1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најперспективен факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од Annika, 27 јануари 2010.

  1. Luciferovog zlo♧

    Luciferovog zlo♧ Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2017
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    5.497
    Пол:
    Женски
  2. g.o.c.a

    g.o.c.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    34
    За сега единствен факултет на кој сакам да се запишам е медицински ама сеуште не сум 100% одлучена, токму поради овие причини што ги напиша ти.
     
    На Dr.Zzz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Колку години е школувањето на ФЕИТ?
     
  4. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    4.468
    Пол:
    Женски
    Па првите 3 години се најтешки, после запишуваш втора :D
    Шала на страна, 4 години / 8 семестри. Ова за додипломски.
    Магистерските ти се 1 година / 2 семестри.

    Еве овде можеш да си провериш се што те интересира во врска со ФЕИТ и студиската програма.
     
    Последна измена: 15 февруари 2018
    На cresa-jagoda и malalola им се допаѓа ова.
  5. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Ме интересира мислење кој е најперспективен факултет според вас,ФЕИТ/Медицина/Градежен,сестра ми е матурантка па се двоуми :)
     
  6. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.990
    Пол:
    Женски
    Сите овие кои ги наброја се доста перспективни факултети. Зависи неа што ја влече. Немаат никаква допирна точка, не е работата само да завршиш перспективен факултет, тоа е твојата идна професија која ќе треба да ја работиш многу години, секојдневно. Јас лично не би можела да работам нешто кое не го сакам независно за колкава плата станува збор. Зависи како ќе се снајде во иднина, кој и да го одбере ќе треба да вложи многу труд. При добивањето на работна позиција потребно е навистина да има знаење, среќа а за жал кај нас најчесто се потребни и врски. Знам луѓе кои имаат завршено некој од овие факултети со супер просек и имаат одлично познавање од областа а седат дома а и такви кои имаат завршено далеку понеперпективни факултети со одлични работни позиции.
     
    Последна измена: 15 февруари 2018
    На cresa-jagoda и malalola им се допаѓа ова.
  7. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    З жал најчесто е така,таа не може да се одлучи,ја бива за се’,сите се тешки факултети и бараат огромен труд јас не се сомневам во неа,ако има некој искуства од факултетиве нека сподели.
     
  8. miselova95

    miselova95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2017
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Здраво. Би сакала да ве прашам доколку некој од вас знае да ми одговори , ќе ве молам. Дипломирав на правен факултет и како дете на бранител( татко ми ) бев ослободена од партиципација. Дали ако во септември запишам втор факултет значи додипломски студии можам да бидам ослободена од партиципација повторно со истиот документ и за вториот факултет? И поради тоа што завршив правен факултет- правни студии, дали би можела во септември да запишам правна политика и дипломатија?
    Ви благодарам
     
  9. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.864
    Пол:
    Женски
    Не може за сде подендакво да ја бива. Може во средно да супева сите предмети убаво да ги научи ама мора да има нешто што повеќе и лежи. Сите овие што ги наброја се со добра песрпектива, ама ептен различни едни од други. Пример медицина: дали е спремна да гледа крв, да се соочовува со тешки емоционални моменти и слично? За градежен дали е подготвена на патувања по терен и слично, дали и добро се снаоѓа во прстор и слично?
    Ако не може да се одлучи може да разговара и со кариерен советник. Еве тука има повеќе информации: https://www.facebook.com/kariernisovetnici/
     
  10. Ivana J.

    Ivana J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Завршувам средно сообраќајна струка - техничар за транспорт и шпедиција. Што би ми препорачале за понатаму ?
     
    На Aniaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Тоа што најмногу те привлекува. Нешто што еден ден ќе го работиш од љубов и желба.
     
    На Ivana J. му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sara2

    Sara2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Планирам да се запишам на архитектура ако има некој повеќе упатен со подготвителниот и приемниот го замолувам да ми пише.
     
  13. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Електро, ФИНКИ, ФЕИТ, биохемија (молекуларна) и архитектоснски, како би ги рангирале по успешност, професионалност и побарувачка?
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Мислам дека на прво место е Финки,Феит или Електро,Биохемија,Архитектонски.Од ИТ секторот добра пара се зима ама си бара знаење.
    Уствари која е разликата меѓу ФЕИТ,ФИНКИ, и Електро може да ми каже некој?
     
  15. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    4.468
    Пол:
    Женски
    ФЕИТ -Факултет за електротехника и информациски технологии, што значи дека електро е под овој.

    Различни бранши, различни побарувања и прилагодувања. Не можеш да рангираш кога немаат иста улога. Сите се потребни во различни сфери.
    ФИНКИ, ФЕИТ, Архитектонски ти се технички, додека пак биохемија ти е гранка на природните науки. Што значи не се може ни без едните, ни без другите.

    Факултетот избери го брз основа на твои лични компетенции и интереси, ако си успешна во тоа што го работиш и се посветиш максимално, резултатот секако ќе биде позитивен.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    ФИНКИ беше дел од електро и се викаше КТИА, па го направија засебен факултет, поради зголемената побарувачка на софтвер инжинери. ФИНКИ со софтвер се занимава.

    Во ФЕИТ има програми од компјутерски хардвер (до некаде и софтвер), електроника (ел. апарати), висока струја (централи, извори на енергија), роботика и автоматизација итн

    Во моментов, ако си софтвер инжинер и ти се работи, нема шанси да останиш без работа.
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Бирај што ти се работи, мислам дека нема погрдо нешто од да си ја мразиш работата.
     
    На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  18. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Најпрво е важно да знаеш што сакаш, да се запишеш факултет што го сакаш, а не на тој што некој смета е перспективен.
    Кога се запишав на правен факултет сите пеевртуваа очи, оти нели секој втор е правник. Јас сакав , се запишав, дипломирав, магистрирав , работам по струка и ок ми е.
    Како што кажа една членка нема погрдо од тоа да да го мразиш факултетот или работата.
     
    На ♣ Alba Viduam ♣, cresa-jagoda, Justicija и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Знам дека факултетите се од различни сфери, клучот е математиката во сите освен биохемија. Затоа и се тие факултети. Дилемата не е само околу она што го сакаш, туку и она во што си добар а и носи повеќе можности во исто време. Барем за мене. Сѐ се зема во обзир при донесувањето на таква одлука, а критериумите кои ги наведов прртходно играат огромна улога тука.

    Тешко ми е да изберам поради тоа што знам дека ќе бидам меѓу најдобрите во било која бранша. Пресудни се другите фактори и сакав да слушнам повеќе мислења.
     
  20. AliciaSilver

    AliciaSilver Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2017
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Финки или фикт -Битола?
    И зошто?