1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најперспективен факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од Annika, 27 јануари 2010.

 1. Annika

  Annika Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  63
  На кој факултет студирате, го завршивте или би се запишале на него и ЗОШТО ?
  Кој според вас е лесен, а кој тежок факултет?
  Со кој факултет според вас имате ПЕРСПЕКТИВИ ЗА ДОБРА РАБОТА?
  Дали би го смениле изборот на факултет кој го направивте ако можевте?
   
  На Ema -eme му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Планирам да се запишам на Филолошки и тоа за англиски јазик затоа што тоа нешто за кое од мала имам интерес и уживам кога го учам. Едноставно не ми претставува замор.
   
  На Toxicna, doiwannaknow, Annchyy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457
  nema LESEN fakultet !! Za se treba sednuvanje i zagrevanje stolceto za nekoi pomalce za nekoi poveke ! Sekoj si odbira fakultet spored zelbata sto saka da studira i sekako spored moznostite ! Jas sum na drzaven fakultet i nikogas ne bi odbrala privaten ! Za rabota perspektiva momentalno ne gledam nikakva so ogled na sostojbata vo koja sto se naoga drzavata rabota se naoga no ne bas mnogu..Za fakultetot kade sto se zapisav ne zazaliv i nema da zazalam mozebi pred kolokviumska malce se zalam deka mi e etsko i sl ama toa e normalno i za da ne zazalis treba ubavo da razmislis pred da se zapises :)
   
  На presiosaP и zlatiiica им се допаѓа ова.
 4. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Според мое мислење треба пред се да одбреш факултет кој коренспондира со твоите желби и можности, да учиш она што сакаш. Јас сум задоволна со мојот избор а по вторпат кога би се запишувала би одбрала дипломатија или бизнис менаџмент евентуално ... :)
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.479
  Пол:
  Женски
  Јас не сум задоволна со изборот, ама ич. Зошто не се најде некој на времето да ме поучи да ми речеше- Девојче немој на тој факултет за ништо не го бива џабе ќе ти оди и младоста и нервите и на крај пак ништо ќе бидеш? Тотално се разочарав сега на крај и од факултет и од работа и од се...ако си никој и ништо ќе те шуткаат кој кај стигне. Ако немаш врски во државава учи колку сакаш...Порано си имав златна работа, ама зошто па јас да си имам лесна и добро платена работа? Е не јас морам да се мачам и да гледам сваштарии... Секогаш ќе се најде некој со повисоки врски и тоа ти е. Трпи си! :x
   
  На BossGirl123, Vik'Toriah, MoNaA.CeCe и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160
  Tехничките факултети се најперспективни за во странство а тука не би рекла .
  Јас сум на еден од нив ама глава боли кај се заебав ми се одмили животов.
  И така факултет сега се учи за диплома па да се записувам сега сигурно би било нешто полесно колку да ја имаш.
   
 7. suGarBaby

  suGarBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  112
  Дефинитивно се слагам со RainBow .
  Боље би кажала : Кој учи ќе знае,кој КРАДЕ ќе има !! - тоа ти е тоа Македонија !! :worried:
  Иначе јас планирам да се запишам на правен факултет па ќе видиме шо како ќе иде.. :D
   
 8. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.189
  Пол:
  Женски
  Студирам на ПМФ, и искрено кога би можело да се врати времето, боље ќе упишев медицина....барем за толку учење и мачење, ќе имав звање доктор...со професорскава диплома можам само газот да си го избришам, се знае дека во образование тешко се наоѓа работа. Како тешки факултети сепак им давам предност на природните науки кои се конкретни науки, или поточно на техничките факултети. За лесни неможам да зборам, но општо мислење на сите што сме на државните универзитети (а поготово скопскиов) е дека приватните се каде-каде полесни. Перспективна работа според мене имаат дипломците на електро и машински факултет, а тука некаде е и технолошкиот.
   
  На Vik'Toriah и Princess-Fiona.1 им се допаѓа ова.
 9. leptirce

  leptirce Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  55
  inace jas sum student na tehnoloskiot fakultet 4 god sum inaku da znaev pred da se zapisam kolku e tesok odnosno kolku profesorite si igraat majpat so studentite nikogas ne bi se zapisala i uste nesto dali lici na eden fakultet odnosno smer da imate predmeti koi gi predava samo eden profesor? a za rabota e mnogu tesko . mozebi poveke sreca ke imaat tie od drugite tehnicki fakulteti kako elektro i masinski no ne veruvam dela so tehnoloskiot ke najdat nekoja dobra rabota osdnosno da rabotat po strukata :)
   
  На nikol123 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160
  Socustvo koleske kaj ni bese pametot .
   
  На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
 11. PoisonGirl

  PoisonGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.424
  Пол:
  Женски
  Јас сум запишана на техничка информатика и сега засега добро ми оди,единствениот предмет што ме мачи е тоа мератното програмирање што никако неможам да му ја сватам суштината,ама мора да биде
   
 12. in.love

  in.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  20
  Кај нас мислам дека тешко се наога работа со било кој факултет. Јас сакам фармација ама незнам што би можела потоа да работам. Како аптекарка не сакам, и затоа сега мислам дали да го сменам изборот додека имам време. Совет?
   
 13. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  876
  Пол:
  Женски
  јас студирам правен факултет и мислам дека е перспективен и конкретно за мене затоа што и мајка ми е адвокат па се надевам тоа ке биде од помош.Од тој аспект колку толку сум безбедна да речам ама друго што го упропастува овој факултет е тој кредит трансвер ситем,тоа што не знаат да кажат кога точно ке го завршам факултетот.Какво е бре тоа ти си се запишал на факултет а не знаат да ти кажат колку години треба да студираш и секоја година ги покачуваат партиципациите,така од година треба да платам 1400 евра и тоа на државен!! :x
   
  На Toxicna му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  121
  Јас сум во голема дилема за тоа каде да се запишам.Највеќе сакам јазици и би се запишала на италијански ама не знам за втор јазик кој да го одберам.Го сакам турскиот многу ама не знам дали има таква опција да го студирам и него! Француски,Гемански и Албански ми се најодбивни,нема шанси да ги учам.Ако не можам да одберам јазик што ми се свиѓа ќе си одам на економски,како мајка ми, баба ми , дедо ми...
  А дефинитивно иднината е на ПМФ или Машински ама математика не можам да поднесам!
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  не е обавезно да одбереш втор јазик мислам
   
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.479
  Пол:
  Женски
  Не е обавезно. Можеш онака под Ц да си земеш било кој јазик Лабаво да си го учиш.
   
 17. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.768
  Допаѓања:
  131.032
  А иначе да, можеш и турски да запишеш како втор.

  Јас завршив филолошки, баш заради тоа што се надевав дека ќе имам повеќе можности за работа. Иако навистина ми пружи можности за работа, кога би се вратила назад мислам дека не би го избрала пак. Едноставно не се најдов таму, ни најмалку не се чувствував како дел од средината. Арно сакав математика да учам...
   
 18. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  ne ne ne...nikako! ne se vazni zelbite,vazni se sansite za vrabotuvanje! ako nekoj ima zelba da zavrsi pedagoski (na primer) pravi uzasno golema greska! sto ke mu e diploma za nastavnik koga 10000000000 nastavnici vo drzavata ne rabotat na svojata struka! znaci totalno e promaseno ako se vodime od svoite zelbi! spored mene znacajno e da se sogleduvaat vlijanijata na drugi faktori a najvazen e faktorot ,,vrski i politicka opredelba,,
  A ako veke moram da se opredelam za najperspektiven fakultet smetam deka togas toa se fakultetite za jazik i informatika! mislam deka sekoe vrabotuvanje ja nalaga potrebata da se znae jazik i rabota na kompjuter!
   
  На Hygieia и love.butterflies им се допаѓа ова.
 19. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  93
  RainBow ako moze da sde znae za koj fax stanuva zbor?
   
 20. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  А зошто тогаш се мислиш дали да се запишеш на фармација ако не сакаш да работиш како аптекарка? Што би сакала ти да работиш?