Форумџика на годината 2020

Најдобри пелени

Дискусија во 'Бебе' започната од Rossana, 6 мај 2010.

 1. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Дали некоја од вас ги има користено Mamia пелените кои кај нас се продаваат како Швајцарски пелени? Имам дома моментално пакување од 30 парчиња па ќе видиме како ќе се покажат. Има некоја искуство со овие? :^)
   
 2. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.731
  Пол:
  Женски
  Мајки ве молам за мала помош :) Некоја да знае точно каде има Дајперс пелени ,но од најмалите од 2 или 3 килограми што се???? Се утепав од барање низ Скопјево (Тинекс,Зегин,Кам) и не најдов :^)
   
 3. katpa628

  katpa628 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Провери во Рамстор!
   
  На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
 4. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Да ви кажам Пафисот како да почнаа да ми пропуштаат од страна. Секое менување пелена ни стана пресоблекување. Се изнервирав дури. Вчера кога ја пресоблеов малата не поминаа два часа она како што мочкаше буквално се' излезе надвор, и сопругот како што ја држеше дури ја осети и вика абе како да мочка, чувствувам топло, кога ќе видиме таа утоп и тренерката на сопругот дури мокра малку беше. И онака ми се при крај, па повторно земав Pаmpers Sleep&Play зошто со нив немав никаков проблем... а и имаат одлична цена.
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.510
  Допаѓања:
  141.407
  Пол:
  Женски
  Мали да не и' се? Ама штом веќе си зела Памперс, добро е. Само гледај да не ти даде реакција, бидејќи некогаш знае кожата да изреагира на промената на пелените.
   
 6. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Памперс користев пред Пафисот, истиве Sleep&Play, па кога сменив на Пафис немав реакција, се надевам ќе нема и сега. Инаку, не и се мали, напротив, некако чудно и стојат, она внатре што е како заштитно материјалче со ластиче за да не излегува надвор изметот, како да и е широко и изгледа затоа излегува? Со Памперсот, исто 2ка, немам таков проблем, баш и лежат уз телце...а баш ми правеа ќеиф Пафис, ама изгледа не се за нас... Сега додека да ги дотрошам ги ставам преку ден, а навечер, нееема шанса... зошто знаат после два саати да ни пропуштат, а камоли повеќе време да пројде. :?: Ми здосаде, во најмала рака на секое пресоблекување тетрата е мокра, а добро е ако е само таа... ужас.
   
 7. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  157
  За швајцарските и јас од две мајки имам слушнато дека биле задоволни, а и поевтини пелени биле. Јас ги сменив на Дајперс и при крајот на пакувањето и се појави осип на препонот и точкички црвени, па и една флекичка меѓу газето. Дали од памперсот беше или реакција на храна не знам, ама пак ги вратив на кан бебе, не сакав сто пати да и ги менувам.
   
 8. Mama90

  Mama90 Активен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2012
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  9
  Памперс и кан бебе дефинитивно.
   
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.996
  Допаѓања:
  77.403
  Пол:
  Женски
  Пред некој ден земав Памперс внатре со 50 пелени, со зелена опаковка се и вторито ден ми пропуштија навечер креветот жива вода беше :| инаку си ги користеме често овие и претходно сум пишала на темава дека сум задоволна [​IMG]
   
 10. barbie1511

  barbie1511 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  5
  Ние имаме искористено повеке вида на памперси и според мене најдобри се бекутанот воопшто ми нема прокиснато од нив 5 саата е со ист памперс и мака нема.Инаку имаме пробано со дајперс,памперс оригинал,канбебе,виолета.Сепак памперсот оригинал не се покажаа воопшто како најдобри како што ги рекламираат постојано детето ми прокиснуваше.
   
 11. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.673
  Допаѓања:
  148.658
  И за двете деца имаме користено памперс оригинал и задоволни бевме.Секој денар се исплатеше ,бидејќи ниту еднаш не протече ниту пак се случи да им се вцрват газињата од мокраќата која не се впива скроз како кај некои други пелени.
  Е сега поскапи се од другите,ама за децата се најдобро.
   
 12. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.680
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Случајно пробав овие пелени. Треба да кажам, дека не се никак лоши. За производство пишува дека се од ЕУ. Лепките се исто разтегателни како на Памперс и Пуфис. Имаат во пакетот и кесички мали, во кои се ставаат користените пелени. Задоволна сум. Не пропуштаат, не праваат црвенило и мал пакет од 27 пелени е 300 денари, а голем пакет е 700 денари. Ефтини се, а се многу добри! Мислам да продолжам со нив...
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.510
  Допаѓања:
  141.407
  Пол:
  Женски
  А каде ги купувате овие пелени? Јас преку ден му ставам на малиот Baby Smile пелени, и ми вршат работа, а преку ноќ Pufies - што си е сигурно, сигурно си е. Baby Smile се грчки, без еластични лепенки (за послаби деца, не за буцковци :D ), и 50 парчиња се 400 ден. А памучни се, меки, ептен се убави.
   
 14. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  Само Pufies и дење и ноње,никогаш не пропуштиле и многу се меки :) еднаш мм купи canbebe и никогаш повеќе,како најлон се многу се крути,а гледам повеќњто ги користат нив.Малата е алергична на секаква козметика бекутан па и на пелените од бекутан
   
 15. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.873
  Допаѓања:
  58.958
  Пол:
  Женски
  Јас користам eco-biodegradable пелени, мој мал придонес за зачувување на планетата.
  [​IMG]

  Во Мк можеби сеуште не преставува проблем отпадот од комерцијалните пелени, меѓутоа тука веќе преставува огромен проблем.Годишно во отпадите завршуваат над билион пелени на кој им треба неколку векови да се распаднат, а во процесот на распаѓање испуштаат отрови кои ја контаминираат земјата а со тоа и подземните води.

  Пелените кој што ги користам за син ми се распаѓаат сами во рок од 6 месеци, не се избелувани како комерцијалните пелени, не се користи хлор во нивната изработка и се правени од 40% рециклиран материјал.
  Негативната работа е што не се достапни во секој супермаркет ги има само на неколку продажни места во градот (а градот е голем колку пола Мк) и цената им е за 20-30% поскапа од комерцијалните пелени.
   
  На Li0ness, Bozica1980, nesa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.226
  Пол:
  Женски
  Со синчето ги исфрливме пелените уште пред една година ама искрено имавме многу мака со пелените. Почнав со Бекутан и ги користевме 3 - 4 месеци па потоа дојде летото а тие се искрено покрути пелени па почнав да му ставам Памперс. Памперсот пропушташе неверојатно многу. Незнам зошто ама секоја вечер детенцето беше жива водаа. Ги пробав и Дајперс и Виолета и искрено мислам дека се за никаде па сосем случајно ги видов Канбебе. Маж ми се противеше да ги земиме бидејќи се многу ефтини па демек нема да бидат добри ама се покажа спротивното. Се до крајот останавме со тие пелени, газенцето му беше чисто, убаво мирисаат, и никогаш не пропуштија.
   
 17. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  631
  Пол:
  Женски
  Од раѓање само Памперс и многу сум задоволна.
   
 18. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Ние користиме Pampers Sleep&Play и задоволни сме :) Не се ни многу скапи, а никојпат не ми откажале љубов. Се мислам да ги пробам Canbebe не се скапи во Зегин, ама ќе видиме. Имам уште едно џамбо пакување од Pampers-от, па потоа ќе мислам :)
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. SuNsHiNe989

  SuNsHiNe989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  193
  Ние користиме Пуфис преубави се меки никогаш до сега не ми пропуштил.. додуша сега се поскапи ама не ги менувам дефинитивно. Колескава ми ги фали многу Виолета беле убаво и не биле многу скапи користи некој од вас Виолета???
   
 20. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  191.726
  Пол:
  Женски
  Малку настрана од темата, но по колку пелени во просек менувате во текот на денот?
  Инаку и јас користам sleep&play од pampers и сум супер задоволна и од цената и од квалитетот.
  Купив еднаш Виолета и еднаш Дајперс, не се лоши но се покрути во однос на памперсот.