1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најмилите во лето - совети за нега и грижа во летниот период

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 25 април 2013.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    Мојов има тен и кожа на татко му и под сенка фаќа боја :D еве што шетаме надвор периодов рацете(дланките) веќе му поцрнети и горе позади кај вратор малку... има бебешки на Чико 0+, земи си такви :) и немора 50 фактор, тој е за кожата од најјако сонце да ја заштити, значи со повеќе хемија.. а секако на толку јако не ги изнесуваме, доволно е 30 :)
     
    На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    bas mislev da go zemam toj na Chicco da. A moeto bebe na dvajca temnokozi roditeli na baba mu se metna belo e ko sneg:D (mm me zeza, veli se rodi vo najsneznata zima, i e takva snezno bela, zosto trebase da ja krstime Snezana, (po sveki) , no izbravme drugo ime :D
     
    На irena.1 и mariz им се допаѓа ова.
  3. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    Незнам дали е за овде прашањето ако не преместете го слободно. На одмор ќе одиме во грција, од која вода за ад земате? Или си носите пакет од тука? Ние ќе видеме 8м тогаш па полесно е од таму да земам ама која? :?:

    Неможам да се редактирам уште нешто да прашам, со што ги брцкате во море бененцата, јас голо несакам не ми иде некако 8м ќе биде...
     
    Последна измена од модератор: 2 јуни 2017
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Ако е топла водата зошто да не голо?
     
    На ^angel^ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Вода флаширана каква што пиете вие ќе даваш и на бебето. Тука во Грција водата е поефтина од Мк, еден пакет од 9 литра или 6 шишиња по 1.5 л е 1 евро, на промоција се наоѓа и за 0.80 центи па така да не ти се исплаќа да носиш и вода од Мк. Овде скоро се во супер маркет е исто со цени како во Мк па дури и нешто поефтино, нон стоп ставаат промоција на многу производи.
     
    На ^angel^ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Син ми беше година. Се бањаше гол или со маичка горе ( ако сонцето беше појако)
    И кога ке излезе од вода суво маиче или гол горе зависи кој период од денот е, и купачи или гакички. Грозно ми беше да го оставам гол, зошто песокот е полн со прашини, губренца, а тој не седеше мирен на лежалка, туку ровареше по цела плажа, се валкаше во песок, копаше.
     
  7. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Tuku da ve prasam, za 5 mesecno bebe treba li ocila za sonce? Ako da, kade da najdam najmali, gledav vo Zara ama imase samo M i L i golemi mu bea.
     
    Последна измена од модератор: 2 јуни 2017
  8. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    ....a vo vrska so ocila za tolku malecko bebe jas mislam ne, ke mu stavis kapce so kozirka da mu pravi senka i na ocinjata. Zosto usickite uste im se mekicki im rastat, pa da ne gi opteretuvas so ocila...sto znam, jas taka mislam....
     
    Последна измена од модератор: 2 јуни 2017
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Odi vo enci menci ima na chico 0+ skoro 1000 den se. Jas sakam da mu zemam na mojot ama mislam ke gi vadi 11m е.
     
    Последна измена од модератор: 2 јуни 2017
  10. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Јас му земав на бебуш ночари за сонце за зезанција у ДМ 150 ден,а пишува дека се со највисока заштита.. материјали според ЕУ стандарди,ама мејд ин Чајна 8) малце големки се за 4 месечно бебе зависи може да се виткаат рамките.
     
    Последна измена од модератор: 2 јуни 2017
  11. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Iii super, mnogu eftini. :o 1000den mi e mnogu da dadam za najmaloto brojce zosto kojznae kolku pati ke mu gi stavam. Ne mi tekna da poglednam vo DM, ama ke poracam da mi kupat. :)
     
    На Grungie му/ѝ се допаѓа ова.
  12. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Совет мајки што да си понесам од мини аптека за бебе за на одмор?
     
    На kavadar4anka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Koga ke odime na odmor sinmi ke bidi godina I nekolku meseci e sega se mislam za na plaza I za vo voda golo ? Imam slusna to imalo peleni za vo voda?
     
  14. Selest

    Selest Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Ние планираме сега да појдеме на краток одмор со бебушка наредна недела. Од домашна аптека секогаш носам ефералган, бруфен, летизен, електролит, пробиотик и нерастворен оспен за секој случај.
    Од млекава, креми со заштитен фактор да не остава бело што користите а да нема толку гадости во него?
    Само да не е Нивеа, Бекутан и слични на нив тоа на дете не мачкам никогаш.
    Дали некоја користела нешто од Дм?

    @S.Snezana има пелени за во вода во Дм на Babylove
     
    На Saraa и S.Snezana им се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам, капки против болка во уво, нешто против комарци, нешто за убоди од инсекти.

    Спф крем на бебе не се мачка, инаку јас имам користено на Санденс од ДМ за дете, спф 30, солидно е. Има и на Алверде спф крем за деца.
     
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Мајки мускули за пливање за дечињата ќе носите ли?
    Големава ќе биде 2 год. Не знам за толку мало дете дали има и дали воопшто има логика да и ставам.
    Купив гума, ама се мислам и мускули плус дали да зедам.
     
  17. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    A onie gumite so streicka dali se za 8m bebe?
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Мојата не носела никогаш ништо
    Јас ја држам во вода или мм

    Во гума пробав несакаше
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    Мојов како што е склетџија за се и сешто (капи, наочари), верувам дека и мускули нема да сака да смисли. Гума е доволно, особено оние убаво да може да седне во гумата, доле што се со дупки за нозе, но да е длабока како дубак.. не рамна како оние количките што се со воланче (имам таква се превртуваше од неа).

    @^angel^ само да гледаш да виси тоа доле, да не е рамно со гумата (да биде нешто како седиштето на дубакот што виси).. зашто од тие рамните како чамче што се и само дупки за нозете може да се превртува...
    Е од оваа како кола да мрднеше одма се превртуваше, а од другава презадоволна сум (intex), таа ја препорачувам.. :)
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 7 јуни 2017
    На kavadar4anka, Saraa, S.Snezana и 3 други им се допаѓа ова.
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Лани кога бевме на море малата имаше 22 месеци, имавме мускули но не ни вршеа работа, детето пропаѓаше цело време. И да поплива малку се замараше и бараше во раце. Деца поголемки од неа беа со гума. Затоа за оваа година си земав гума(плус мускулите ке си ги носиме) :)