjPldOMw7_KAhVMvBQKHXUJD_MQ_AUICCgC&biw=1366&bih=657#imgrc=4IpbhDg_RLnGiM:) и ставам од тоникот на галафарм - хлоракол.
     
  5. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Претпоставувам мислиш на Lush ,мада не сум сигурна дали уште им функционира штандот таму или има само во сити мол.
    Доколку мислиш на нив,се што сум пробала сум задоволна.
     
  6. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123
    На една тема веќе имам прашано, ама ќе прашам и тука затоа што можеби не сте го виделе таму моето прашање =) .

    Ме интересира дали 26 години (машка кожа) е прерано за да се започне со користење на гел за миење лице и крема за лице со Q10 ? Многу се двоумам дали да започнам или не.

    Во однос на гореспоменатите продукти EFFACLAR, дали се прескапи ?

    Тенкс!
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски

    @Biodevojka ќе ја тагнам нека ти каже она за кремата со q10
    Инаку Ефаклар на Ла роше производите се движат околу 1000 ден , но искрено да ти кажам јас веќе престанав со нивна употреба поради силиконите и останатите штетни состојки.
     
    На Biodevojka и theunforgiven им се допаѓа ова.
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    @koritsaki благодарам што ме означи. Инаку според мене е рано за Q10 на 26 години. Поздрав.
     
    На theunforgiven и koritsaki им се допаѓа ова.
  9. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123

    Очекував дека на интернет или од некој овака ќе најдам вистински совет со објаснување, за да сфатам зошто може да се употребува, а зошто не смее да се употребува. И, мислев дека ќе најдам дефиниција од кога е најдобро да се почне со такви креми - не најдов ниту тоа. Најдов нешто, ама сите неколку се различни тврдења. На крај пак останувам без точно да знам зошто да не користам :)))) Ама, ќе ги послушам тие што викаат дека е рано и ќе си купам нешто што е на природна база. Мислам дека од тоа подобро нема. Некој ми препорача кокосово масло да употребувам... Знае некој нешто за ова :) ? Било добро против мрсна кожа...
     
  10. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Мицеларна вода за отстранување на шминка на L’oreal, гел за миење лице од алое вера, хидрантна крема на Vichy aqualia.
     
    На Srekicka3, Недопирлива5, KuklickaMoja и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Delena18

    Delena18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2017
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Женска, можеби касно враќам но мислам дека моето мислење ќе им се најде на други членки со ист/сличен проблем. Голем дел од оние кои имаат мрсна кожа, баш и немаат, што сакам да кажам со ова. Лица кои се бореле/борат со акни или со некој сличен проблем, најверојатно имаат претретирана кожа. Мој совет е да користите добра хидратантна крема/серум на водена база и крем кој што содржи цинк оксид, плус кој тоник кој веќе сте увиделе дека ви ги смирува акните. Со тоа што кремите со цинк оксид имаат лекувачко/обновувачко дејство врз оштетената кожа. Општо познат е кремот Здраве кај нас со таков состав, меѓутоа според мене е малку потежок крем и за летно време не би одговарал многу. Друг крем што има цинк во својот состав е Цикабио на Биодерма, но тој е малку поскап. Исто така Биодерма има цела колекција која е non comedogenic и би им помогнала на лица кои се борат со акни, еден од најдобрите производи од колекцијата според мене е кремата со боја т.е. пудра која доаѓа заедно со зелен коректор, за покривање на црвенилото од акните. Бидејќи спомнав хидратантна крема, моментално користам на Hada Labo воден серум, кој е некомоден како што прочитав. Кокосовото масло некаде прочитав дека и не е баш добар производ за лице, ако го најдам линкот каде што специјалист за кожа ги објаснува причините за тоа ќе го поставам овде. Мое мислење е дека треба да вложиме повеќе во негувањето на кожата одколку во прикривањето на недостатоците, бидејќи многу луѓе можат да дадат и до 1500/2000 денари за добра пудра, но за добар крем или тоник 700/800 денари им се многу.
     
  12. Gaga-Tasha

    Gaga-Tasha Нов член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки Што ќе кажете за оваа колекција??
     

    Прикачени фајлови:

  13. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Кај мене искуството се покажало дека органските производи се подобри за разлика од медицинските и останати за лице.
    Најмногу сум задоволна од Натура Сиберика, веднаш се чувствува промена на кожата, многу повеќе хидрирана кожа.
    Кога ги заменив на Балеа ја увидов разликата, не дека се тие многу лоши ама сепак има разлика.