1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобри пелени

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 6 мај 2010.

  1. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.028
    Пол:
    Женски
    Жити се објасни ми зошто мора нагоре? Оти така рекле старите?
     
    На Mother of 2boys и Tiny Love им се допаѓа ова.
  2. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.655
    Допаѓања:
    6.662
    Пол:
    Женски
    Мене мајка ми ова ми го кажа.
    И искрено јас не наоѓам некој медицински податок зошто нагоре.
    Првото ми е женско и сега ми се запна женава ставај му го нагоре, еднаш го ставив се испомоча цел и веќе не го ставам.
    Знае некој зошто нагоре уопште?
     
  3. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    2.063
    Допаѓања:
    4.437
    Пол:
    Женски
    И мене ми велеа така демек да му растело право :rofl: ама ко ќе видиш јас ке го наместам нагоре ај и пелената ко шо е широка во тој дел тој пак си се враќа надолу како шо треба :D и збореа после уште едно 15 пати видоа не видоа престана да зборат. И еве го 5 години е таман му е ништо не му фали шо не му беше "нагоре" наместено.
     
    На DaisyDream и Tea SK им се допаѓа ова.
  4. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    644
    Пол:
    Женски
    Мајка олабави малку. Мене два различни педијатри ми рекоа да му се крева нагоре, со секоја пелена. Причина ми имаат дадено дека мокрачата што ја испушта ја пушта директно на јајцата, плус ако не го кренеме нагоре го лепиме за јајцата надоле со пелената, тоа може да доведе до ранички на едното јајце
     
    На DaisyDream, twoB и Tea SK им се допаѓа ова.
  5. i13dk

    i13dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    822
    Јас од муабети вакви си прашав доктор и ми рече не, нормално надоле спуштено како што си е, така си се става пелената. Никогаш не сме имале проблем со кожата околу курето или тестисите, ниту пак ми се испомочал или протекла пелената. Башка и во болница кога го преслекуваа, никој не го креваше курето нагоре.
     
    На Mother of 2boys и Tea SK им се допаѓа ова.
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Мајка во пелена кога моча таа цела се полни со мокрача јајцата им се сварени внатре од мокрачата. Дали ќе биде директно мокрачата или стоена ќе биде исто е затоа и се става крема за да нема потпарување.
     
    На Калатеа, Tea SK, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    644
    Пол:
    Женски
    Во ред е, јас само кажувам што ми е кажано. Не ми се допадна само нападот со “жити се, објасни ми”…
    И мене ми било нелогично, но често пати имам слушнато да им се крева нагоре. И јас не го кревам постојано, кога како ми дојде, но скоро секој лекар ме советувал да му се крева пред лепење на пелената.
     
    На DaisyDream, twoB, Tea SK и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.569
    Допаѓања:
    99.231
    Пол:
    Женски
    Врска нема муабетов. Пеленит не се тетра пелена па стегнато да стои, се спушта одма. Башка што мочката оди насекаде, не оди само на едно место. Некогаш стварно не можам да поверувам дека млади луѓе веруваат во овие работи. 2 машки имам, ниедно никогаш нит ранички имало, нит криво му растело, нит проблем. Не користам никакви креми на мењање пелена па пеленска регија им била секогаш стакло чиста.
     
    На Mother of 2boys, Tiny Love, Tea SK и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    644
    Пол:
    Женски
    М
    Мајка ти веруваш во едно, некој во друго, немора во се да бидеме согласни :)
    И можеш да имаш и 10 машки деца, твојот пристап спрема нив е само твој, мојот е само мој. Ќе постапам како што сметам дека јас е правилно.
     
    На twoB му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.569
    Допаѓања:
    99.231
    Пол:
    Женски
    Може да веруваш но не и да има логика. Има разлика. Родители сме и треба малку повеќе да размислуваме со разумот од слепо верување па да и набиеш на некоја мајка овде грижа на совест зошто не дигала куре на дете. Малце со осет.
     
    На Mother of 2boys, Spidy и TammiB5 им се допаѓа ова.
  11. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    644
    Пол:
    Женски
    Секако, родител си повеќе размисли и читај внимателно - никаде не нагласив дека мора и да набивам грижа на совест. Убав ден мајка :sun:
     
  12. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.655
    Допаѓања:
    6.662
    Пол:
    Женски
    Хахахахахаха причинава еј.
    Па и надоле ако е, е право, не му го местиш на страна.
    Се пресмеав жими све :D
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.569
    Допаѓања:
    99.231
    Пол:
    Женски
    Ако веќе се инатиме... Убав ден и на тебе.
     
  14. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    644
    Пол:
    Женски
    Ако споделам мислење што го имам од стручно лице добиено, не треба да го споделам зошто може да предизвикам на некоја мајка грижа на совест дека не го кревала? Сама си свесна колку нелогичности се споделени на форумов, секоја мајка знае што е најдобро за своето бебе, според тебе може не е логично за некој е… јас не напоменав што мора да се прави туку какво мислење имам добиено до сега. И како последно можеш да дочиташ дека и јас сум таа што не го прави тоа постојано туку имам добиено совет мајка. Не е до инает :)
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Не се карајте безвезе.
    Има педијатри што викаат давај вода на новороденче некои викаат не се дава.
    Има ортопеди што викаат ставај широк повој и на 50+ степени, а има некои и што не викаат така. И други работи да не набројувам, се разбираме.

    Дали ќе слушате или не доктор ваше е само се што ќе каже доктор не е точно секгаш затоа е ствар на родител како ќе го гледа своето дете верувам дека ниеден родител не би му мислело лошо на своето дете освен ако нешто е пореметен.
     
    На FitGirlK, DaisyDream, Fenix05 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.028
    Пол:
    Женски
    Не нападнав туку се чудам. Членката кажа категорично дека мора да се крева нагоре. Побарав објаснување ако има. Секое добро мајка,не сме дојдени овде за кавга туку за совети.
     
    На TammiB5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. twoB

    twoB Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    73
    Не, оти така рекле педијатри и уролози.
    Впрочем тргни од таткото на детето после мочање како си го мести во гаќи.

    На крај на денот твое бебе твоја одлука, и 300 објаснувања да ти пишам ти си таа што одлучуваш за твоето.
     
    Последна измена: 9 јули 2024
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Пелена е широка и нагоре не стои освен ако не го облечеш во мелна(тетра) па во чвор да го врзеш. Машко кога носи слип гаќи го става на страна, ако е во боксерки не може толку исправено да го држи па им е надоле.

    Машките кога ќе почнат да растат им се земаат слип гаќи од причина што кога креваат да избегнат кила да им се направи тој предел да биде стегнат малце.
     
    На Mother of 2boys и TammiB5 им се допаѓа ова.
  19. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.618
    Допаѓања:
    33.721
    Пол:
    Женски
    Бејби лов 2 која се цена во Дм?
    Може некој да ми пушти слика како изгледаат ,? Дали се истите со овие тука у Германија.
     
  20. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.164
    Допаѓања:
    1.235
    Пуфис како сте задоволни, дали кма 2ка? Ние користиме Памперс , од виолета не сме задоволни