Форумџика на годината 2020

Најдобри пелени

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 6 мај 2010.

 1. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.684
  Ги сменивме бекутан и од лошо на полошо отидов. Земав кан бебе, ми ги фалеја многу. Е па сега едвај чекам да ги потрошам, пропуштаат од секаде.
  До пелените ли е, до бебето ли е не знам, битно ниту еднаш до сега не се случило да го соблечам а да е бодито суво. Или ќе е измочкан целиот или каката му е излезена над половината. Лудило. А плус и забележав од она што е гелот внатре во пелената, често има на курето (оние ко кристали што се).
  Сега се двоумам какви да земам. Дајперс не ми се допаѓаат, па најверојатно со Памперс ќе се обидам да ги решам проблемите.
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.158
  Пазете со менување на пелени, мислам на фирми на пелени. Може страшни осипи и инфекции да се појават на бебешката кожа. Со тој памперс кој почнеш од првпат со тој терај до крај (со исклучок ако уште на почетокот му прави осип и е алергичен па мораш да смениш)
   
 3. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.070
  ^
  Не мора да значи. Јас почнав со кан бебе и супер беа, не пропуштаа, но после некое време се појави осип кој не помина со ниедна крема додека не ги сменив пелените...Земав бекутан, не бев задоволна па сега сум со Дајперс...дали пропуштаат? Ако ја пратам малата постојано и менувам на време-не, инаку нормално, освен со Бекутанот кој пропушташе и ако пелената не е полна...
   
 4. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.680
  Пол:
  Женски
  Земи си пуфис, добри се!
  Летово незнам од климата ли беше, од што...цело лето само еднаш неделно се какаше и то ко ке се искака лом се правеше, а ниеднаш не пропушташе памперсот!!!
   
 5. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  Blond do deteto ke da e! So prvoto koristev dajpers i bev prezadovolna ni ednas ne mi propusti, za vtorovo site peleni pi pominav i site mi propustaa.Pocnav da kupuvam papmers ama nekako mnogu mi bese skapo,a poevtina varijanta e pampers slip and plej.
   
 6. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  1.162
  Пол:
  Женски
  Јас во моментов користам памперс и се до 6 месеци планирам да ги користам. Се поскапи од другите, ама немам никакви проблеми. Пред 6 год канбебе пелените беа одлична замена за памперс, но сега веќе не бидејќи го смениле квалитетот. За понатака ќе видам кои ќе ги користам.
   
 7. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  191.726
  Пол:
  Женски
  Мамички ај на помош :?: Јас и купив на мојава принцеза пелени бекутан ама ми се случи 2пати да ми протечат а и е малку црвенка околу газето, што немора да значи дека е од пелените, и сега сакам да ги сменам...има ли некоја од вас искуство со Виолета пелените и во тој контекст какви влажни марамчиња користите? И уште нешто, читав наназад низ постовите и неможам да дојдам до заклучок памперс слип енд плеј ги бива или не? :wasntme:

  Поздрав :hai:
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.510
  Допаѓања:
  141.407
  Пол:
  Женски
  Pampers Sleep and Play не биле толку добри, немале еластични лепенки како другите видови Pampers. Многу се жалат од нив. Јас лично, немам искуство со нив. Инаку, и ние користевме Бекутан, ама еве четворката ни пропуштаат, па се префрливме на Pufies - одлични се, а иста цена се скоро со Бекутанот. Виолета се многу парфимирани, мене не ми се допаѓа тој мирис (и другиве се парфимирани, ама не толку многу).
  Ако малата има црвенило на газето, пред секое менување пелена наместо со влажни марамици, не е лошо да ја избришеш со памучна пелена натопена со вода (или да и' го измиеш газето ако е какана) и потоа со сува пелена, па да ставиш крем против црвенило. Нам најдобар крем против црвенило ни е Бекутан со цинк, во туба е. Црвенилото од него веднаш го снемува.
  Влажни марамици користев на Бекутан на почетокот, ама мрсни ми се некако и не ми бришат убаво, па се префрлив на Fresh & Fresh - ги има во КАМ. Фала му на Бога, нема никаква реакција на промената на марамиците, па ќе си продолжам со нив. А за газето вообичаено го користам витаминскиот крем на Бекутан, со портокалов капак е кутијата.
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  1.162
  Пол:
  Женски
  ^ Јас ги користам Pampers Sleep and Play (порокалови) и сум ептен задоволна. Не е точно дека немаат еластични лепенки. Кога ќе ги потрошам во план ми е да ги пробам тие што се понови со камилица мислам дека се (во некоја драп боја ) и сакам да видам зошто се дупло поскапи од другите. Ќе ви кажам какви се и дали вредат за парите :)
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  Sleep and play 1 i 2 se so rasteglivi lepenki a od 3 pa nagore so obicni.Jas koristam 3 i mi se super.Sin mi e na adaptirano mleko i mocka obilno a nikogas ne mi propustaat.Jas sum zadovolna, a tie sto sakaat da probaat neka si kupat malo pakovanje.A da i odgovoram na Nesa deka tie so kamilica se stvarno podobri, imaat posiroki dupcinja na pampersot i ja vpivaat i tecnata stolica zatoa se i duplo poskapi.
   
  На nesa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.684
  По сменети многу памперси, решение за мојот немирко и мочко најдовме во Дајперс. Не пропуштаат ич.Откако ги користиме не се пропуштиле, а се случило и да е целиот измочкан или искакан,ама надвор од памперсот нема.
   
 12. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  157
  Ние почнавме со Памперс и задоволна бев, ама ми беа скапи, па продолжив со кан бебе. Еднаш ги сменив на Бекутан, ама многу ми се како картонски, груби, а не се баш евтини. Ми ги препорачуваат Дајперс, па можно е да се префрлиме на нив или на ПУфиес, некако кан бебе нон стоп ми е водена во бодито долу.
  А за влажни марамици од почеток Бекутан, добри ми се, имам други пробано или се многу парфимирани ил не бришат или танки. Си велам фреш&фреш по предлог на Аннатх да земам да ги пробам, ама ако се поевтини, а добри, инаку не ги менувам засега Бекутанот.
   
 13. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.684
  Земи си дајперс. Колку и да има мочано бебето, никогаш до сега ми немаат пропуштено. Само три-четири пати беше мноооооогу искакан и имаше од страната истечено, зошто немало веќе каде да оди :lol:
   
 14. ANGEL1

  ANGEL1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
  Jas koristam za moeto malecko Violeta od samiot pocetok i dosega sumzadovolna, ima godina i pet meseci a dosega nema prokisnato voopsto , a se sslucuva navecer i po 12 casa ist pampers da nosi! Me plasea posto sekoj e so razlicni iskustvo, ama licno jas sum zadovolna. Sega se ucime na noksirce ;)
   
 15. mia9184

  mia9184 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  324
  Допаѓања:
  278
  Пол:
  Женски
  И јас " гласам " за Дајперс . На почетокот кориристевме Кан бебе ,но потоа ги сменија и почнаа многу да пропуштаат, пробав се и сешто и на крај се одлучив за Дајперс. Моето синче има веќе 2 години и сеуште ги користиме . Јас лично сум задоволна и од цената и од кавалитетот . :)
   
 16. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.731
  Пол:
  Женски
  Колку се дајперс и каде ги има ????
   
 17. mia9184

  mia9184 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  324
  Допаѓања:
  278
  Пол:
  Женски
  Секаде ги има , во Веро , Тинекс, во Кам ,Зегин. Најевтини ти се во Зегин и во Кам . Незнам колку точно беа ,ние користиме 4 ,во пакувањето има 58 пелени и се околу 660-670 денари.
   
  На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.510
  Допаѓања:
  141.407
  Пол:
  Женски
  И јас сега се мислам да ги пробам Дајперс, поефтини ми се од Пафис. Инаку, од Пафис дефинитивно сум најзадоволна - ниеднаш досега не ми пропуштиле, фала Богу, дури ни ноќе ( а не го преслекувам ноќе никогаш). Ама бр.5 од Пафис ми се поскапи - 58 парчиња се некаде 820-830 ден. Но, ќе видам како ќе биде, сега засега уште тераме со бр.4.
   
 19. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Дали Pufies ги има во Зегин?
   
 20. barbiegirlll

  barbiegirlll Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  17
  Ние користевме бекутан па ги сменивме зошто беа многу крути а исто такви се и виолетата.Потоа почнавме со канбебе но како расте детето се повеке и повеке пропуштаат,за дајперсот малку ги искористивме но ке се вратиме на нив повторно.Инаку за навечер си купивме памперс оригинал и му ставам ноке зошто во денот го пресоблекуам по 6 7 пати и не ми прокиснува воопшто.