1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најлонска фолија при вежбање

Дискусија во 'Фитнес' започната од zvezdena-devojka, 21 февруари 2012.

 1. zvezdena-devojka

  zvezdena-devojka Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Имам слушнато од многу како се фалат со зголемени резултати од вежбањето ако се обвиткаат критичните делови од телото со најлонска фолија.... Искуства, мислења, препораки.....
   
 2. Fallin-ForHisSmile

  Fallin-ForHisSmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  179
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Искрено, никогаш не сум пробала вакво нешто, а имам слушнато дека имало поголеми резултати поради поголемото потење на "критичните" делови.
  Ми даде идеа и ќе почнам да се обвиткувам со фолија кога ќе вежбам :D . Ќе пишам резултати :)
   
 3. sakamte

  sakamte Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  15
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  јас имама кориетно најлонска фолија при вежбање и трчање и многу помага за брзо слабењење на тие делови каде сакаш,но исто колку е корисно толку е и штетно ,пр ако ја користиш фолијата на половина тоа нема да и се допадне на бубрезите :o
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Мислам дека е ист ефектот со и без фолија, немам користено, но мислам така од причина што повеќе тоа зависи од самите вежби, конкретно ако се за слабеење, а и се е до тоа колку човек е упорен во тоа што го замислил, што си поставил одредена цел и има тенденција да ја оствари истата.
   
 5. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Еднаш ставив фолија околу стомакот при правење вежби, чисто да видам дали ќе испотам побрзо.
  Кај мене немаше ефект. Ја носев 10 минути и ја извадив бидејќи претерано многу ме чешаше.

  Ух, сега само што помислив почна да ме чеша стомаков.
  Колку беше гадно, не би ставила никогаш повеќе. :devil:
   
 6. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  1.706
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Па зависи за какви вежби ке ја носиш.За стомачни и некој вежби за зацврстување мислам дека нема ефект.Само за кардио вежби,кои се вежбаат со поинтензивна брзина и така се потиш целата. Како што кажаат погоре колку е корисно толку е и штетно вежбањето со фолија
   
  На babybelle му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Cakica

  Cakica Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  589
  Допаѓања:
  7.664
  Пол:
  Женски
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  летово трчав малку да ја средам линијата и носев ама од неа само се исипав целата така да не ја препорачувам
   
 8. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.668
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Мислам дека "подобрите" и "побрзите" резултати од вежбањето со фолија се повеќе на психолошка база и пред се заради изгледот на кожата по вежбањето која станува помека и помазна. Потта која излегува од телото не испарува, туку останува внатре и нам ни изгледа дека многу сме се испотиле и сме испотрошиле многу калории и согориле масно ткиво. Всушност, освен што сме изгубиле вода и "загушиле" кожата (со многу веројатни последици), ефектот од вежбањето е скоро ист.

  Кога веќе спомнувам последици, освен бубрезите, сум слушнала дека носењето фолија при вежбање предизвикува синдром на полицистични јајници. Не знам колку од ова е точно, но доволно е за да кажам едно големо (и дебело) НЕ за овој начин на дополнително согорување на масно ткиво. Можеби резултатите од редовното вежбање ќе дојдат малку подоцна отколку на овој начин, но барем на подолги стази се подобри, поздрави и посигурни.
   
  На mimiiiii, TheIdealMe, L-enna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Јас кога трчав лани обавезно на себе имав појас за слабеење, најлонска фолија до сега немам користеноа, али и не би користела. Појас пак би користела бидејќи многу ме потеше околку пределот кај стомакот и ме држеше доста затегнато :)
   
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Не, затоа што не вади масни наслаги, не предизвикува никакви посебни ефекти. Ја вади водата од организмот и предизвикува дехидратација пред се.
   
 11. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.822
  Допаѓања:
  20.062
  Пол:
  Женски
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Јас носам појас за слабеење демек :) кога вежбам на орбитрек, го носам на стомакот, поточно ми фаќа од под гради до долу под папок широк е :lol: но не го ставам секогаш.
  Го носам над памучна маица и потта се впива во маицата, и досега не ми се случило нешто непосакувано, незнам дали се слабее повеќе, ама знам дека се потиш повеќе со појас откоклу без појас, најлонска фолија немам пробано и не планирам ;)
   
  На nela.oh му/ѝ се допаѓа ова.
 12. zvezdena-devojka

  zvezdena-devojka Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  jas pocnav da vezbam so najlonski helanki koj gi nosis nad helanki potenki,obavezno pod niv da imas nesto pamucno za da potta se apsorbira i na toj nacin ne se stvara celulit a i da ne dojde do pogolemi problemi so zdravjeto.
  [mod-kirilica:2aijq4eg][/mod-kirilica:2aijq4eg]
   
 13. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.798
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Не. Затоа што не е природен материјал, кожата не може да диши, пречи и шушка при вежбањето.
  Најубаво вежбање е во комотна памучна облека. ;)
   
  На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  10.059
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Еднаш реков ај ќе пробам со појас за околу стомак....иии никогаш повеќе :) се исфрлав, се убив од чешање и не ми падна на памет да ставам пак такво нешто на мене.
   
 15. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.700
  Допаѓања:
  130.192
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  И јас еднаш се изнафрлав од најлонска кеса.
  А кожава вообичаено ми трпи глупости, значи ова со најлонот било стварно многу!
   
 16. E...V...I...L

  E...V...I...L Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  468
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Не сум размислувала за ова. Но мислам дека не е препорачливо..
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Сум чула дека има многу ефект, јас деновиве вежбам на степерот и ставам фолија, вода тече од мене, али одма под туш.Па ќе видиме ефект.
   
  На babybelle му/ѝ се допаѓа ова.
 18. gossip-girl

  gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  218
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Јас имам хеланки од Та на на, чуден материјал се, најлонски, од под градите до под коленицата се. Ги носев кога трчав, се потев како стока, на тоа жешкото, јас со 2 пара панталони, па и плус овие најлонскиве, комедии. Под нив мораш да носиш нешто што ќе ја апсорбира потта, јас носев хеланки, па најлонските и одозгора тренерки.
  Имаше резултати, но јас не бев баш упорна, нели кај мене е секое чудо за три дена и така траеше мојот тркачки маратон само месец дена :D
   
  На nekoja85 и ANELIJA им се допаѓа ова.
 19. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Има ли некој искуство за симнување стомаче, со возење точак и фолија при возење?
   
 20. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  1.049
  Најлонска фолија при вежбање Да или Не?

  Имам најлонски хеланки и кога правам вежби со тегови не ги користам,ги носам само за на орбитрек :)