1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобрите актери кои не биле номинирани или не добиле Оскар

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Hipster, 8 јануари 2012.

  1. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.414
    Пол:
    Женски
    Зборејќи за филмовите, да не ги мешаме во иста тема актерите кој не биле номинирани, или пак за оние кои биле номинирани, но наградата им лизнала од раце!
    Гери Олдман
    Улоги во: Sid and Nancy, Immortal beloved, Leon, Fifth element, Dark night, The contender….
    Актер кој не е ни номинирам за Оскар.
    Доналд Сатерланд
    Улоги во: M.A.S.H., Klute, Ordinary People, JFK
    Мартин Шин
    Улоги во:Badlands, Apocalypse now, Wall Street,The west wing(Tv show)
    Стив Мартин
    Водител неколкупати, но никогаш добитник, ни номиниран |(
    Улоги во:The jerk, Roxanne, Father of the bride, Stg. Bilko, Shopgirl и многу други
    Џим Кери
    Дефинитивно еден од најнеценетите актери, со бројнилегендарни улоги и филмови, ниеден оскар и ниедна номинација.
    Улоги во:. Liar liar, The dumb and dumber, Man on the moon, Eternal sunshine of the spotless mind и други во кои има покажано инзворедна способност за трансформација, од луд, прекомичен, озбилен, па дури има глумено и во Хорор. Незаборавен во бројните урнебесни комеди!
    Има освоено 2 златни глобуси.
    Кевин Бејкон
    Улоги во: Footloose, Apolo 13,River wild......
    Колин Флирт изминатава година го добие својот прв оскар, по инзворедна актерска кариера и улоги.
    Има многу кои нависитна заслужувале да добиат признание, или пак не го добиле за одредената улога во која биле изнворедни.
    Таков спред мене е Шон Пен, кој има добиено 1 оскар, но не во улагата на Сем, иаку беше номиниран.
    Би сакала да видам доста и актерки....
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Јас не знам како е можно Џони Деп и Леонардо Ди Каприо да не добиле оскари до сега :x
     
    На tace73, EleMental, MarchelineAmaru и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.414
    Пол:
    Женски
    ^Том Круз, номиниран 3 пати, без оскар! Добар глумец особено Магнолија, и Малцински извештај како најдобар негов филм.
    Повеќе се согласувам за Лео, отколку за Џони Дип.
    Леонардо не бил ниту номиниран за Титаник |(
    Многу ме интересира кој биле номинирани и кој земал оскар таа година.
    Номиниран бил 3 пати, два пати за главна( Blood Diamond -2006 и The Aviator-2004) и еднаш за споредна( What's Eating Gilbert Grape -1993).
    Кевин Костнер има два оскари, за најдобар филм и за режисер, но не за улога во филм.
    А од актерките Мишел Фајфер, номинирана за оскар 3 пати. Незнам само колку брилијантни улоги имала.
     
  4. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Kevin Bacon во Footloose, како можеле да не му дадат Оскар за ненормалната глума!?

    Leonardo Di Caprio не еден Оскар, треба цела соба со Оскари да му ја наполнат. Има неверојатни улоги и повеќе од заслужен му е Оскарот.

    Стив Мартин, лично ми е еден од омилените глумци и сметат дека треба да добие Оскар. Можеби филмовите не ми се толку познати и зборувани ама според мене тој е повеќе од одличен глумец.

    Е за Том Круз според мене и не му треба Оскар. Воопшто не го сакам и не ми се допаѓа како глуми, а му даваат одлични улоги.


    Е го заборавив и Џон Кјузак. Па не е ни номиниран а има одлични, одлични филмови.
     
    На tace73, sanjalica и Hipster им се допаѓа ова.
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.414
    Пол:
    Женски
    МИло ми е што не сум единствена, мислев дека само јас го сакам филмов,(а за Бејкон нема потреба од коментари :inlove: )
    Том круз порано, Небо од ванила, Малцински извештај и Невозможна мисија 1- :clap:
    Друго слабо. Мене ми беше омилен, но сега баш и пишав во темата за омилени глумци, дека ми стана одбивен, секташки мисир |(
    За Леонардо Ди Капио кажав исто дека е брилијантен особено овие две-три години, нема утка во улоги, сите се блокбастери.
    И да се надополнам:
    Џек Блек
    [​IMG]
    Знам, нема некои нај екстра улоги можеби, но најфацка е со Џим Кери под рака двајцата се најкомедии.Има добар потенцијал, па и млад е, има време сеуште :)
     
    На tigerlady му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Леонардо Ди Каприо дефинитивно.Заслужуваше оскар и за Титаник и за Островот Шатер но мислам дека не беше ниту номиниран.Штета.
    Ема Стоун - Немаат баш навика да номинираат за улоги во комедии но мислам дека заслужуваше номинација за улогата на Олив во филмот Easy A.Не мора се од драми да бидат.
    Рејчел Мекадамс - Сеуште се чудам зошто не е никогаш ни за златен глобус номинирана,јас би и дала оскар за повеќе улоги.
    Роберт Дауни Џуниор или Џад Ло (не можам да одлучам кој) но за Шерлок Холмс заслужуваше барем еден да добие номинација за оскар.
     
    На EleMental и Hipster им се допаѓа ова.
  7. boomsleng

    boomsleng Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    633
    Голема неправда според мене е направена во 2010 година кога на Сандра Булог и беше доделен оскарот за најдобра актерка а оскарот дефинитивно го заслужи Кери Мулиган со својата маестрална улога во филмот An Education.
     
  8. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Еве што вели Oscars History за главна машка улога во 98ма:

    Matt Damon in "Good Will Hunting"
    Robert Duvall in "The Apostle"
    Peter Fonda in "Ulee’s Gold"
    Dustin Hoffman in "Wag the Dog"
    Jack Nicholson in "As Good as It Gets"    Мене најболен момент од Оскарите ми е Club Fight. Филмов комплет со цела екипа не беа ниту номинирани. Јас и на Пит и на Нортон би им дала по еден оскар

    Друго, The Pianist не си отиде со оскар, абе ајде. Морав да гуглам за да видам кој зел оскар таа година, Chichago. Слушал некој за филмов, се сеќава?

    Requiem for a dream исто остана така, неноминиран. Мада ајде да овој можам да сфатам некако, некомерцијален филм. Ама ако гледаме така пак ни Академијата не е составена од просечни рандом луѓе. Треба да се разбираат тие (дека јас многу разбирам нели :D )

    Него да се вратам на темата, за актери беше муабетот, ама морав да ги спомнам и овие филмчиња, дека до ден ден за срце ми се врзани :)
    Како може Едварт Нортон да е без оскар? American History X, Fight Club, The Illusionist, Leaves of Grass, Primal Fear .... ;(
    Том Круз веќе спомнат.
    Бред Пит исто, какви улоги има. Требало до сега на човеков да му дадат оскар, не верувам дека ќе му се повторат такви улоги пак.
     
    На elimkd, tace73 и Hipster им се допаѓа ова.
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.414
    Пол:
    Женски
    Јас не го сакам Џек Николсон, ама неможе да се оспорува неговата генијална манијачка способност да извади генијална улога и глума. Така да туку победила не само добрата глума и искуството,зашто Лео уште беше дете тогаш.
    Инаку
    Јас :$ Го имам гледано, и во кино дури и дома неколку пати, добар филм е дефинитивно, одлична актерска екипа. Јас го сакам и добар мјузикал ми е,меѓу подобрите.
    Е сега и пијанистот е прекрасен филм, така да тука би рекла нерешено, барем според мене.
    Дај му шанса на Чикаго, ако сакаш мјузикли ќе си се допадне.
    Башка Кетрин Зета Џонс е брилијанта,зема и оскар за најдобра споредна улога, беше време.
     
  10. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    400
    Допаѓања:
    287
    Џенифер Лоренс беше номинирана за оскар во 2011, и мислам дека требаше да победи ама тоа е.
     
  11. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.340
    Криво ми е за Џони Деп ,типот навистина има одлични улоги и многу успешно се соживува со секој лик.
     
  12. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Како може Џони Деп ии Ди Каприо да немаат земено оскар ? Тоа не ми е ств јасно. Брилијантни глумци што деф заслужуваат! А од актерките мислам дека Кирстен Данст заслужува оскар зашто има ств некои добри улоги , и мнг ми е природна , весела .. :wasntme:
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.