1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобри пелени

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 6 мај 2010.

  1. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Прво користевме памперс, па потоа почнаа да ми пропуштаат навечер, целата беше мокра, купив слип енд плеј - бетер :@ , дури и преку ден два пати да се измошкаше беше утоп, ми ги препорачаа дајперс и од нив бев презадоволна.
     
    На guldzana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. infinity

    infinity Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    pampers active baby најдобри се 82 пелени 1020ден плус играчка
    vo zegin
     
  3. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Стартувавме со Памперс актив бејби, се покажаа одлични и ги користевме до крај. :)
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    Неколку пати купивме памперс ама дека се поскапи решивме да купиме марка либеро , и сме задоволни :)
     
  5. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Памперс и Дајперс се најдобри, еднаш пробавме мислам дека Виолета се викаа леле нафрлување иритација на кожа страшно.
     
  6. ana05

    ana05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    34
    Ве молам за помош!Наскоро очекуваме бебенце и купив canbebe пелени.Но тука читам дека не биле задоволни неколку од форумџиките и сега сум во недоумица.Кои се најдобри а и да не се многу скапи?Фала...
     
  7. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Памперс за почеток, не за џабе викаат дека квалитетот е поскап...за понатака супер се Дајперс...
     
  8. bigfish

    bigfish Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    27
    сега сме на дипертс, и одлични се иако има разлина на пелените купени од кам маркети пелените купени од зегин, иста бројка иста марка диперсот од зегин е поубав , тој во кам некако не ги бива. два пати ми се има случено, викам ај замишљам нешто, али ставрно е така. порано еден период користевме кан бебе и беа екстра али последниве 7 месеци не да ги распиаа.........абе едно мочкање и одма се собира тој памукон внатре и се прави топка и пелената останува само на горниот и долниот дел од тенок памук, значи прокишњава узас......
     
  9. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    Памперс си е памперс кој што сака нека каже, докажан квалитет, а тоа што се поскапи да, ке си ускратуваме од нашите задоволства за на децата да им го пружиме најдоброто!
     
  10. sunnygirl

    sunnygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    19
    Јас знам луѓе што користат can bebe и се многу задоволни. Им имам менувано пелени на децата на другарка ми и ми изгледаат добро. Гелот супер упива, одат по неколку пати по нужда и не протекуваат.
    Ама што знам јас :D Моето бебе е на пат и затоа читам по форумов. :rofl:
    Ме интересира што мислите за пелени што се употребуваат повеќе пати. Како што користеле нашите родители пери-носи. слушам дека некои ги користеле одреден период па дали некој од вас има искуство
    на пр.преку ден такви а за спиење can bebe
    што мислите вие?
     
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    И јас чекам бебе за недела две, за почеток ќе земам Памперс, ама со оглед на тоа дека се скапи сакам да продолжам со Бекутан. Ги користел ли некој овие? Инаку не би користела пелени од старо време па да се убијам од перење нон стоп на секое мочање и какање.
     
  12. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Од Бекутан не сум задоволна, али од Дајперс и Канбебе да...Памперс се нормално супер, но колку и да не пропуштаат јас имам навика често да ја пресоблекувам, така да одат многу а скапи се...
     
    На ciribiribela му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    На почетокот ги користев Кан бебе ама почнаа многу да ми пропупштаат па ги заменив со Дајперс .До денеска еве скоро 2 години користиме Дајперс и сме супер задоволни.
    Пробав и Бекутан ама многу се крути ,како картон се ,и кога ке се наполни пелената се прави како топка напред, не се распоредува течноста рамномерно.
     
    На ciribiribela му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    И јас читав има сега такви за перење, ама помодерни од тие порано што биле.
    Мене многу убаво ми изгледаат, на пример овие :inlove:
    [​IMG].
    или овие
    [​IMG].
    Во поново време повторно стануваа многу актуелни, добрата страна им е тоа што прво се памучни (на бебето не се става синтетика и гелови како кај пелените за еднократна употреба) и второ, еколошки се. И јас многу се интересирав за нив кога бев бремена, ама не знам дали ги има воопшто во МК. Колку што знам, има посебен дел во нив се вметнува за подобро впивање. Има повеќе видови, и многу се слатки.
    Недостаток е постојаното преоблекување и перење на едно чудо пелени секој ден.
     
    На MrsH му/ѝ се допаѓа ова.
  15. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Кан Бебе мислам дека се едни од најдобрите...Многу луѓе ги користат за своите бебенца и се многу задоволни,а плус мислам дека со едно купено пакетче пелени даваат влажни марамици гратис(големо пакување од 72 парчиња) :)
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски

    Овие нели се гаќички за широк повој наместо пелени? Јас имам вакви за син ми, ама не ги користам, му ставам класичен широк повој. Инаку, пробав и Бекутан и Памперс, користам Памперс затоа што не ми пропуштаат за разлика од Бекутан. А и двете ми се добри, иако Бекутанот се нешто покрути. Памперсот повеќе впиваат, па за ноќе ми се погодени. Не знам дали да пробам некои други, не сакам додуша многу да експериментирам, ама сепак, на малиот не мислам да штедам.
    Што се однесува до пелените кои порано ги користеле - би ги користела само и само ако немав избор, т.е ако немаше еднократни пелени. Како прво, бебето постојано ќе биде мокро, и како второ, тие се переле исклучиво на раце, прво со ладна вода да излезе се што има на нив (а верувајте, тешко се вадат дамки од каките на бебето :D ), а после може и в машина. Не мислам да се мачам така, ниту пак детето да си го мачам.
     
  17. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
  18. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Вчера си рачунаме со мм дека месечно за бебето ќе ни одат 1500 денари за пелени, така што мислам дека ќе си почнам со Памперс, па како ќе расте и ќе има потреба од повеќе пелени на ден, тогаш може и ќе му ги сменам.
     
  19. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Бебето додека е помало троси по повеќе пелени на ден,пошто го преслекуваш и ноќе и повеќе какаат понежни се па не можес да го оставиш подолго од 3 часа со иста пелена,а понатака ќе си спие по цлеа ноќ(се надевам ;) )и не какаат толку често и сл.Јас за син ми трошев 18до 20 пелени дневно во првите 2-3 месеци а потоа до 10.
     
  20. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Е тоа ти се вика мајка на прво бебе, врска нема од пелени :tmi: Ако се се учи ако се сака, сепак фала на информацијата :)