1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најперспективен факултет?

Дискусија во 'Образование' започната од Annika, 27 јануари 2010.

  1. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Некој да ми каже како одат студиите на факултетот за чиста Историја и факултетот за Информатика, тешки ли се?
     
  2. La_Luna

    La_Luna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ќе може ли да ми кажете кој приватен универзитет има меѓународно признаени дипломи (поточно во Германија)? Би сакала една година да завршам тука на приватен па од следната година да продолжам во Германија на факултет. И ако ниту еден приватен не е признаен, дали е државниот? Фала ви однапред.
     
  3. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Вистина ли е дека не ја важеле дипломата ако завршеш факс во Струмица ?
    Зошто не би ја важеле и тој факс е како и другите или е само празно зборување.:^)
     
  4. unicorn360

    unicorn360 Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Што мислите дали ќе најдам работа ако завршам за психолог? Би сакала своја ординација но немам финансии а би требало да има место во болници или слични институции само не по училиштата..
     
  5. MineeMed

    MineeMed Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Медицинска техника (електроника)!
    Многу барана, ретка, екстра платена...
    Работата се состои во инсталиране и поправка на лабораториска апаратура.
    Во Бугарија има таква програма.
     
    На Tina22m, cresa-jagoda, Medicine25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Medicine25

    Medicine25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.540
    Пол:
    Женски
    Може да споделиш повеќе информации доколку имаш за оваа професија? Или некој линк да ми пратиш.
     
  7. JanaMrava

    JanaMrava Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Дали некој студирал/студира на металуршко технолошки факултет и мислење?
     
  8. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Некој да сподеи искуства (лесно, тешко и бла бла) со факултетите во Битола:
    • Факултет за информатички и комуникациски технологии
    • Графичко инжинерство
     
  9. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Правен факултет или информатика, прашање е сега за брачед ми? Кое од овие два мислите дека е поперспективен?
     
  10. DragonSlayer

    DragonSlayer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    информатика дефинитивно, има многу домашни и странски фирми кои нудат работа, а може и преку интернет да си работи.
    на правен има 300+ студенти секоја година, а правници и адвокатски канцеларии ги има на секое ќоше.
     
    На truffles му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Според мене информатика ама сепак треба да одлучи што тој повеќе сака.
     
    На cresa-jagoda и truffles им се допаѓа ова.
  12. Mxrx

    Mxrx Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    146
    Сум заинтересирана за математика, но во програмирање и информатика сум тапа. Како што знам на ПМФ има информатика на секоја насока така ? Инаку сум гимназија смер ОХБ ( не отидов ПМА поради програмирање). Некој предлог за факултет што вклучува сегменти од математика, но програмирањето да не е застапено
     
  13. ghinna001

    ghinna001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    134
    nekoj ako mozi da spodeli iskustvo za FIKT ili FINKI?
     
  14. Someonesomeone12

    Someonesomeone12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Хахахах леле читам и се утепав од смеење како можете да кажете дека финки е најдобар факултет.. хаха мислите дека од сите 700 запишани сите ќе завршат и ќе најдат работа? Ха ха ха.. од оние не се знае дали 150 ќе завршат а ако завршат мислите дека сите ќе се вработат? Дај бе освестете се малку.. од тие што ќе завршат 10-15 ќе се вработат и помалку! На прсти ќе се бројат оние што ќе се вработат! Најјако ми беше кога прочитав дека би можеле да најдат работа во многу странски компании.. ОСВЕСТЕТЕ СЕ! Тие што ќе се вработат во странство ќе бидат 5-6.. и помалку! На една рака ќе се бројат или можи никој да не се вработи! Германска компанија барала програмери и одма нашиве од најнеразвиената, најнеписмената земја ќе се вработат? Дај те бе луѓе ве молам освестете се! Германците нема да вработат некој од Обединетето Кралство, Данска, Холандија, Белгија, Финска (најдобро образование има), Шведска туку ќе вработат некој од Македонија? Хахах не можам да ве сфатам, како можите да очекувате вакво нешто? Германска компанија ќе дозволи да има неписмени програмери? Од толку многу разиени држави со квалитетно образование Германците оние неписмените ќе ги вработат? Мислите е толку лесно? Хахахахах! сега следуваат коментари од типот ти не си во право, другарка ми работи во Германија во компанија зема не знам колку плата, братучед ми исто така.. како што кажав, таквите на прсти се бројат! Во странство нема пријатели, таму не бараат дипломи, таму бараат знаење, ама вие за жал мислите аха ќе завршам некако, ќе ми ја купат дипломата и одма Германија 3000€ и фазла плата.. жално драги мои.. тоа е македонскиот менталитет е затоа сме неуспешни после!
     
  15. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Во изминативе 10тина години најбарано и најплатено на пазарот на труд се софтвер инжинери -програмери
     
  16. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Некој што студира на ПМФ - смер туризам, колку луѓе се запишуваат на тој смер отприлика. Сакам да прашам дали има шанси да те примаат со завршен испит ако не е голема бројката на студенти за тој смер?
     
  17. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Кој сакат да работат по струка, секаде во светов ќе најт ако има амбиција.
     
    На soffce му/ѝ се допаѓа ова.
  18. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    4.441
    Пол:
    Женски
    Дека е точно дека на ФИНКИ од 700 ќе дипломираат околу 150-200, точно е.
    Ама дека ќе најдат само 10-15 работи од нив е смешно. Не мора да оди во странство за да работи во странска компанија. Професијата е таква што дозволува работа од дома, па истиот би можел да работи за странска компанија без физички да биде дел од неа. Друг факт, има и странски компании со седишта во Македонија, не знам колку и дали си запозната со нив.

    Дека македонските студенти, посебно дипломираните на техничките факултети, се глупи и необразовани е голем апсурд. Не знам колку ти се јасни работите во делот на тоа што точно се бара и изучува на мак. факултети. Македонските успешни студенти се баш напротив, интелигенти и барани по страна затоа што имаат капацитет, а немаат можност да го докажат во нивната земја. А Германија и сличните на неа ќе вработуваат луѓе од земји од Третиот свет, т.е земји во развој и тоа уште долго. А знаеш зошто? Затоа што за жал знаат, дека истите би се задоволиле со помала плата од реалната за таа професија, која е сепак далеку повисока од онаа која би ја земале во Македонија. Финец не би се задоволил, затоа што во својата земја би добил повиспка плата.

    И не, не сум ни јас за тоа дека сите матуранти треба да го направат овој избор. Секој треба да ги процени своите способности, па врз основа на тоа да го одбери својот факултет. Ама ова би функционирало во поидеална ситуација. Во Македонија и не баш. Затоа сите кои поседуваат некаков потенцијал е подобро да го искористат на најдобар можен начин, со цел полесно пронаоѓање работа.
     
    На ForeverYoung, Marijalekoska, Marina*F и 11 други им се допаѓа ова.
  19. fixizz

    fixizz Нов член

    Се зачлени на:
    6 декември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Дали ќе може некој да ми каже подетални информации за ФЕИТ?
     
  20. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Некој што студира новинарство да ми пише.