1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобри пелени

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 6 мај 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски

    Ниеден педијатар не ми рекол дека има штета од тоа што не го преслекувам син ми ноќе, напротив, ми велат дека не би требало да го преслекувам ако спие, без разлика што во болница го преслекуваа. Може да се случи, ако е ептен искакан и буден да го преслечам, инаку не. Јас трошам најмногу 5-6 пелени дневно (син ми има 3 и пол месеци), ништо нема да му стане на детето ако малку подолго од три саати му ја оставаш пелената. 18-20 пелени на ден е премногу, испаѓа дека скоро на секој саат дење си му менувала пелена.
     
    На girl1985, nesa, lolyta777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Jас не реков дека е лошо да не го преслекуваш,но повеќето бебиња што ги знам не спијат по цела нок стануваат на 2-3 саати првите 2-3 месеци и нормално ако е какано или полна пелена му менуваш.Син ми му менував пелена по два пати за време на доење (шише покасно) зашто за време на едне оброк два пати се какаше,или еднаш минимум па затоа трошев 18-20 пелени во 24 саати.А ако бебето си спие нормално нема да си наместиш аларм да станеш и да го разбудиш и бебето за да му смениш пелена.Ама сепак мислам додека се помали повеке пелени .
     
  3. al4e

    al4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    Мене најубави пелени ми се памперс, мекички се, еластични и не пропуштаат. Поскапи се ама најдорби се и само нив ги користам за ќерка ми, пробав виолета и кан бебе ама ич не ми се свиѓаат.
     
  4. chiccush02

    chiccush02 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    10
    дефинитивно Памперс.
     
  5. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Не сум мајка а и има време мислам млада сум уште ама познавам неколку мали бебиња што се родија годинава, и знам дека мајкате користат памперс и сега бекутан пелени. ми рекоа дека биле доста поевтини од памперс, но мн случни. незнам ивинете ако грешам само така имам чуено 8)
     
  6. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    памперсс :D :angel:
     
  7. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    памперс му е мајката 8)
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Не ги сакам Памперс, овие овде немаат врска со оригиналот. Се распаѓаат, гелот се лепи за газето, сто пати поубави ми се Бекутан и Пафис :)
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски
    ние користиме за керка ми либеро пелени, мислам дека се германски. еве моментално сме во мк, викам ај да земам бекутан и материјалот ми е ист со тие што ги користиме, памперсот се некако по тенки, помекани а овие се покрути. ама не е важно крај на краева марката повеке ја плакаш :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  10. NB86

    NB86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    68
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Дефинитивно според толку мн испробани пелени овие ми се најТОП. Многу добро упиваат, никогаш до сеа не пропуштиле, а башка тоа што имаат добар дизајн со ликовите од Disney, и овие горе на сликата ко фармерчиња ептен слатко изгледаат :)
    А и Little Swimmers, од истава марка ни се погодија летово за на одмор, да не направиме некоја беља во вода :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kalina1

    Kalina1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    37
    Bebeto koga e pomalo trosi pomalce peleni. Mu menuvas na 3 saati ili ako se iskaka vo meguvreme. Jas na mojata kerka sega letovo na 20 meseci ja odviknav od pampers, poslednite meseci trosevme po 3 ili 3,5 jambo pakuvanja. Mene mi idea 3000 i kusur denari samo za peleni. Piese mnogu sok i mleko,i edno dev mocanja pelenata teska kilo. Za mene najdobri peleni se Pampers, probav i so Can bebe, Bekutan, Daipers no nekako pampers se najdobri. Inace ima stvarno razlika nie kupivme pampers od Grcka ima razlika so nasiot.

    [mod-kirilica:kzntb8go][/mod-kirilica:kzntb8go]
     
    На Lizy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Дефинитивно најдобрите пелени за деца.
    Имаше и Sleep and play на времето, сега не знам, одамна не користиме пелени и тие беа никакви.
    Јас на ќеркичката цело време и ставав Памперс пелени, уште од самото раѓање, па дури неонаталогот во болница ми рече дека тие се така анатмоски направени што колкчињата ги држат на доволно растојание и постигнуваат ефект како и широкиот повој.
    Топло ви ги препорачувам, знам дека се поскапи,ама јас секогаш поаѓам од тоа дека бебе еднаш се чува, а годината брзо минува.Кога ќе израчунате, 1500 денари некому одат месечно за цигари.
     
  13. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    За мене само Памперс. Со првото дете пробав и Дајперс и воопшто не ми се допаѓаа, сега со второто во болница ни дадоа Бекутан и никакви се, премногу се крути, видов и едни други (не знам како се викаа) ама беа како од најлонче да се... Памперс ми се без конкуренција. Малку поскапи, ама барем си сигурен дека се квалитетни, дека не пропуштаат итн.
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски
    Да, се согласувам со тебе.А инаку не ми е јасно,има едни памперс ама во зелена и портокалова кутија. Што е разликата помеѓу нив? :^) Јас сега ги земав од портокаловите да пробам исти се мекани како и зелените. Само малку се поевтини.

    [​IMG]
     
  15. NB86

    NB86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    68
    Мислам дека разликата помеѓу нив е во тоа што портокаловите немаат еластични лепенки. Ако не се променило и нешто друго од кога ја ги купив последен пат.
     
  16. kerin

    kerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    6
    becutan-дефинитивно!!!
     
  17. Milla9479

    Milla9479 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    21
    ние користиме памперс но има разлика според мене најдобри се памперс премиум кер мислам дека се поскапи за 100-200 ден. но навистина вредат
     

    Прикачени фајлови:

    • 938453_3.jpg
      938453_3.jpg
      Големина на фајлот:
      33,3 KB
      Прегледи:
      745
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.653
    Допаѓања:
    95.753
    Пол:
    Женски
    Puffies...mislam deka taka se pisuvaa....preubavi se, nikoi ne gi menuvaat....pampers se mnogu parfemirani, canbebe nemaat elasticni lenti, becutan se mnogu kruti....ovie se idealni za mojata mala princeza....
    od iskustvo vi kazuva najdobrata tetka na cel svet......
     
  19. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Pufies се исто добри. Предходно користивме Памперс, но сега минавме на Pufies. Од Памперс се разбира, дека немат грешка, али и Pufies се скоро исти како Памперс. Единствената разлика е, дека кај Памперс при мочање е суво однатре (мислам дека е на принципа на влошките, го прави на гел), а Pufies се влажни однатре, но никогаш не се ми пропуштали и се исто со еластични лепенки како Памперс.
    Незнам, јас сум многу доволна од Pufies и само нив користиме сега. ;)
     
  20. mamaHana

    mamaHana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    31
    Ние почнавме со памперс.Значи до 5 месеци не се случи ниеднаш да пропуштат,а навечер не сум му менувала.Е нормално син ми почна многу да пие течности а и навечер се буди за млеко по 4 5 пати па со самото тоа морав да почнам да му менувам и памперс во текот на ноќта.Пред некое време ај викам да ги пробам и кан бебе ми ги фалеа ама се разочарав а не се воопшто евтини.Памперсот колку саати и да ја носи пелената внатре секогаш е сува мочката ја прави гел а кан бебе кога ке го соблечев син ми кожата му беше влажна.Ми ги фалеа и дајперс ама веке не менувам ке си користиме памперс.