Најперспективен факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од Annika, 27 јануари 2010.

 1. darka

  darka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Jas studiram na elektro informatika...koga ke kazam na koj fakultet studiram site me gledaat kako od mars da sum ispadnata valjda poradi toa sto go smetaat za eden od najteskite..ako si spremna da resavas cela zbirka so po najmalku 300 zadaci za eden kolokvium i plus cela kniga teorija izveduvanje na teoremi formule crtanje na grafici zapisi se nema da imas problemi ako ne ne probuvaj voopsto :worried:
  imam predmeti i od telekomunikacii i gi pominav polesno so pomalku ucenje zavisi sega koj kako ..ako ti odi dobro fizika mozes slobodno na tk..za informatika treba malku i volja i trpenie da imas koga pisuvas programa retko koga moze da ti se kompajlira uspesno od prvpat taka da moze i po nekolku pati da ja mozgas dodeka ne ti izleze..a i pogolema e konkurencijata bidejki najmnogu se zapisuvaat na informaika..sega izborot e tvoj :) ;)
   
 2. lav4ence.e.e

  lav4ence.e.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  244

  Кукли4ке , фактот дека се запишуваат и завршуваат 600 студенти на економски не можеш да го браниш со тоа дека не е толку тешко па затоа многумина одат таму.Не можеш да кажеш дали нешто е тешко или лесно кога не си поминала низ тоа, во овој случај економскиот. Си се запрашала ли некогаш зошто толку многу се запишуваат таму , зошто па не одат толку на филолошки?? или тебе ништо не ти значи тој факт, битно на факултет да се оди и учи без разлика на кој и ке викаш ``да беше толку тешко на економски, немаше 600+ луѓе само на Економски во Ск да завршиуваат годишно``. Епа стварно многу Глупо размислуваш на годините што ги имаш, но кога ке завршиш и треба да се вработиш гледајки ја ситуацијата во нашава земја се ке ти се разјасни.
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. barbiegirl

  barbiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  48
  Не можам да коментирам за електро туку имам само да додадам нешто за информатика. Ако си цврсто решена да решаваш збирки и збирки со задачи можеш да повелиш и на ПМФ. Реално разликата помеѓу овие два факултета не е нешто огромна (не сакам со ова да отворам тема на муабет кој е потежок или нешто слично) само конкуренцијата е помала. Јас сум на ПМФ токму поради таа причина, со мојот успех од средно можев без никаков проблем да влезам во државна квота (ни тука не сакам да отворам дискусија зошто има помалку студенти на ПМФ).
   
 4. butterflyyy

  butterflyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2010
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  56


  Е па “цврсто“ сум решена да решавам збирки задачи и да учам :) ,но финтата е тоа што не знам која насока, кој смер е повеќе баран и поперспективен за работа откако ќе го завршиш факултетот. Искрено се мислев за телекомуникации баш поради причината дека програмирањето го има и на електро и на ПМФ, има факултет и во Битола за тоа, приватни факултети и курсеви за програмирање, а телекомуникации само на едно место се учи и помалце кадар има од таа струка, но сепак ме влече и програмирање и немам појма што да се запишам и мнооогу се двоумам. :doh:
   
 5. darka

  darka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ne sakam da zboruvam za tezinata na fakultetite zatoa sto sekoj si znae za sebe...gore dolu i na dvata fakulteti mislam na smerot informatika se ucat slicni raboti edinstvena prednost ako moze da kazam na pmf e toa sto nema predmeti kako fizika elektrotehnika kompjuterska elektronika itn.a gi ima na elektro poradi toa sto mora da ima predmeti i od drugite smerovi a ne se potrebni za programiranje..iskreno izbrav da studiram inf na elektro zatoa sto ne sakav da bidam informaticar koga ke diplomiram tuku inzenjer..sekoj si znae za sebe..poentat mi bese da kazam deka i dvata smera za koi se dvoumi devojceto se dobri i studentite pokazuvaat najgolem interes za niv megjutoa da e tesko e mnogu tesko..ne za dzabe kazale sekoja majka sto ima dete za frlanje neka go zapise na elektro :D
   
 6. Ani-Honey

  Ani-Honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  13
  FAMIS- Menajment na Informaciski sistemi-Bitola... super fakultet, sega sum za treta godina... ne mozam da se pozalam inace sum treta generacija, znaci nov e... ti preporacuvam tuka da se zapises :)
   
 7. butterflyyy

  butterflyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2010
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  56
  Епа јас сум од Скопје и тешко дека при толку факултети во Скопје, моите ќе ми дозволат да учам во Битола :D . Инаку фала ви на сите за советите. Кога ќе се одлучам и кога точно ќе знам каде ќе се запишам ќе ве известам, ама најверојатно на електро.
   
 8. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  355
  дефинитивно е-бизнис!!! (Доколку се одлучиш за општествени науки)
  Тоа ти е комбинација од менаџмент, маркетинг и информациони технологии...и плус сето тоа на англиски јазик
  Совршена комбинација...
  и другите смерови на економски се убави, но некако слабо пракса...кај нас барем се научивме проекти да правиме...и верувајте кога кажам дека имам завршено е-бизнис, веднаш добивам поен плус, пошто луѓето знаат дека сме одлични за компјутери (не за програмирање, но доволно знаење имаме за интерент и канцелариска работа), а башка бизнис англискиот го познаваме перфектно...
  Е арно ама...сметковотство, финансии, надоврешна трговија...тапа :(
  Ама затоа книгичката пред тебе и ќе си читаш па се можеш да совладаш....и плус, факултетот нема врска со праксата...тоа поделбите и учење напамет, не ти вреди...ти вреди само што имаш речник и добро ги разбираш термините...се друго се учи!
   
  На Hygieia, LittleDevil и passion.for.fashion им се допаѓа ова.
 9. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.052
  Допаѓања:
  8.614
  Што мислите за медицинскиот факултет во Скопје? Дали сиот тој труд на крај се исплати? Дали доволно ќе научам ? Се ежам од недоволно писмени медицински лица :puke: И после тоа која специјализација?
   
 10. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.412
  Допаѓања:
  2.098
  Јас сега завршив средно и пошто стварно ми одеа и математика, англиски па и сите предмети не знам на што да се запишам, уште се мислам ...... ама најверојатно ќе изберам економски во Скопје и мислам оти ќе биде на финансиски менаџмент. Нема нешто што толку многу ме привлекува да го учам и затоа сакам да биде нешто што ќе можам да најдам работа во иднина и тоа да се исплати нормално. Сега од читање тука за информатиката и за електро на нив не ми паѓа памет да одам зошто не знам дали сум спремна да учам по толку како што викате и на крај да се зезнам и парите на моите само да им ги трошам за џабе..... Скоро сите мои другарки ќе одат на англиска книжевност и на толкување, ама мене повеќе ме влече економскиот, не за џабе одбрав математика за матура :D . Сега мислам дека не е најтежок секако ама не е пак и најлесен економскиот, ама од сите факултети што ми ги велат и што чачкам на интернет мислам оти во тоа највеќе ќе се пронајдам. Сега за насоката не знам за сигурно па ако има некој што е на економски или завршил, би била благодарна барем малце да ми објасни што е разликата и меѓу смеровите и што би ми било најдобро да запишам........ поззз :)
   
 11. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.654
  Девојки,јас не занм што да одам.
  Имам 85 поени,а сакав економски финансиски менаџмент,а сега со овие поени..
  И не знам што да одам...Имате ли вие некој предлог,или некој економист,што знаел со колку примаат?
   
 12. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  ^^ во зависност од конкуренцијата, лани со мојата генерација се запишаа на тој смер со над 85 поени сите други се запишаа на чист менаџмент таму полесно се влегува. иначе имаш прекрасен избор за на факултет ;)
   
 13. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.654
  Знам мила,но..И од дома притискаат,како на економски со тројки,вака нака...
  И затоа не знам,инаку решена сум за таму!
  :*
   
 14. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  228
  Според мене медицина си е медицина, струка која никогаш нема да изумре затоа што секогаш ќе има болни, за разлика од некои други факултети( како професори по англиски и сл.- Што ако за 1-2 год задолжителен стане францускиот и не се изучува англиски,тогаш на тие професори им останува само опцијата да си отворат нивно школо за странски јазици,а не секој има финансии за тоа :worried: .....ова е само пример... Сепак подобро да се учи тоа што ти го сакаш,а не тоа што другите сакаат :)
   
 15. xSunsetx

  xSunsetx Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  3
  Zelba mi e da bidam opticar,no ne znam dali vo makedonija ima faks za optika...Dali treba da se zapisam na medicina,pa posle da se opredelam za optika(no optikata poveke me asocira so fizikata a ne biologijata)...za bilo koja informacija vo vrska so ovoj fakultet bi vi bila blagodarna,pozdrav :)
   
 16. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  228
   
 17. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.176
  Допаѓања:
  24.606
  Пол:
  Женски
  Има во Штип виша за оптичари... 3 години е. Ама треба да знаеш дека од оптичар до офтамолог има голема разлика. Ако сакаш да бидеш офтамолог треба прво да завршиш општа медицина, па после специјализација.
   
 18. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.536
  Баш ме интересира мислење за молекуларна биологија .Ми дојде идеа тоа да студирам , знам дека има во Ск таков смер :?:
   
 19. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.176
  Допаѓања:
  24.606
  Пол:
  Женски
  Многу добар смер. На ПМФ во Скопје, отсек биологија. Малку е тежок, ама ако сакаш стварно некој корисен факултет нема да погрешиш. ;)
   
 20. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.536
  фала ти :*

  Не ми е проблем за учење , само да знам дека тоа ќе ми се исплати на крајот :) Просекот ми е 5.00 досега , се надевам и оваа година така да мислам дека ако излезе добро и на матурата би требало да немам проблеми околу примањето .Затоа сакав да прашам што мислите за овој фах , дали според вас е перспективен :) мислам дека би можело да се најде добра работа :?:
  Најмногу се двоумам помеѓу ова и правен , ама не се знае може нешто сосем трето да излезе на крајот .Како и да е за 4та година сум , веќе треба да правам селекција ...немам уште многу време .
  Проблемот е што немам некоја посебна желба , многу работи ме влечат ...