Најдобра учителка

Дискусија во 'Дете' започната од inimini, 18 октомври 2011.

 1. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  67
  Здраво решив да отворам нова тема. Имам две деца кои идат во училиште. но поентата ми е да видиме колку нашите деца си ги сакаат учителките и зошто.
  Нашата учителка на помалото дете е предобра прво е поставена како другар и спрема децата и спрема родителите, и децинјата многу си ја сакаат а исто и ние родителите.
  На поголемото дете исто така се добри она има две учителки.
  :inlove: :inlove: :inlove:
   
 2. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  622
  Знам дека за децата е многу важно да имат добра, млада и убава учителка. Отсекогаш било така, се сеќавам дека и јас се фалев со мојата млада учителка која понатака и не се покажа баш сјајно :envy: , но за почетокот беше предмет на флење на сите мои соученици!

  Не би рекла дека учителката треба да изгради другарски однос со своите ученици, напротив, сметам дека тоа е грешка која може да предизвика помала соработка помеѓу наставникот и учениците! Учителката треба да ги води учениците а тоа значи дека нејзе и е потребно влијание врз тие мали дечиња! Ако изгради другарски однос со нив тогаш ќе ја доживуваат како една од нив и нема баш да биде тоа некоја добитна комбинација!Ако тие не ја почитуваат учителката како афторитет, тогаш се сомневам дека без противење ќе ги извршуваат обврските кои им ги задава учителката!
  Во одделението треба да се знае кој ги поставува правилата на однесување, кој диктира што да се работи, кој треба да се слуша...а тоа е учителката која не треба да си ја измеша својата личност и афторитет со учениците!
  Не мислам дека треба да изиграва страшило и да не ги почитува желбите и потребите на учениците, но дека треба да се има некоја граница во тој однос-треба! :!:
  Сигурно и во вашите училишта го имате примерот дека најстрогите учителки (кои според учениците се најлоши) вадат најдобри генерации па и самите нивни ученици кога ќе порасната си ги сакаат учителките и не ги прекоруваат за нивното строго однесување!

  Другарски однос помеѓу ученик и наставник повеќе ми се допаѓа во средните училишта, мислам дека тогаш на учениците им е потребно пријателкси однос а многу остро би реагирале на навредби!