1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобрите документарци

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од fighter, 16 мај 2014.

  1. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Би сакала да ги замолам сите љубители на документарни филмови,а на форумов ги има доста, да постираат свои предлози за некои добри документарци.
    Јас сум голем „фан“ на документарните филмови и еве ја причината поради која ја отворам оваа тема:

    http://www.youtube.com/watch?v=MLnB4_iygUg#t=3686
    „Чива е тази песен“

    знам дека многумина го имате гледано, но ова збрува многу нешта за нашето опкружување!
    посебен е моментот на 1.01.15...е тоа е тоа (името на континентот Европа потекнува од Бугарија, а првите Европјани биле Бугарите) :angel:
     
  2. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    За мене најдобари документареци се оние за Прва и Втора Светска Војна.
    Ги обожавам таквите за војни и оние кои зборуваат за биографските податоци на некои поединечни личности.На пример за приватниот живот на Хитлер.
    :wasntme:

    п.с:Не можам да го најдам точниот линк на yt од емисијата,бидејќи се повеќе.
    :hai:
     
    На elimkd и Priroden им се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас ги сакам сите документарци на National Discovery i Geography па и со превод. Да ти е милина да гледаш.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    BBC дефинитивно изработува најквалитетни и најскапи документарци.
    Најчесто прават серијали со повеќе епизоди, од кои би ви ги препорачала Human Planet и Life. Ама кој и да го гледате, нема да згрешите. Во ниту еден момент не се досадни и нема да почувствувате дека непотребно сте изгубиле време. Сите нивни понови документарци имаат оценка над 9.

    Сите серијали им се одличен спој на музика, сцени и приказни за секој дел од планетава.
    Толку добро се доловени моментите, а потоа преработени со ефекти, што е просто фасцинантно!
    Ви ги подаруваат на дланка најнедофатливите предели кои најверојатно никогаш во животот не би ги видите пред себе.

    Најчесто на крајот од секоја епизода следи посебен дел Behind The Lens, каде е прикажано како е снимен целиот материјал и со какви проблеми се соочувала екипата додека снимала на тешко дофатни предели. Да бидете на неколку метри од крволочни и мошне опасни животни, а притоа да фатите добар кадар, не е воопшто лесно. Исто така и временските услови не им одат секогаш во прилог, па членовите на екипите некогаш се доведуваат во голема опасност. За снимање на некои кадри се чека со месеци, а некогаш и години.

    Годинава излегува нов серијал Cosmos: A SpaceTime Odyssey, во изработка на National Geographic.
    Еве трејлер
    http://www.youtube.com/watch?v=XFF2ECZ8m1A

    Мислам дека се излезени неколку епизоди, ама уште го немам почнато.
    Малку сум скептична за овој серијал, затоа што прочитав многу негативни коментари кои во глобала се однесуваат на претставување непроверени теории.
     
    На Annath, okcenzi и Doozy им се допаѓа ова.
  6. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    98.000
    Пол:
    Женски
    Гледан по препорака на пријателка.Ова е филм во кој нема монолози и дијалози,нема љубовни заплети и расплети,нема пукање и убивање.Наместо тоа ќе видите свети лица,животот во градовите,религиски објекти,природа,пејсажи од кои застанува здивот,човекот,како живее и како се уништува.Приказна која покажува како се е поврзано и дека мора да се грижиме за се ако сакаме се уште да го населуваме ова парче од вселената.
    Baraka
     

    Прикачени фајлови:

    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    http://www.imdb.com/title/tt1508238/?ref_=tt_rec_tt
    Овој го имам гледано, брилијантен е. Од музика, преку објаснување за секоја битка до снимки од војната.

    Oд другите би ги препорачал Planet Earth (2006), од 13 епизоди беше мислам.

    Byrzinski: Cancer is serious business


    Ова е првиот дел, а имало и втор кој го немам гледано, eве го.


    Through the Wormhole со Морган Фримен како наратор е must see.


    Од BBC Horizon имам повеќе интересни изглеано, ќе пишам неколку:
    Do I drink too much (2010)
    Seeing stars (2011) Брилијантен документарец за набљудување на ѕвездите.
    Тhe truth about exercise (2012)
    The truth about looking young (2012)
    Defeating the superbugs (2012)
    What's killing our bees (2013)
    The power of the placebo(2013)
    Allergies: Modern life and me (2014)
    Einstein's equation of life and death

    Повеќето од последните 4-5 години ги има на you tube, а еве последниов месец излегле 7 епизоди, а немам ништо изгледано :D
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Horizon_episodes#Series_51:_2014.E2.80.932015
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Пoвеќе гледaм дoкументaрни емисии oткoлку филмoви.:D
    Гледaм дoкументaрци нa National Geographic, имa некoлку имтересни кaкo Seconds from disaster, Taboo. Прaтaм и нa Investigation Discovery, емисии зa убијци и вистински нaстaни. ]:)
     
    На elimkd, okcenzi и Gosh им се допаѓа ова.
  9. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    [​IMG]

    Interesno, moze na nekoj ke mu pomogne da se pronajde sebesi ili nekoj drug.
     
    Последна измена: 24 април 2017
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.468
    Пол:
    Женски
    toogood за што се работи?
     
    На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Za onie sto lazat, da se pronajdat samite sebe.
    Dali toa do pravat od egzistencionalna potreba, patoloski........
    Koja e potrebata za lazenje, kolku cesto se laze i koja e tezinata na lagata?

    Nema luge koj ne ja "modificiraat vistinata" i Ne e Ok ga kazes deka ne go pravis toa.
    Ne e Ok da se pravis sam budala ili ostanatite.
    Pronajdete se sami sebe i koregirajte se.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Како што и авторите на документарци честопати ја модифицираат вистината.
     
    На Mrs. Lovett и okcenzi им се допаѓа ова.
  13. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.468
    Пол:
    Женски
    toogood
    Документарци со слична тематика:
    и :)
     
    На WildMk и okcenzi им се допаѓа ова.
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Дајте некои научни, ама да не се со медицина, туку физика, вселена итн
     
  15. Red&Black

    Red&Black Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Машки
    Овој документарец ми е омилен.
     
    На WildMk, Mrs. Lovett и Annath им се допаѓа ова.
  16. калин95

    калин95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2017
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Машки
    да се препорача некој документарец ама од 2015 навака ако може фала од напред :D
     
  17. schmookie

    schmookie Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    135
    Schenzen: The Silicon Valley of Hardware 2016


    Clinton Cash 2015
     
  18. GrevMk

    GrevMk Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    2.723
    Through the wormhole, серија од документарци што опфаќаат религија, астрономија, човекот, итн. Не може да не се интересни кога наратор е Морган Фримен.:!:
     
    На friendy и Annath им се допаѓа ова.
  19. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Не знаев каде да прашам не најдов соодветна тема па преместете го ако треба. Ако може да ми предложете документарни филмови или кратки видеа со успешни жени ама автобиографски. мотивациони, и со српски превод или хрватски, малку тешко со англискиот :D
    Барам на јутуб и цела се избркав не можам редот да и го најдам (facepalm)
     
  20. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    41.864
    Пол:
    Женски
    Деновиве изгледав неколку на HBO. Еве, со две-три реченици.

    1. Baghdad ER
    – Ја прикажува главната медицинска установа на американската армија во Ирак, ги профилира лекарите и медицинските сестри кои се борат да ги спасат повредените војници. Филмот дава живописни снимки за спасување на фронтот.

    2. Rock and a Hard Place – На повеќе млади затвореници им се нуди 4 месечна обука во која можат да учат за грешките од минатото и да направат подобра иднина за себе. Доколку ја поминат обуката, затворската казна се поништува.

    3. Thought Crimes: The Case of the Cannibal Cop – Полицаец осуден за јадење на млади жени, иако никогаш не го сторил тоа. По две години е ослободен, но прашањата остануваат нерешени, дали сепак можел да го стори тоа и дали ќе го стори?

    4. Diagnosis Bipolar – Пет семејства кои имаат биполарни деца. Претставени се нивните секојдневни проблеми во училиштето, дилеми околу лековите и несаканите ефекти, суицидни нагони и сл.

    5. A Dangerous Son – Три семејста, секое од нив се соочува со дете кое има ментална болест. Се истражуваат можностите за третман и борбата за живот.

    6. Warning: This Drug May Kill You– Лекови против болки кои создаваат зависност, прикажани преку приказните на четири семејства.

    7. Vice Special Report: Killing Cancer – Лекувње на рак кај три пациенти преку употреба на други вируси (сипаници, ХИВ, обична настинка).

    8. Orphans of Ebola – 12-годишно момче од Сиера Леоне, губи осум членови на своето семејство, па својот живот го започнува на друго место.

    9. Beware the Slenderman – Мојот фаворит од наведените. Две дванаесет годишни девојчиња водени од измислено, безлично „чудовиште’’ од интернет, ќе се обидат да убијат нивна другарка. Всушност, ни прикажува колкаво влијание има интернетот на младите.

    10. Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes – Не е филм, интервјуа со серискиот убиец Тед. Оваа ја гледав на Netflix.

    Доколку ве интересира ваква тематика мислам дека ќе ви се допаднат. Извинете за долгиот пост. :)
     
    Последна измена: 1 февруари 2019
    На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.