1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобрите документарци

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од fighter, 16 мај 2014.

 1. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.485
  Би сакала да ги замолам сите љубители на документарни филмови,а на форумов ги има доста, да постираат свои предлози за некои добри документарци.
  Јас сум голем „фан“ на документарните филмови и еве ја причината поради која ја отворам оваа тема:

  http://www.youtube.com/watch?v=MLnB4_iygUg#t=3686
  „Чива е тази песен“

  знам дека многумина го имате гледано, но ова збрува многу нешта за нашето опкружување!
  посебен е моментот на 1.01.15...е тоа е тоа (името на континентот Европа потекнува од Бугарија, а првите Европјани биле Бугарите) :angel:
   
 2. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  1.530
  За мене најдобари документареци се оние за Прва и Втора Светска Војна.
  Ги обожавам таквите за војни и оние кои зборуваат за биографските податоци на некои поединечни личности.На пример за приватниот живот на Хитлер.
  :wasntme:

  п.с:Не можам да го најдам точниот линк на yt од емисијата,бидејќи се повеќе.
  :hai:
   
  На elimkd и Priroden им се допаѓа ова.
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.063
  Пол:
  Женски
  Јас ги сакам сите документарци на National Discovery i Geography па и со превод. Да ти е милина да гледаш.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.971
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  BBC дефинитивно изработува најквалитетни и најскапи документарци.
  Најчесто прават серијали со повеќе епизоди, од кои би ви ги препорачала Human Planet и Life. Ама кој и да го гледате, нема да згрешите. Во ниту еден момент не се досадни и нема да почувствувате дека непотребно сте изгубиле време. Сите нивни понови документарци имаат оценка над 9.

  Сите серијали им се одличен спој на музика, сцени и приказни за секој дел од планетава.
  Толку добро се доловени моментите, а потоа преработени со ефекти, што е просто фасцинантно!
  Ви ги подаруваат на дланка најнедофатливите предели кои најверојатно никогаш во животот не би ги видите пред себе.

  Најчесто на крајот од секоја епизода следи посебен дел Behind The Lens, каде е прикажано како е снимен целиот материјал и со какви проблеми се соочувала екипата додека снимала на тешко дофатни предели. Да бидете на неколку метри од крволочни и мошне опасни животни, а притоа да фатите добар кадар, не е воопшто лесно. Исто така и временските услови не им одат секогаш во прилог, па членовите на екипите некогаш се доведуваат во голема опасност. За снимање на некои кадри се чека со месеци, а некогаш и години.

  Годинава излегува нов серијал Cosmos: A SpaceTime Odyssey, во изработка на National Geographic.
  Еве трејлер
  http://www.youtube.com/watch?v=XFF2ECZ8m1A

  Мислам дека се излезени неколку епизоди, ама уште го немам почнато.
  Малку сум скептична за овој серијал, затоа што прочитав многу негативни коментари кои во глобала се однесуваат на претставување непроверени теории.
   
  На Annath, okcenzi и Doozy им се допаѓа ова.
 6. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.684
  Допаѓања:
  97.971
  Пол:
  Женски
  Гледан по препорака на пријателка.Ова е филм во кој нема монолози и дијалози,нема љубовни заплети и расплети,нема пукање и убивање.Наместо тоа ќе видите свети лица,животот во градовите,религиски објекти,природа,пејсажи од кои застанува здивот,човекот,како живее и како се уништува.Приказна која покажува како се е поврзано и дека мора да се грижиме за се ако сакаме се уште да го населуваме ова парче од вселената.
  Baraka
   

  Прикачени фајлови:

  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Priroden

  Priroden Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  2.943
  Пол:
  Машки
  http://www.imdb.com/title/tt1508238/?ref_=tt_rec_tt
  Овој го имам гледано, брилијантен е. Од музика, преку објаснување за секоја битка до снимки од војната.

  Oд другите би ги препорачал Planet Earth (2006), од 13 епизоди беше мислам.

  Byrzinski: Cancer is serious business


  Ова е првиот дел, а имало и втор кој го немам гледано, eве го.


  Through the Wormhole со Морган Фримен како наратор е must see.


  Од BBC Horizon имам повеќе интересни изглеано, ќе пишам неколку:
  Do I drink too much (2010)
  Seeing stars (2011) Брилијантен документарец за набљудување на ѕвездите.
  Тhe truth about exercise (2012)
  The truth about looking young (2012)
  Defeating the superbugs (2012)
  What's killing our bees (2013)
  The power of the placebo(2013)
  Allergies: Modern life and me (2014)
  Einstein's equation of life and death

  Повеќето од последните 4-5 години ги има на you tube, а еве последниов месец излегле 7 епизоди, а немам ништо изгледано :D
  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Horizon_episodes#Series_51:_2014.E2.80.932015
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.259
  Пол:
  Машки
  Пoвеќе гледaм дoкументaрни емисии oткoлку филмoви.:D
  Гледaм дoкументaрци нa National Geographic, имa некoлку имтересни кaкo Seconds from disaster, Taboo. Прaтaм и нa Investigation Discovery, емисии зa убијци и вистински нaстaни. ]:)
   
  На elimkd, okcenzi и Gosh им се допаѓа ова.
 9. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  [​IMG]

  Interesno, moze na nekoj ke mu pomogne da se pronajde sebesi ili nekoj drug.
   
  Последна измена: 24 април 2017
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.642
  Допаѓања:
  9.463
  Пол:
  Женски
  toogood за што се работи?
   
  На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Za onie sto lazat, da se pronajdat samite sebe.
  Dali toa do pravat od egzistencionalna potreba, patoloski........
  Koja e potrebata za lazenje, kolku cesto se laze i koja e tezinata na lagata?

  Nema luge koj ne ja "modificiraat vistinata" i Ne e Ok ga kazes deka ne go pravis toa.
  Ne e Ok da se pravis sam budala ili ostanatite.
  Pronajdete se sami sebe i koregirajte se.
   
  На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.184
  Пол:
  Женски
  Како што и авторите на документарци честопати ја модифицираат вистината.
   
  На Mrs. Lovett и okcenzi им се допаѓа ова.
 13. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.642
  Допаѓања:
  9.463
  Пол:
  Женски
  toogood
  Документарци со слична тематика:
  и :)
   
  На WildMk и okcenzi им се допаѓа ова.
 14. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  Дајте некои научни, ама да не се со медицина, туку физика, вселена итн
   
 15. Red&Black

  Red&Black Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Машки
  Овој документарец ми е омилен.
   
  На WildMk, Mrs. Lovett и Annath им се допаѓа ова.
 16. калин95

  калин95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2017
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Машки
  да се препорача некој документарец ама од 2015 навака ако може фала од напред :D
   
 17. schmookie

  schmookie Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  135
  Schenzen: The Silicon Valley of Hardware 2016


  Clinton Cash 2015
   
 18. GrevMk

  GrevMk Популарен член

  Се зачлени на:
  7 септември 2017
  Пораки:
  567
  Допаѓања:
  2.723
  Through the wormhole, серија од документарци што опфаќаат религија, астрономија, човекот, итн. Не може да не се интересни кога наратор е Морган Фримен.:!:
   
  На friendy и Annath им се допаѓа ова.
 19. IAmPresident

  IAmPresident Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2015
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  461
  Пол:
  Женски
  Не знаев каде да прашам не најдов соодветна тема па преместете го ако треба. Ако може да ми предложете документарни филмови или кратки видеа со успешни жени ама автобиографски. мотивациони, и со српски превод или хрватски, малку тешко со англискиот :D
  Барам на јутуб и цела се избркав не можам редот да и го најдам (facepalm)
   
 20. Ugly Duckling

  Ugly Duckling Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 август 2018
  Пораки:
  3.487
  Допаѓања:
  41.845
  Пол:
  Женски
  Деновиве изгледав неколку на HBO. Еве, со две-три реченици.

  1. Baghdad ER
  – Ја прикажува главната медицинска установа на американската армија во Ирак, ги профилира лекарите и медицинските сестри кои се борат да ги спасат повредените војници. Филмот дава живописни снимки за спасување на фронтот.

  2. Rock and a Hard Place – На повеќе млади затвореници им се нуди 4 месечна обука во која можат да учат за грешките од минатото и да направат подобра иднина за себе. Доколку ја поминат обуката, затворската казна се поништува.

  3. Thought Crimes: The Case of the Cannibal Cop – Полицаец осуден за јадење на млади жени, иако никогаш не го сторил тоа. По две години е ослободен, но прашањата остануваат нерешени, дали сепак можел да го стори тоа и дали ќе го стори?

  4. Diagnosis Bipolar – Пет семејства кои имаат биполарни деца. Претставени се нивните секојдневни проблеми во училиштето, дилеми околу лековите и несаканите ефекти, суицидни нагони и сл.

  5. A Dangerous Son – Три семејста, секое од нив се соочува со дете кое има ментална болест. Се истражуваат можностите за третман и борбата за живот.

  6. Warning: This Drug May Kill You– Лекови против болки кои создаваат зависност, прикажани преку приказните на четири семејства.

  7. Vice Special Report: Killing Cancer – Лекувње на рак кај три пациенти преку употреба на други вируси (сипаници, ХИВ, обична настинка).

  8. Orphans of Ebola – 12-годишно момче од Сиера Леоне, губи осум членови на своето семејство, па својот живот го започнува на друго место.

  9. Beware the Slenderman – Мојот фаворит од наведените. Две дванаесет годишни девојчиња водени од измислено, безлично „чудовиште’’ од интернет, ќе се обидат да убијат нивна другарка. Всушност, ни прикажува колкаво влијание има интернетот на младите.

  10. Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes – Не е филм, интервјуа со серискиот убиец Тед. Оваа ја гледав на Netflix.

  Доколку ве интересира ваква тематика мислам дека ќе ви се допаднат. Извинете за долгиот пост. :)
   
  Последна измена: 1 февруари 2019
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.