1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најперспективен факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од Annika, 27 јануари 2010.

  1. Annika

    Annika Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    63
    На кој факултет студирате, го завршивте или би се запишале на него и ЗОШТО ?
    Кој според вас е лесен, а кој тежок факултет?
    Со кој факултет според вас имате ПЕРСПЕКТИВИ ЗА ДОБРА РАБОТА?
    Дали би го смениле изборот на факултет кој го направивте ако можевте?
     
    На Ema -eme му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Планирам да се запишам на Филолошки и тоа за англиски јазик затоа што тоа нешто за кое од мала имам интерес и уживам кога го учам. Едноставно не ми претставува замор.
     
    На Toxicna, doiwannaknow, Annchyy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    nema LESEN fakultet !! Za se treba sednuvanje i zagrevanje stolceto za nekoi pomalce za nekoi poveke ! Sekoj si odbira fakultet spored zelbata sto saka da studira i sekako spored moznostite ! Jas sum na drzaven fakultet i nikogas ne bi odbrala privaten ! Za rabota perspektiva momentalno ne gledam nikakva so ogled na sostojbata vo koja sto se naoga drzavata rabota se naoga no ne bas mnogu..Za fakultetot kade sto se zapisav ne zazaliv i nema da zazalam mozebi pred kolokviumska malce se zalam deka mi e etsko i sl ama toa e normalno i za da ne zazalis treba ubavo da razmislis pred da se zapises :)
     
    На presiosaP и zlatiiica им се допаѓа ова.
  4. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Според мое мислење треба пред се да одбреш факултет кој коренспондира со твоите желби и можности, да учиш она што сакаш. Јас сум задоволна со мојот избор а по вторпат кога би се запишувала би одбрала дипломатија или бизнис менаџмент евентуално ... :)
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    Јас не сум задоволна со изборот, ама ич. Зошто не се најде некој на времето да ме поучи да ми речеше- Девојче немој на тој факултет за ништо не го бива џабе ќе ти оди и младоста и нервите и на крај пак ништо ќе бидеш? Тотално се разочарав сега на крај и од факултет и од работа и од се...ако си никој и ништо ќе те шуткаат кој кај стигне. Ако немаш врски во државава учи колку сакаш...Порано си имав златна работа, ама зошто па јас да си имам лесна и добро платена работа? Е не јас морам да се мачам и да гледам сваштарии... Секогаш ќе се најде некој со повисоки врски и тоа ти е. Трпи си! :x
     
    На BossGirl123, Vik'Toriah, MoNaA.CeCe и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    Tехничките факултети се најперспективни за во странство а тука не би рекла .
    Јас сум на еден од нив ама глава боли кај се заебав ми се одмили животов.
    И така факултет сега се учи за диплома па да се записувам сега сигурно би било нешто полесно колку да ја имаш.
     
  7. suGarBaby

    suGarBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    112
    Дефинитивно се слагам со RainBow .
    Боље би кажала : Кој учи ќе знае,кој КРАДЕ ќе има !! - тоа ти е тоа Македонија !! :worried:
    Иначе јас планирам да се запишам на правен факултет па ќе видиме шо како ќе иде.. :D
     
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Студирам на ПМФ, и искрено кога би можело да се врати времето, боље ќе упишев медицина....барем за толку учење и мачење, ќе имав звање доктор...со професорскава диплома можам само газот да си го избришам, се знае дека во образование тешко се наоѓа работа. Како тешки факултети сепак им давам предност на природните науки кои се конкретни науки, или поточно на техничките факултети. За лесни неможам да зборам, но општо мислење на сите што сме на државните универзитети (а поготово скопскиов) е дека приватните се каде-каде полесни. Перспективна работа според мене имаат дипломците на електро и машински факултет, а тука некаде е и технолошкиот.
     
    На Vik'Toriah и Princess-Fiona.1 им се допаѓа ова.
  9. leptirce

    leptirce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    55
    inace jas sum student na tehnoloskiot fakultet 4 god sum inaku da znaev pred da se zapisam kolku e tesok odnosno kolku profesorite si igraat majpat so studentite nikogas ne bi se zapisala i uste nesto dali lici na eden fakultet odnosno smer da imate predmeti koi gi predava samo eden profesor? a za rabota e mnogu tesko . mozebi poveke sreca ke imaat tie od drugite tehnicki fakulteti kako elektro i masinski no ne veruvam dela so tehnoloskiot ke najdat nekoja dobra rabota osdnosno da rabotat po strukata :)
     
    На nikol123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    Socustvo koleske kaj ni bese pametot .
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  11. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Јас сум запишана на техничка информатика и сега засега добро ми оди,единствениот предмет што ме мачи е тоа мератното програмирање што никако неможам да му ја сватам суштината,ама мора да биде
     
  12. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    Кај нас мислам дека тешко се наога работа со било кој факултет. Јас сакам фармација ама незнам што би можела потоа да работам. Како аптекарка не сакам, и затоа сега мислам дали да го сменам изборот додека имам време. Совет?
     
  13. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    јас студирам правен факултет и мислам дека е перспективен и конкретно за мене затоа што и мајка ми е адвокат па се надевам тоа ке биде од помош.Од тој аспект колку толку сум безбедна да речам ама друго што го упропастува овој факултет е тој кредит трансвер ситем,тоа што не знаат да кажат кога точно ке го завршам факултетот.Какво е бре тоа ти си се запишал на факултет а не знаат да ти кажат колку години треба да студираш и секоја година ги покачуваат партиципациите,така од година треба да платам 1400 евра и тоа на државен!! :x
     
    На Toxicna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Јас сум во голема дилема за тоа каде да се запишам.Највеќе сакам јазици и би се запишала на италијански ама не знам за втор јазик кој да го одберам.Го сакам турскиот многу ама не знам дали има таква опција да го студирам и него! Француски,Гемански и Албански ми се најодбивни,нема шанси да ги учам.Ако не можам да одберам јазик што ми се свиѓа ќе си одам на економски,како мајка ми, баба ми , дедо ми...
    А дефинитивно иднината е на ПМФ или Машински ама математика не можам да поднесам!
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    не е обавезно да одбереш втор јазик мислам
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    Не е обавезно. Можеш онака под Ц да си земеш било кој јазик Лабаво да си го учиш.
     
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.771
    Допаѓања:
    131.066
    А иначе да, можеш и турски да запишеш како втор.

    Јас завршив филолошки, баш заради тоа што се надевав дека ќе имам повеќе можности за работа. Иако навистина ми пружи можности за работа, кога би се вратила назад мислам дека не би го избрала пак. Едноставно не се најдов таму, ни најмалку не се чувствував како дел од средината. Арно сакав математика да учам...
     
  18. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    ne ne ne...nikako! ne se vazni zelbite,vazni se sansite za vrabotuvanje! ako nekoj ima zelba da zavrsi pedagoski (na primer) pravi uzasno golema greska! sto ke mu e diploma za nastavnik koga 10000000000 nastavnici vo drzavata ne rabotat na svojata struka! znaci totalno e promaseno ako se vodime od svoite zelbi! spored mene znacajno e da se sogleduvaat vlijanijata na drugi faktori a najvazen e faktorot ,,vrski i politicka opredelba,,
    A ako veke moram da se opredelam za najperspektiven fakultet smetam deka togas toa se fakultetite za jazik i informatika! mislam deka sekoe vrabotuvanje ja nalaga potrebata da se znae jazik i rabota na kompjuter!
     
    На Hygieia и love.butterflies им се допаѓа ова.
  19. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    RainBow ako moze da sde znae za koj fax stanuva zbor?
     
  20. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    А зошто тогаш се мислиш дали да се запишеш на фармација ако не сакаш да работиш како аптекарка? Што би сакала ти да работиш?