1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобри филмови на сите времиња

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Krisi, 13 мај 2010.

 1. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Еве една тема за љубителите на филмската уметност. И кога велам филмска уметност, не мислам на разните предвидливи глупости кои ни ги сервира Холивуд секодневно за профит, туку за филмови кои се култни, кои оставиле белег кај многу луѓе, потикнале многу дискусии, филмови кои се за сите времиња. Би сакала во оваа тема да пишуваме за филмските класици со мала рецензија, но без спојлери( не кажувајте што ќе се случи,туку кратко сиже) нормално.Зошто некој филм е вреден,по што е толку посебен и сл.
  Ве молам да не ја упропастуваме темата со некои смешни филмови што тука не им е местото,Final Destination, Harry Potter,A Walk to remember и слични мелодрами и патетики. Еве јас ќе почнам.

  The English Patient
  [​IMG]

  Филм на Ентони Мингела, кој во 1996 година зема 9 Оскари, меѓу кој и оној за Најдобар филм. Прекрасен филм, приказна за безусловната и страствена љубов, која се појавува на најнеочекувано место и време, за време на Втората Светска Војна.Моќна љубовна приказна која никого нема да го остави рамнодушен, проследена со фасцинатна фотографија и уште подобар soundtrack.
  Медицинска сестра негува целосно изгорен човек, кој преживеал авионска несреќа и воопшто не се сеќава на своето минато. Во текот на филмот сонува или има флешови со кои полека се враќа во минатото, и филмот ве води во период од 10 години од неговиот живот.
  Улогите се на Ralph Fiennes ,Juliette Binoche, Kristin Scott Thomas и Willem Dafoe.
  http://www.imdb.com/title/tt0116209/
  [youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/WPKpU14Kqqw&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/WPKpU14Kqqw&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Би го спомнала ТИТАНИК зошто навистина е филм на сите времиња и нема кого не остава нерасплакан и пак да го гледам нема да ми здосади.
   
 3. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  На peperutka20 и ikicaa им се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.885
  Допаѓања:
  198.223
  Пол:
  Женски
  Casablanca, со ненадминливиот Хемфри Богарт, и прекрасната Ингрид Бергман
  [​IMG]

  Одвеано со виорот (Gone with the wind), со Клерк Гебл и Вивиен Ли
  [​IMG]

  Граѓанинот Кејн (Citizen Kane) на маестралниот Орсон Велс
  [​IMG]
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Супер филмови,култни, единствено го немам гледано граѓанинот, а знам дека е еден од најдобрите ;)
   
 6. Pinar

  Pinar Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  1
  twilight i twilight new moon mora da gi gledate...sega kje izleguva i tretiot del twilight eclipse
   
 7. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  6.613
  Пол:
  Женски
  A walk to remember,Titanic,Леси... и многу други филмови
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  ^ Еј да бе! Фала што ме потсети на Леси. Порано нон-стоп го даваа на една од нашите локални телевизии, не го пропуштав!! Ептен убаво филмче.
   
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  The Usual Suspects
  Spy Game
  Slumdog Millionaire
   
 10. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  twilight и titanic мислам дека нема човек што ги нема гледано барем еднаш.
  посебно титаник филмот стана онака епски :D
   
 11. The.Fame.Monster

  The.Fame.Monster Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  24
  АРмагедон :inlove:
   
 12. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Прочитав погоре дека некој го спомнал и twilight. Се, се ама twilight e последниот филм кој заслужува да се најде во темава. No offense :hai:
   
  На sajonaramucaca, WildCherry, tigerlady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  ^ Agreed :)
  Иначе за темава, не знам дали некој го има веќе спомнато... Гладијатор.
   
  На sajonaramucaca и BoaVista им се допаѓа ова.
 14. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  The pianist(со Адријан Броди) :inlove:
  [​IMG]
  The sting...
  [​IMG]
  The good,the bad,the ugly...
  [​IMG]
   
  На sajonaramucaca, LivingGlam и Hopeful им се допаѓа ова.
 15. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  најгледани не значи и најдобри нели :D
  еве јас ќе го издвојам овој, нема тинејџер на светов што го нема гледано
  [​IMG]
   
  На sweet-cherry, janie и Hopeful им се допаѓа ова.
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.588
  Допаѓања:
  31.663
  Пол:
  Женски
  Го имам гледано филмов многу пати и прекрасен е. Го имам во компјутер и кога можам го гледам.
   
  На ikicaa му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lady-Sweet

  Lady-Sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  90
  На sajonaramucaca му/ѝ се допаѓа ова.
 18. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Перл Харбор!!! :inlove:
  [​IMG]
   
  На mileystar, SashaFierce, ludoto19 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Fight Club
  The Silence of the Lambs
  Forrest Gump
  Requiem for a Dream
  Amadeus
  Gladiator
  Rounders
   
  На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.295
  Пол:
  Женски
  Се сложувам со вик4е, Перл Харбор дефинитивно!!! Мене барем многу ми се допадна, а и бааги си поплачав ;(
  И уште John Q и The notebook
   

  Прикачени фајлови:

  • the-notebook-poster1.jpg
   the-notebook-poster1.jpg
   Големина на фајлот:
   51,6 KB
   Прегледи:
   389
  • JohnQ.jpg
   JohnQ.jpg
   Големина на фајлот:
   147 KB
   Прегледи:
   385
  На mileystar, SanjaKirchner, figgiMK и 1 друга личност им се допаѓа ова.