1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најперспективен факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од Annika, 27 јануари 2010.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.519
    Нема таков се додека преживуваме структирна економска криза како резултат на -малце- предолгава транзиција и се додека сите размислуваат глобално,а не се фоуксираат на локалното.Премногу глупо ја прифатиле таа референца.
    Нема таков се додека не се заинтересираат тие што треба да се заинтересираат за отварање на нови можности и да престанат да се прават ем глуви,ем слепи на оваа очигледна безперспективност ако продолжиме да се движиме во оваа насока.
    На жалост и ова прашање е исполитизирано.
    И да,се до моментот кога државниот универзитет ќе престане да биде нечиј приватен и тоа семеен бизнис и кога асистентот(ката) ќе биде дечкич или момичка од просечно или сиромашно семејство,но неговите потенцијални доволно направиле за да се пробие и при тоа нема да ја труе околината со неговата (не)потребна фрустрираност.
     
    На johnny-bt, love.butterflies и glosipgirl им се допаѓа ова.
  2. babyI

    babyI Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Јас сум на информатика и ич не се каам за мојот избор,кога би можела пак да бирам пак ќе изберам информатика :D Си го сакам факсот, предметите ми се интересни и мислам дека ми се смешка убава работа ... ако го завршам мн јасно :D
     
    На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    2.426
    менаџмент.. или некоја област од економија.. тоа најмногу ме влече..
    ама најверојатно менаџмнет.. :))
     
  4. romanti4na.riba

    romanti4na.riba Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Може да ми кажиш во кој град учиш и јас многу сакам на информатика? :up:
     
  5. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Najubavo ke bese da ucevme ona sto ne vlecelo najmnogu, i ona na sto sme rabotele najmnogu. A ne da gledame na perspektivata. Barem mislam, ke vidime vo idnina.
     
    На Polumaturantite и aqvarius им се допаѓа ова.
  6. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Па кај нас моменатално јас мислам дека информатика и електро се најперспективни затоа што моментално највеќе работа има за нив. Сепак секој си има талент за нешто и секој го привлекуваат различни нешта, па најважно е да го учиш тоа чо го сакаш и на крај кога ке завршиш да имаш добра работа и да бидеш задоволен и исполнет од работата. Да ја работиш со задоволство тоа мислам дека е најважно. Инаку јас учам економски и го сакам тоа, кога се запишував се мислев многу дали право или економски, па пошо и средно бев економски и така на тоа отидов, а и правото мнг ми се свигаше. Е сеа некогаш кога ке ми скисне од многу учење, си викам требаше да се запишам на англиски барем малкучка полесно ке ми беше :)
     
  7. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Па фармација не е само за во аптека, може и во производство и во претставништво јас не познавам некој колега или колешка што сака да работи во аптека, ич не се чуди ако толку ти е мерак сигурно ќе успееш :) :) :)
     
    На johnny-bt и aqvarius им се допаѓа ова.
  8. Irena93

    Irena93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Јас знам дека ми е уште рано за да размислувам за запишување на било кој факултет но сепак кога би се запишувала би запишала или машински или електро( не за џабе си избрав математичко А :D ) затоашто тие се најперспективни за во странство зошто баш и неам нешто многу многу намера да останам тука. Најискрено ако правам муабет мене ми е буквално страв да останам овде гледајќи што им се случи на моите :@ Можда ќе си најдеш работа ќе бидеш успешен се супер и ќе дојде некој си кум на третиот братучед од комшивката од втори заради кој ќе те избркаат од работа на твои 40 години кога не можеш ни напред ни назад. Така да... можда малце забегав ама морав да ја искажам некаде мојата фрустрација за нашиов систем во нашата прекрасна државичка :| А да исто и правото и економијата ме влечат ама со право би се ограничила само на овој простор башка што ги има 2502640036 правници, а за економија што знам и нив ги има некако премногу :D
     
  9. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Психолошки... :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  10. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Пред некое време и јас сакав да студирам психологија.Но ме разубеди психологот во нашето училиште со кого отидов да се консултирам, дека тоа не е баш перспективен факултет. Ми наброја неколку причини меѓу кои беа и дека нема многу работни места и таа како 40 годишна жена била од најстарите генерации од кога е отворен тој факултет, т.е сакаше да каже дека потешко би нашла работа подоцна. Па сега ти види.Не сакам да влијаам на твојот избор, само сакав да кажам дека не би го сместила психолошки меѓу најперспективните факултети.
     
  11. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Е видиш, тоа не сум го знаела. :*
    Али мене уште ми е рано за факс, само кажувам, башка како што знам, се отвараат многу нови работни места за психолози, приватни ординации и сл.
    поздрав.
     
  12. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Правен или економски :?: , но кога ќе замислам што се ме чека на правен факултет па и се подразмислувам па затоа како втора опција ми е економскиот
     
  13. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889

    Добро ке беше психологија да беше перспективен факултет,ама за жал не е.
    Ги гледам тие што имат завршено повекето работат некоја трета работа како келнерки и слично,а тие што си работат на струката едвај вадат пари за просечна живеачка.
    За психијатрија е подруго ама па тоа треба прва да завршеш медицина,па специјализација....незнам колку ке ти се исплате.
     
    На BossGirl123 и Hygieia им се допаѓа ова.
  14. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    Јас сум матурантка...па размислував кај да се запишам,на кој факс....
    и незнам колку е перспективно,но средно економско учам,и сакам да продолжам на приватен,но од дома ми влијаат премногу да одам на економски...
    Јас несакам таму бидејќи знам колку е за никаде економскиот во Прилеп,знам какви се професорите и знам колку пари настрана се потребни и што е најважно,со економски факултет постојат премногу луѓе што не се вработени... :( незнам што ќе направам...и ме фаќа понекогаш и поголема нервоза :worried:
     
  15. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    moj predlog ti e da prebaras na internet,site fakulteti i nasoki,predmeti od skopskiot univerzitet,od site privatni.bukvalno se.
    ponekogas od sto ne sme dovolno informirani ne znaeme sto sakame.slusame postojano ekonomski,praven,filoloski,a ima tolku drugi interesni fak i nasoki
     
    На Hygieia му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ana05

    ana05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    34
    Правен факултет во Амстердам Холандија!
    Има што да се види и што да се научи ,зборувам од лично искуство ;)
     
  17. santa

    santa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    7
    Ako odis na ekonomski samo e-biznis:) Stvarno e perpsektivno,jas go ucam toa i epten e zakon:)Se zavisi od toa sto sakas ti:)Ne gi slusaj tvoite...Moj sovet :worried: Samo sto kaj nas nemozes da go ucis toa sto go sakas zasto rabota nikogas nema da najdes:)
     
  18. santa

    santa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    7
    Inaku ekonomskiot fax vo Skopje e uzas:)Pagas zasto na prof.mu e keif i ke izgubis zdravje..Od licno iskustvo zboruvam.A za privaten Stulov e najdobar vo Makedonija,imas ucenje i znaenje i lesno naogaat rabota tie sto zavrsuvaat tamu:)
     
  19. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    дефектологија???
     
  20. barbiegirl

    barbiegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    49
    Јас сум на ПМФ и сум целосно задоволна со изборот. Насоката ми е информатика и знам дека кога ќе завршам со сигурност имам работа (и тоа прилично добро платена)!! Сите што сте со мисла за избор како мојот доколку верувате во себе и добро се потрудите ќе ви следува успех. Немојте да верувате во тоа дека нема живот на ПМФ!! Јас средното го пројдов како на шала ама сега кога сум решила да успеам во животот и навистина се трудам. Уште 1-2 испита и ја исчистив годината! ;) Да не се лажеме ќе имате доста непреспиени ноќи ама ако сте спремни да заработувате подоцна... :D
    Каква и да е вашата лична желба секогаш треба и да гледате дека од тоа треба да имате и корист!!
    Во секој случај факултетот е измислен за просечниот човек!!!
     
    На Hygieia и glosipgirl им се допаѓа ова.