1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобриот совет што сум го добил/а ...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од vendiii, 23 март 2012.

  1. Katiija

    Katiija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    10
    од татко ми, Шо е пишано на глава, на Бука не оде.
    од мајка ми, кој еднаш ти згрешил ти нему два пати
     
  2. MeSofija

    MeSofija Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2013
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    90
    Па сум добивала многу добри совети но оној што никогаш нема да го заборавам е оној кој го добив од човек кого го имам видено само два пати до сега и кого случајно го запознав
    Ми рече: Ти си многу убава, паметна и харизматична девојка искористи го тоа во твоја корист. Остави ги сите да трчаат по тебе, но не дозволувај сите да те имаат. Направи да бидеш горда на себе.. Кога некогаш ќе седам со своите пријатели и ти ке поминеш тогаш, кога сите ке се свртаат по тебе јас ке се насмеам онака гордо и ќе речам оваа девојка ми е пријателка..
    И оној од баба ми
    Никогаш не избрзувај, секогаш имај време да размислиш затоа што најлесно е да направиш грешка
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    Не е најдобар ама најсвеж е (денес, од татко ми). Тема МАШКО ЖЕНСКИ ОДНОСИ

    ‘‘А бе само технологијата се менува ние остануваме исти. Немој да мислиш оти сте вие нешто попаметни или поглупи од ние кога бевме млади. И тогаш и сега целта на машкото е иста - ДА ИМА СО ШТО ДА СЕ ПОФАЛИ’’

    Од мајка ми советот на истата тема

    ‘‘Мажите се како кучињата. Само гледа да си го стопли и после си заминува. ‘‘
     
    На Indiegurl, presiosaP, Valentina.Vaki и 3 други им се допаѓа ова.
  4. jEwElRy

    jEwElRy Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2013
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    244
    Во една прилика, мајка ми ми кажа:
     
    На presiosaP, crazylady, Valentina.Vaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.587
    Пол:
    Женски
    Најдобриот совет што сум го добила е тоа: Животот да го живеам онака како јас што сакам, да имам доверба во себе, никогаш да не ги слушам другите, бидејќи тие не водат кон погрешен пат (освен домашните, односно семејството) и тоа дека сите се тука само додека имаат корист од тебе, а кога мене нешто ми треба едноставно ги нема, испаруваат! ;)
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kikka.C19.20

    Kikka.C19.20 Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    22
    Најдобриот совет НИКОГАШ НЕМОЈ ДА ВКАШ НИКОГАШ!
    :wasntme: :wasntme: :wasntme: :wasntme: :wasntme:
     
  7. luvena

    luvena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    136
    Секој што слепо настапува без да си ја знае сопствената сила и слабост, и силата и слабоста на непријателот, тој си ја привикува пропаста. (од сестра ми)
     
    На presiosaP и lovebrazil им се допаѓа ова.
  8. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Сум добила повеќе добри совети...

    Бидејќи сум сега во тинејџ. годините имав неколку совети од родителите:
    -Никој не се предавај на никој, ти ќе знаеш кој е вистинскиот...
    -Пази се, повеќето сакаат само да те искористат.
    -Не верувај на сите, има многу "jуди" во денешно време.
    -Утре ќе биде подобро.
    -Секогаш има некој кој те сака, секогаш некој мисли на тебе пред да заспие... ти си сакана, не го заборавај тоа.
    -Не е единствен, ќе сакаш уште многу други... многу пати ќе поминеш низ тој пекол, само биди со насмевка на лицето... не покажувај дека си скршена (од најдобра пријателка)
    -Живееш само еднаш YOLO (пред да направиме глупост со другарка ми)
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Сум добивала многу совети, од кои ни 1% не сум послушала... :D

    Најдобриот совет сум го научила преку сопственото искуство:
    Што и да е, ќе помине.

    За најубавите моменти сум сакала да траат што подолго, иако знам дека ќе завршат. А кога ми било најтешко сакав само да спијам, само да дојде утре зошто знам дека со време ќе помине.
     
    На presiosaP, Valentina.Vaki и H.VAGA им се допаѓа ова.
  10. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    152
    Ги има многу, но во моментов само на еден ми текнува. Од татко ми ...ќерко од мотика и политика стој подалеку :))) ;)
     
  11. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Најчето сум ги добивала од мајка ми.
    -Ќе ти симнува ѕвезди додека не те легни..
    -Ку*от мек,пола век.
    -Дури си млада бираш,ако не одбереш на време,тебе ќе те бираат :)
    -Ако ти се случи нешто прво мене да ми кажиш,после на другарка..
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    За последното да. :clap:
     
    На anichka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    од татка совет обично за љубов --- черко љубовта е убиец.
    од мама-- ако е дополг патот посигурен е
    на нероден петко капа не крои
    тишината нека е најдобар твој пријател
    можеби не ги бива како тебе ама за злоба се спремни
     
    На Valentina.Vaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Теоријата секогаш е лесна на зборови за да можат луѓето едни на други да мудруваат со своите размислувања и совети. Тоа што тешко се остварува е практичната употреба на истите.
    Реалноста секој ја доживува од своја перспектива. Секогаш сум подготвена да го слушнам мислењето на другите или да побарам некаков совет од блиските, но не секогаш се случувала да постапам така. По долги размислувања и разгледување планови и опции, преовладува сопствената одлука.
    Личното искуство е најдобриот совет кој може да се претвори во животен водич. По добар сон, утрата се помудри од вечерта. Се може да се преброди со трпение и верба во себе.
     
    На Zumbulce9 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Најдобриот совет го имам добиено од дедо ми. Јас секогаш велев дека сакам да сум подобра од некој и тој ми рече - „немој да се трудиш да бидеш подобра од некого, никогаш нема да успееш. Труди се да бидеш подобра од она што си, само така ќе успееш“.
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  16. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Од мајка ми: Маж оставај, работа не оставај! - во смисла да не дозволува жената да зависи од мажот, и да моли за пари за да си купи влошки. Без работа жената се затвора дома, губи контакти и паѓа во депресија. На почетокот и е добро додека децата се мали, но кога ќе потпораснат и сами ќе излегуваат тогаш ќе биде најосамена. Кога жената работи, и најтешко да и е, ќе се дотера, ќе се насмее и ќе отиде на работа, сакала не сакала ќе се сконцентрира на работата, ќе размени по некој муабет со колегите и ќе смени мисли, ќе се расположи колку-толку.
    Јас тоа малку и го почувстував. Сите другарки ми се вработија. Јас ислушав 4 години на факултет, но ми останаа неколку испити па се вратив во родниот град да живеам за да не плаќаат моите трошоци за ќирија и сметки, а во Скопје одев само кога беше испитна сесија или ако имав некоја друга обврска со факултетот. Така не можев да се вработам. Како би работела? Ќе работам 2 месеци, па ќе речам: ај чао, мене ќе ме нема 2 недели додека да заврши сесијата, па пак ќе се вратам, па по 3-4 месеци пак истото ќе им го речам? И така останав дома, а бев во тежок преиод кога раскинав врска која траеше 5 години. Бев сама и дома, другите сите беа или на факултет на предавање или на работа. Се трудеа, навистина, да издвојат време и за мене, ама не беше тоа тоа. Во една прилика, другарка ми го потврди истото што ми го кажала некогаш мајка ми, со тоа што ми рече: И мене ми било многу тешко, од кревет не ми се стаувало. ама сакаш не сакаш ќе собереш сила и ќе станеш, ќе се дотераш, ќе си залепиш една насмевка на лицето и ќе отидеш на работа, ќе работиш и ќе ти олесни малку, а ти вака немаш никаква обврска ни мотив за што би станала од кревет, би ги избришала солзите и би се нафатила нешто да правиш....
     
    На Valentina.Vaki и okcenzi им се допаѓа ова.
  17. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.816
    Подобро да ти завидуваат, отколку да те жалат.
     
    На crazylady, mime87, QueenElena и 4 други им се допаѓа ова.
  18. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Не потценувај ги луѓето чија облека е стара и искината, погледни во нивната душа колку е чиста и невина. Не озборувај ги луѓето кои те седнале на нивната трпеза доколку не е богато поставена, запази со колку љубов е храната подготвена. Не ги вреднувај според нивниот статус и углед туку според достоинството и чесноста. Без оглед на тоа колку имаме пред Бога сите сме исти.
    Без разлика каде ке те донесе животот никогаш не се срами и не заборавај која си и од каде потекнуваш. Секогаш кажувај ја вистината па нема да мораш ништо да помниш а тие што те сакаат ке те прифатат таква каква што си.
    Единствената рака која што ке ти помогне во животот е сопствената затоа бори се за тоа што сакаш да го постигнеш во животот и не чекај ништо од никого, на волкот му е дебел вратот зошто сам си ја врши работата. - совети од мајка ми кои секојдневно ги употребувам
     
    На presiosaP и mime87 им се допаѓа ова.
  19. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.271
    Прави што сакаш луѓето секако ке зборуваат
     
    На Emy867 и mime87 им се допаѓа ова.
  20. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Никогаш немој да се смениш и да се изгубиш себеси за да се допаднеш некому. Дури и да го направиш тоа, ако некој решил да не те сака, нема да те сака. Подобро да ги изгубиш пријателите отколку да се изгубиш себеси. Биди тоа што ти сакаш да бидеш, не што некој друг сака ти да бидеш. Ако си посебен немој да се правиш просечен, затоа што никогаш нема да бидеш. А ако си просечен немој да велиш дека си посебен, исто така никогаш нема да бидеш.
     
    На esperansa777, presiosaP и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.