1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобра учителка

Дискусија во 'Дете' започната од inimini, 18 октомври 2011.

 1. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  72
  Здраво решив да отворам нова тема. Имам две деца кои идат во училиште. но поентата ми е да видиме колку нашите деца си ги сакаат учителките и зошто.
  Нашата учителка на помалото дете е предобра прво е поставена како другар и спрема децата и спрема родителите, и децинјата многу си ја сакаат а исто и ние родителите.
  На поголемото дете исто така се добри она има две учителки.
  :inlove: :inlove: :inlove:
   
 2. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Знам дека за децата е многу важно да имат добра, млада и убава учителка. Отсекогаш било така, се сеќавам дека и јас се фалев со мојата млада учителка која понатака и не се покажа баш сјајно :envy: , но за почетокот беше предмет на флење на сите мои соученици!

  Не би рекла дека учителката треба да изгради другарски однос со своите ученици, напротив, сметам дека тоа е грешка која може да предизвика помала соработка помеѓу наставникот и учениците! Учителката треба да ги води учениците а тоа значи дека нејзе и е потребно влијание врз тие мали дечиња! Ако изгради другарски однос со нив тогаш ќе ја доживуваат како една од нив и нема баш да биде тоа некоја добитна комбинација!Ако тие не ја почитуваат учителката како афторитет, тогаш се сомневам дека без противење ќе ги извршуваат обврските кои им ги задава учителката!
  Во одделението треба да се знае кој ги поставува правилата на однесување, кој диктира што да се работи, кој треба да се слуша...а тоа е учителката која не треба да си ја измеша својата личност и афторитет со учениците!
  Не мислам дека треба да изиграва страшило и да не ги почитува желбите и потребите на учениците, но дека треба да се има некоја граница во тој однос-треба! :!:
  Сигурно и во вашите училишта го имате примерот дека најстрогите учителки (кои според учениците се најлоши) вадат најдобри генерации па и самите нивни ученици кога ќе порасната си ги сакаат учителките и не ги прекоруваат за нивното строго однесување!

  Другарски однос помеѓу ученик и наставник повеќе ми се допаѓа во средните училишта, мислам дека тогаш на учениците им е потребно пријателкси однос а многу остро би реагирале на навредби!
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Meckicja

  Meckicja Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  6.664
  Допаѓања:
  8.195
  Пол:
  Женски
  Jas mojata ucitelka ne ja sakam voopsto zasto zasto ne dvoese na bogati i siromasni zasto zasto mi stavase poslabi oceni od tie sto gi zasluzuvav zasto zasto togas bev vo 90 tite godini dete na rabotnici zasto zasto me nosese na defektolog zasto zasto mi kaza oti nema da zavrsam ni osnovno obrazovanie sum nemala znaenje a nema vrska prvo koga me odnese na defektologot defektologot me testirase i odlicno gi pominav testovite I I rece tebe ne te biva ne deteto ti neznaes kako da rabotes so nea I vtoro jas do cetvrto oddelenie minav se so ocenki dvojki I trojki dojdev peto oddelenie pominav so cetvorka sesto so 4 I 5 sedmo odd isto osmo odd go pominav so site petki se zapisav sredno tekstilno i bev megu 10 te najdobri ucenici so znaenje vo klasot go zavrsiv so 4 I 5 dodeka ucev sredno ucev I grcki jazik odev na kurs isto i tamu imav odlicni ocenki posto ne ucenuvaa koj kolku znae i nego go zavrsiv I profesorite ne mi veruvaa oti jas do cetvrto oddelenie pominav so 2,3 se cudea duri a ucitelkata ednas ja sretnav pred 15 god i I kazav ucitelke ucitelke ti sto vikase oti jas nema da zavrsam ni osnovno obrazovanie zavrsiv i sredno obrazovanie so traenje od 4 god I toa so ocenki 4,5 I kurs po grcki jazik toa bese edna dve god po zavrsuvanjeto na moeto sredno obrazovanie i taa zaneme mojata ucitelka zaneme neznaese sto da kaze a tie vikam ucitelke sto bea deca na roditeli na visoki funkcii nekoj od niv edvaj zavrsija sredno skolo edvaj tie sto ti gi vikase ti na direktorot ti na toj onoj